Biegowy raport. Plany na Wielki Szlem, kolejny zawodnik kończy karierę i kadry w Czechach powołane

fot. M. Rudzińska

Za nami kolejny tydzień, w trakcie którego wielu biegaczy narciarskich rozpoczęło właściwe przygotowania do sezonu zimowego. Niektórzy jednak zaniechają treningów i kończą karierę. Jeszcze inni zostali zdyskwalifikowani za złamanie przepisów antydopingowych. O tym przeczytacie w naszym co tygodniowym raporcie.

fot. M. Rudzińska

Dyskwalifikacja dla Szewczenko

Złota medalistka Uniwersjady 2017 i reprezentantka Kazachstanu w biegach narciarskich, Anna Szewczenko, została zawieszona na rok za naruszenie przepisów antydopingowych. 27-letnia zawodniczka została ukarana za uniknięcie trzech kontroli w ciągu roku, o czym poinformowała za pośrednictwem mediów społecznościowych. Więcej o tym piszemy tutaj.

Włosko-rosyjską przygodę czas zacząć

Kilka tygodni temu informowaliśmy Was o tym, że Federico Pellegrino i Francesco de Fabiani z Włoch oraz Teresa Stadlober z Austrii do nowego sezonu zimowego będą przygotowywali się wspólnie z rosyjskimi biegaczami narciarskimi. Znamy już więcej szczegółów tej kooperacji. Kilka dni temu rozpoczęło się pierwsze wspólne zgrupowanie w Ramsau. Wszyscy zawodnicy otrzymali plany treningowe. W trakcie premierowego obozu nacisk ma być położony na kolarstwo oraz bieganie w terenie.

30-letni Fin zakończył karierę

Raczej nieznany szerszej publiczności Juho Mikkonen postanowił, że na sezonie 2020/2021 zakończyła się jego przygoda z zawodowym uprawianiem biegów narciarskich. 30-latek reprezentował Finlandię na igrzyskach w Soczi, gdzie w sprincie zajął 43 miejsce. Minionej zimy startował w mistrzostwach świata w Oberstdorfie. Tam zajął 43. miejsca w biegach na 30 i 50 km. Największym sukcesem Mikkonena było srebro wywalczone podczas MŚ U-23 w 2013 roku. Od dwóch lat Juho trenuje swoją żonę Kerttu Niskanen. I nadal będą razem pracowali. Kończący karierę biegacz będzie pomagał swojej małżonce w przygotowaniach do igrzysk w Pekinie.

Będzie nowy Wielki Szlem w biegach?

Finowie dotarli do tajnego planu Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Ten zakłada organizację nowego Wielkiego Szlemu w biegach. Konkretnie chodzi o organizację większej liczby biegów o najdłuższym dystansie. Do tej pory w Pucharze Świata rywalizacja na 30 km kobiet i 50 km mężczyzn odbywała się głównie w Oslo. Teraz miałyby dojść po 3 dodatkowe zawody tego typu oprócz tych w stolicy Norwegii. Wiadomo, że za wygranie takiego wyścigu zawodnicy otrzymywaliby wyższe nagrody finansowe. Nie wiadomo jednak, czy miałaby powstać osobna klasyfikacja i na jakich dokładnie zasadach miałby odbywać się Szlem. Ze wszystkim trzeba jednak poczekać.

Ministerstwo zadowolone z biegaczy

Rada Ekspertów Ministerstwa Sportu Rosji uznała występy rosyjskiej reprezentacji w biegach narciarskich w sezonie 2020/21 za zadowalające. – Rada trwała około dwóch godzin, wspólnie wysłuchaliśmy naszego raportu. Na koniec sezonu nie było do nas specjalnych pytań. Będziemy kontynuować pracę- powiedziała szefowa biegów w Rosji, Jelena Wialbe.

A sezon rzeczywiście był dla nich udany. W Oberstdorfie wywalczyli złoto, a także trzy srebrne i jeden brązowy medal. Po raz drugi z rzędu Aleksander Bolszunow wygrał Kryształową Kulę oraz Tour de Ski.

Justyna Kowalczyk-Tekieli zostanie mamą

Justyna Kowalczyk-Tekieli potwierdziła w swoich mediach społecznościowych informację o tym, że jest w ciąży. Wielokrotna mistrzyni w biegach narciarskich i alpinista Kacper Tekieli spodziewają się pierwszego dziecka.

Czesi ogłosili składy

Nastąpiła zmiana w reprezentacji mężczyzn, którą w tym sezonie poprowadzą trener Vasil Husák i asystent Dušan Kožíšek. – Dołącza do nas sprinter Ondra Černý, który będzie nowicjuszem w naszym sześcioosobowym zespole. Tomáš Kalivoda będzie trenował w tym sezonie z drużyną do lat 23. Jednak podstawa zespołu pozostaje taka sama i będzie kontynuowana droga, którą obraliśmy na cykl olimpijski – powiedział Husák. U kobiet nie doszło do żadnych zmian w kadrach.

Reprezentacja mężczyzn: Michal Novák, Luděk Šeller, Ondřej Černý, Jan Pechoušek, Adam Fellner i Petr Knop. Trener: Vasil Husák, asystent: Dušan Kožíšek.

Więcej w tym temacie znajdziecie tutaj.

Źródło: Yle.fi / skisport.ru / sports.ru / kestavyysurheilu.fi

Mateusz Król
Obserwuj