Biegowy raport. Skandal w Norwegii, dublet Klaebo i sukces Polaka

Kolejny tydzień i kolejne podsumowanie wiadomości ze świata biegów narciarskich. Co wydarzyło się w minionym tygodniu? Wiele  newsów dotyczyło zmagań nartorolkach, ale mieliśmy także do czynienia m. in. z przykrym incydentem w norweskiej kadrze juniorów. Zapraszam do lektury! 

Michał Skowron, fot. Tomasz Ustupski (zdjęcie ze strony PZN)

Skandal w Norwegii

Norweskie media od kilku dni żyją skandalem, do którego doszło podczas obozu dla juniorów w Sjusjoen. Jak donosi tamtejsza lokalna gazeta Gudbrandsdølen Dagningen, młodzi adepci biegów narciarskich w swoim wolnym czasie zaatakowali 14-latka, który tego dnia wybrał się na przejażdżkę rowerową. Z informacji przekazywanych przez Norwegów wynika, że juniorzy zniszczyli rower chłopca, a następnie obrzucili dziecko jajkami.

Po powrocie do domku 14-latek opisał zdarzenie swoim rodzicom, a oni przekazali sprawę odpowiednim organom. Teraz zajście jest wyjaśniane, ale nie przez policję, ale przez Norweski Związek Narciarski, pod którego skrzydłami był organizowany obóz pod nazwą “Bohaterowie jutra”. – Pracujemy nad tą sprawą i niestety możemy potwierdzić, że za tą głupotą stoją chłopcy, którzy byli na naszym obozie. Nie wiemy jeszcze kto to dokładnie był, ale z pewnością damy radę do tego dotrzeć – mówi Brit Baldishol.

Dublet Klaebo. Dominacja Norweżek

Za nami kolejna prestiżowa letnia impreza nartorolkowa – Toppidrettsveka. W tym roku – w przeciwieństwie do poprzedniej imprezy – na listach startowych nie zabrakło także sportowców spoza Norwegii.

Tegoroczne zawody zostały zainaugurowane biegiem na dystansie 55 kilometrów stylem klasycznym z Hitra do Trøndelag. Wygrała Astrid Oeyre Slind, drugie miejsce ze stratą ponad dwóch minut zajęła Hedda Oestberg Amundsen, a trzecia była słynna Marit Bjoergen. U panów najlepszy okazał się Szwed Max Novak, który wyprzedził Siverta Wiiga i Mortena Eide Pedersena.

Piątek podczas zawodów Toppidrettsveka był dniem sprinterów. Zmagania kobiet wygrała Norweżka Elena Rise Johnsen. Sprint mężczyzn zakończył się zwycięstwem faworyta – Johannesa Hoesflota Klaebo. Sobota była dniem skiathlonu. Rywalizację kobiet zwyciężyła Norweżka Elena Rise Johnsen. U Panów ponownie najlepszy okazał się Johannes Klaebo.

Nartorolkowy sukces Polaka

Michał Skowron został zwycięzcą czeskiego narrorolkowego cyklu Efissian Ski Classics. Na drugim miejscu uplasował się Kim Zalcik, a trzeci do mety dotarł Tomas Dufek. U pań najlepszą okazała się Anna Sixtova. Tuż za nią znalazła się Teresa Hujderova, a na najniższym stopniu podium mogliśmy zobaczyć Katerinę Svancarovą.

Pełne wyniki zawodów znajdziecie TUTAJ.

Norwegowie na zgrupowaniu we Włoszech

Norweska kadra dotarła do Włoch, gdzie pozostanie do połowy września. Klaebo, Johaug i reszta zespołu wyjechali do Włoch trenować na dużych wysokościach. Pierwszym przystankiem będzie Livigno, gdzie planowany jest również trening na Stelvio. Piccolo Tibet będzie gościć Norwegów do 5 września, następnie drużyna przeniesie się do Val di Fiemme. Zespół będzie trenował w Norwegii od 26 września do 6 października, a następnie wyruszy na kolejne zgrupowanie do Włoch na od 20 października do 2 listopada. Norwegowie planują także obóz we Włoszech w przededniu Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, od 17 do 27 stycznia.

Drastyczny wypadek w Estonii

Do nieprzyjemnej sytuacji doszło w Estonii, gdzie podczas nartorolkowego Pucharu Świata doszło do potężnej kraksy między zawodnikami. Jeden z zawodników stracił równowagę i z impetem staranował kilku innych sportowców. Na szczęście nikomu nie stało się nic poważnego.

Źródło: Informacja własna, fondoitalia.it,

Piotr Wojtaszczyk