Biegowy raport. Rewolucyjne zmiany FIS, kontuzja czołowej biegaczki i ciągotki polityczne w Rosji

fot. M. Rudzińska
Za oknem skwar, a w sercu wciąż zima. Nim przystąpimy do kibicowania polskim piłkarzom w starciu o awans do kolejnej fazy piłkarskich mistrzostw Europy, na moment przenieśmy się do świata biegów narciarskich, w których – jak zwykle – sporo się dzieje. Jednych ciągnie do polityki, drudzy zakładają własny zespół, a jeszcze inni rozważają bojkot najbliższych zimowych igrzysk olimpijskich.

Koniec masowych startów na 30 i 50 kilometrów
Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS), Norweski Związek Narciarski i organizatorzy Pucharu Świata w Oslo podjęli decyzję, iż od sezonu 2022/2023 biegi na dystansie 30 i 50 kilometrów przestaną być rozgrywane ze startu wspólnego. Tym samym – po kilkunastu latach przerwy – biegaczki i biegacze narciarscy na najdłuższych pucharowych dystansach ponownie będą rywalizować startując indywidualnie. Jest to powrót do tradycji, za sprawą którego FIS wierzy, że przyciągnie nowych kibiców. Ostatni raz w „starej” formule rywalizowano w sezonie 2007/2008. U pań najlepsza na dystansie 30 kilometrów była wówczas Wałentyna Szewczenko z Ukrainy, z kolei u panów dystans dłuższy o 20 kilometrów najszybciej pokonał Szwed, Anders Soedergren.
Dyplomatyczny bojkot igrzysk
Ze względu na nagminne łamanie praw człowieka przez chińskie władze, Amerykanie przygotowali projekt ustawy o dyplomatycznym bojkocie XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich, które w dniach 4-20 lutego 2020 roku odbędą się w Pekinie. „Polityką Stanów Zjednoczonych jest przeprowadzenie dyplomatycznego bojkotu Zimowych Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich oraz wezwanie do położenia kresu trwającym naruszeniom praw człowieka przez Komunistyczną Partię Chin” – można przeczytać w zatwierdzonym przez senat projekcie ustawy. Amerykański bojkot nie wiąże się jednak z rezygnacją udziału w najważniejszej zimowej imprezie czterolecia, a jedynie z negatywnym wypowiadaniem się na temat tych zawodów.
Więcej TUTAJ.
Znamy program zawodów nartorolkowych BlinkFestivalen
Pozostańmy na moment przy temacie imprez sportowych. Tym razem nie będzie jednak o bojkocie (przynajmniej nam póki co o takowym nic nie wiadomo i raczej niewiele wskazuje, by mógł on mieć miejsce), a o harmonogramie prestiżowych nartorolkowych zawodów BlinkFestivalen. Zawody te odbędą się na terenie Norwegii w dniach 5-8 sierpnia bieżącego roku. Pierwszego dnia imprezy biegaczki i biegacze zmierzą się w biegu Lysebotn Opp, drugiego – w prologu i biegu pościgowym, trzeciego – w sprintach, zaś na zakończenie zmagań ich uczestnicy powalczą w niecodziennej sztafecie mieszanej, trwającej nieprzerwanie przez 8 godzin. Do udziału z zawodach zaproszono między innymi Aleksandra Bolszunowa z Rosji.
Więcej TUTAJ.
Sundby założycielem nowego teamu
Mający na swoim koncie trzy Kryształowe Kule za zwycięstwo w Pucharze Świata w biegach narciarskich – Martin Johnsrud Sundby – po zakończeniu przygody z pucharową rywalizacją zdecydował się założyć własny zespół narciarski. „Team Koteng Eidissen”, bo tak nazywać ma się team powołany do życia przez Norwega, już od sezonu 2021/2022 startować będzie w zawodach maratońskich z cyklu Visma Ski Classics. Obok Sundby’ego barwy nowej drużyny reprezentować będą także: Niklas Dyrhaug, Chris Jespersen, Torleif Syrstad i Astrid Oyre Slind.
Więcej TUTAJ.
Sześciokrotna medalistka wśród kandydatek do Dumy Państwowej
Po zakończeniu startów w zawodach najwyższej rangi niektórzy nadal chcą pozostać aktywni w sferze sportu, są też i tacy, których ciągnie do innych rodzajów działalności, w tym na przykład do polityki. Do tej drugiej grupy zalicza się dziewięciokrotna medalistka igrzysk olimpijskich w biegach narciarskich (w tym sześciokrotna mistrzyni), Lubow Jegorowa. Największe sukcesy Rosjanka święciła w latach 90. W sezonie 1992/1993 wywalczyła jedyną w karierze Kryształową Kulę. Cztery lata później – podczas czempionatu w Trondheim – przyłapano ją na stosowaniu dopingu. W roku 2003 przeszła na sportową emeryturę, w trakcie której wstąpiła do partii komunistycznej. Aktualnie Jegorowa znajduje się na liście kandydatów do Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej. Była znakomita biegaczka startuje w okręgach jednomandatowych z ramienia – wspierającej prezydenta Władimira Putina – partii Jedna Rosja. W sumie w wyborach do niższej izby parlamentu w okręgach jednomandatowych i grupach terytorialnych weźmie udział ponad 600 kandydatów z partii.
Kontuzja czołowej szwedzkiej sprinterki
Ekipa „Trzech Koron” przebywa aktualnie we francuskiej miejscowości Tignes, gdzie przygotowuje się do kolejnego sezonu. W gronie uczestniczących w obozie nie ma jednak Linn Svahn, która ze względu na kontuzję barku postanowiła zostać w domu. – Kontuzje niestety są częścią zawodowej kariery. (…) Jestem przekonana, że z tego doświadczenia wyniosę coś dobrego i że moje ramię będzie w pełni sprawne podczas startów. Jestem pewna tego, co teraz robimy. Nie odczuwam żadnego niepokoju – przyznała trzecia sprinterka minionego sezonu.
Punkty za kwalifikacje
Na wstępie naszego cotygodniowego raportu biegowego wspomnieliśmy o odchodzącej do lamusa masowej rywalizacji w biegach na dystansach 30 i 50 kilometrów. Porcję newsów kończymy informacją o pewnej nowości. Aby podnieść znaczenie kwalifikacji do biegów sprinterskich, FIS zdecydowała, iż najlepsza dziesiątka każdych eliminacji otrzyma dodatkowe punkty do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Najszybsi w kwalifikacjach będą mogli liczyć na 15 punktów, drudzy na 12, trzeci na 10, czwarci na 8, piąci na 6, zaś kolejni z pierwszej dziesiątki o jeden punkt mniej od zawodnika/zawodniczki bezpośrednio poprzedzającej daną osobę w eliminacjach.
Więcej TUTAJ.
Źródło: informacja własna/ski-nordique.net/sports.ru/svt.se
- Biegowy raport. Problemy Diggins, pojedynek z Ingebrigtsenem i śmierć wielkiego Norwega - 20 września 2023
- Biathlonowy raport. Mistrzostwa po słowacku, sukces Fourcade’a, powrót Simon i skandal w Rosji - 8 września 2023
- Skandal w Rosji. Trener okradł drużynę. Zabrał tysiące nabojów - 7 września 2023