Zamknij

Biegowy raport. Nowe kadry powołane, mistrz zakończył karierę i Klaebo porzuca reprezentację

07:40, 26.04.2023 Mateusz Król
Skomentuj

Zamieszanie z Klaebo w Norwegii, mistrz ogłaszający zakończenie kariery i kolejne kadry powołane - to między innymi miniony tydzień w biegach narciarskich na świecie. Zapraszamy na nasze podsumowanie.

screen: Eurosport

Klaebo zrezygnował z kadry

Zdobywca pięciu złotych medali olimpijskich i czterech Kryształowych Kul za triumf w Pucharze Świata Johannes Hoesflot Klaebo znalazł się poza norweską kadrą biegów narciarskich. Nie oznacza to jednak, że 26-letni dominator kończy karierę.

Oficjalnie Klaebo postanowił wycofać się, aby odciążyć budżet krajowej federacji, która w ostatnich tygodniach postanowiła zmniejszyć liczebność kadry. Ma to związek z rezygnacją ważnego sponsora.

"Po moim odejściu będzie można te pieniądze przeznaczyć na innych zawodników. Tak, nie trzeba będzie już płacić za moje obozy na dużych wysokościach. W reprezentacji mam wielu kolegów, którzy czują się źle potraktowani w tym dążeniu federacji do oszczędności" - napisał w oświadczeniu Norweg.

Weng najsłabsza w historii?

Sezon Pucharu Świata w biegach narciarskich zakończył się niespełna miesiąc temu, ale zimowe zmagania wciąż budzą spore emocje. Po zawodach w Lahti dużo mówiło się choćby o Tiril Udnes Weng, która osiągnęła życiowy sukces zdobywając Kryształową Kulę za triumf w klasyfikacji generalnej. Komentarze na temat Norweżki nie zawsze były jednak przychylne i niektórzy wprost sugerowali, że biegaczka z Kraju Fiordów jest najsłabszą zwyciężczynią w ostatnich latach, a być może w całej historii pucharowej rywalizacji. Czy to prawda? Odpowiedzi na te pytanie szukał Daniel Topczewski. Efekty znajdziecie tutaj.

Szwedzi rozważają organizację igrzysk

Szwecja rozważa ubieganie się o organizację zimowych igrzysk olimpijskich w 2030 roku wspólnie z Norwegią i Łotwą. Impreza miałaby być niskobudżetowa, z wykorzystaniem istniejących już obiektów. Jak wyjaśnił na antenie telewizji SVT prezes Szwedzkiego Komitetu Olimpijskiego Hans von Uthamnn, projekt przewiduje, że żaden nowy obiekt nie zostanie wybudowany z tej okazji, a istniejące zostaną ewentualnie lekko zmodernizowane. Wstępny koszt oceniono na 1,6 miliarda euro.

Ponieważ Szwecja nie ma odpowiednich obiektów dla niektórych dyscyplin, to Łotwa byłaby gospodarzem rywalizacji w bobslejach i saneczkarstwie w Siguldzie, natomiast Norwegia w łyżwiarstwie w hali w Hamar, która była areną olimpijską w 1994 roku, kiedy gospodarzem igrzysk było Lillehammer.

Narciarstwo klasyczne odbywałoby się w Falun, biathlon w Oestersund, a konkurencje alpejskie w Aare. Miastem centralnym będzie Sztokholm. Logistyka nie byłaby problemem, ponieważ codziennie ze Sztokholmu do Rygi wypływa kilka promów, a lotnicze połączenie z Oslo obsługiwane jest praktycznie co godzinę, dziennie kursuje też siedem pociągów intercity.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski wyłoni gospodarza igrzysk w połowie października podczas kongresu w Mumbaju. Jak oceniła SVT, zainteresowane organizacją zimowej olimpiadę w 2030 roku wyrażane jest też przez Szwajcarię oraz "ostrożnie" przez Salt Lake City.

Holund zakończył karierę

Jeden z bardziej utytułowanych biegaczy narciarskich postanowił odwiesić narty na kołek. Hans Christer Holund powiedział pas po sezonie, w którym wywalczył dwa medale mistrzostw świata w Planicy oraz stawał pięć razy na podium zawodów Pucharu Świata.

- Podjąłem ostateczną decyzję o zakończeniu kariery narciarskiej. To był trudny wybór, ale z dwójką małych dzieci i wieloma projektami do prowadzenia, wydaje się słuszne, aby pozwolić innym, głodnym sportowcom, którzy wciąż mogą włożyć wiele sił do walki o medale mistrzostw świata na ojczystej ziemi w 2025 roku - napisał na Instagramie Holund. W ten sposób nawiązał do czempionatu globu, który za dwa lata będzie gościł w norweskim Trondheim. Więcej tutaj.

Szwajcaria powołała kadry na nowy sezon

Tylko jedna biegaczka i dwóch biegaczy znalazło się w kadrze narodowej na nowy sezon w Szwajcarii. Tam obowiązuje jednak nieco inny system powołań, dlatego znajdujące się w kadrze A osoby, też są objęte centralnym szkoleniem na wysokim poziomie. W narodowej grupie znaleźli się: Nadine Faehndrich, Valerio Grond i Janik Riebli. Wszystkie kadry znajdziecie tutaj.

(Mateusz Król)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%