Biegowy raport. Rosyjska pomoc zagranicznym zawodnikom, Polacy w różnym trybie przygotowań

fot. M. Rudzińska

W minionym tygodniu na dobre ruszyły przygotowania biegaczy do sezonu olimpijskiego. Rosjanie połączyli siły z Włochami i reprezentantką Austrii, Międzynarodowa Federacja Narciarska przedstawiła prawdopodobny kalendarz na kolejną zimę, a Francuzi w wakacyjnym klimacie mocno szlifują formę. Na zgrupowania udali się też Polacy. 

fot. M. Rudzińska

Rosjanie wzmocnią zagranicznych rywali?

Przed początkiem sezonu przygotowawczego mówiło się o tym, że do rosyjskiego teamu dołączą zawodnicy z innego kraju – i tak też się stało. Z reprezentantami Rosji do igrzysk będą się przygotowywać najlepsi Włosi, Federico Pellegrino oraz Francesco De Fabiani, a także zdecydowana liderka austriackiej kadry Teresa Stadlober.

Rosjanie połączyli siły z Włochami i Austriaczką

We wspomnianej grupie biegaczy jest m.in. Julia Stupak, która opublikowała zdjęcie z Ramsau. To na lodowcu, mimo wiosennej pory, obecnie trwa zgrupowanie “nowej kadry”.

Tour de Ski 2021/22 tylko z 6 etapami

Międzynarodowa Federacja Narciarska opublikowała prawdopodobny kalendarz Pucharu Świata 2021/2022. W nim nie zabrakło niespodzianek. Największą wydaje się to, iż Tour de Ski ma liczyć jedynie sześć etapów. Jak podkreśliliśmy w artykule na naszej stronie, ta decyzja może wiązać się z chęcią przekonania większej ilości zawodników do wzięcia udziału w prestiżowym cykle.

Zima 21/22 jak zwykle rozpocznie się Ruce, gdzie odbędą się trzy biegi, ale nie w ramach cyklu Ruka Triple. Finał sezonu chcą z kolei zorganizować Rosjanie.

Różne początki przygotowań polskich kadr

Polskie kadry w różny sposób przystąpiły do przygotowań. Drużyna Lukasa Bauera na pierwsze zgrupowanie udała się do Wałcza. Jak można zauważyć choćby na instagramowym profilu Macieja Staręgi, majowe treningi były inne od standardowych przygotowań biegaczy. Biało-czerwoni m.in. wiosłowali. – Nowe, ciekawe doświadczenie, cóż, człowiek uczy się całe życie – napisał nasz najbardziej doświadczony zawodnik.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Maciej Starega (@strateg3190)

Grupa Martina Bajciciaka znajduje się z kolei w Zakopanem. Pierwszy obóz Polek w sezonie przygotowawczym trwa od 13 do 27 maja. W jego trakcie zawodniczki udały się na badania.

Nowe pomysły FIS

Już rok temu w świecie biegów zaczęły się dyskusje na temat smarowania. Wiele osób uważa, że kwestie technologicznych nowinek nie powinny mieć większego wpływu na wyniki zmagań. Teraz FIS chce zmniejszyć dysproporcje między czołowymi nacjami Pucharu Świata a tymi bardziej ubogimi we wspomnianym smarowaniu.

Kolejną kwestią poruszoną podczas spotkania Komitetu do spraw Biegów Narciarskich było ustalenie konkretnych zasad dotyczących wyprzedzania. Ten temat wywołał ogromne kontrowersje podczas mistrzostw świata i sytuacji z Johannesem Klaebo oraz Aleksandrem Bolszunowem. Na jesień wszystko ma być dokładnie przedstawione.

W team sprintach z kolei ma dojść do zmian w zasadach awansu do finału. Do tej pory gwarantowane miejsce w finałowych zmaganiach miały po dwie najlepsze drużyny w półfinałach. Teraz bezpośredni awans, według planów federacji, wywalczą po 4 zespoły z obu biegów. Więcej przeczytacie tutaj.

Trudne treningi w letnim klimacie Francuzów

Francuscy biegacze również oficjalnie rozpoczęli przygotowania do sezonu olimpijskiego. Obrazki, które pojawiają się na ich portalach społecznościowych, mogą wydawać niezwykle przyjemne. Zawodnicy trenują bowiem w wakacyjnym klimacie przy pięknych widokach. Francuzi jednak nie odpoczywają, a robią bardzo mocną podstawę do całego okresu szkoleniowego. Obecnie skupiają się na treningach rowerowych. Jak przekazał nam jeden z francuskich zawodników, od początku maja przejechali zdecydowanie ponad 700 kilometrów.

Źródło: Instagram/ informacja własna

Obserwuj