Biegowy raport. Northug doczeka się pomnika, operacja rosyjskiej mistrzyni i Finowie znów na minusie

fot: M. Rudzińska

Za nami niemal połowa września i choć temperatury wciąż bardziej letnie, to nie da się ukryć, że jesień jest coraz bliżej, a co za tym idzie nieuchronnie zbliżamy się także do inauguracji nowego sezonu Pucharu Świata w biegach narciarskich. Jedni przygotowują się do zimy bez większych problemów i mają czas na spotkania z młodzieżą, inni napotkali kłopoty i musieli przejść operację. Z naszego raportu dowiecie się także komu Norwegowie postawią pomnik. Zapraszamy do lektury!

Ambitne plany szwedzkiej mistrzyni olimpijskiej i świata

Mistrzyni olimpijska z Pekinu i świata z Oberstdorfu oraz Planicy – Jonna Sundling – ma bardzo ambitne plany na najbliższy sezon Pucharu Świata w biegach narciarskich. Reprezentantka Szwecji, która jest znakomitą sprinterką, ale zdołała pokazać swój potencjał także w biegach długich, chciałaby zrobić jeszcze większe postępy na dystansach i pokusić się o zdobycie dużej Kryształowej Kuli.

28-latka nie określiła co prawda konkretnie swoich planów, ale między wierszami można wyczytać, że wygranie klasyfikacji generalnej jest jednym z jej celów na najbliższą zimę. – Zrobiłam duże postępy na dystansach, ale także w sprincie. Chcę nadal pracować w tym obszarze i zobaczymy co z tego wyjdzie. Jeśli uda mi się utrzymać dobry poziom i zachować zdrowie przez cały sezon potencjalnie mogę wygrać klasyfikację generalną – tłumaczy Sundling dla SVT.

Klaebo na spotkaniu z młodzieżą

Johannes Hoesflot Klaebo nie próżnuje w okresie przygotowawczym przed nowym sezonem Pucharu Świata w biegach narciarskich. Czterokrotny zdobywca Kryształowej Kuli, który wciąż nie doszedł do porozumienia z krajową federacją i teoretycznie może nie zostać dopuszczony do rywalizacji tej zimy, przebywa aktualnie w Stanach Zjednoczonych, a konkretnie w Park City w stanie Utah gdzie kolejny rok z rzędu zorganizował sobie obóz wysokogórski. Norweg oprócz samych treningów znalazł także czas na spotkanie z młodymi adeptami biegów narciarskich w Soldier Hollow Nordic Center. Podczas spotkania młodzież mogła porozmawiać z najlepszym zawodnikiem świata, odbyć wspólną sesję treningową i zdobyć autograf mistrza.

 – Dobrze się bawiłem na spotkaniu z dziećmi w ten weekend. Zawsze fajnie jest dzielić się moimi doświadczeniami z przyszłymi narciarzami – napisał na Instagramie Klaebo, któremu w Soldier Hollow towarzyszyli także Maja Dahlqvist i Kevin Bolger.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Johannes Høsflot Klæbo (@johanneshk)

Rosyjska mistrzyni przeszła operację. Czeka ją dłuższa przerw

Tydzień temu informowaliśmy o szczęśliwych chwilach w życiu Natalii Niepriajewej, która poślubiła 24-letniego biegacza narciarskiego Aleksandra Terentiewa. Tym razem wieści na temat rosyjskiej zawodniczki nie są tak pozytywne. Zdobywczynię Kryształowej Kuli w sezonie 2021/2022 czeka bowiem długa przerwa, która mocno utrudni jej przygotowania do zimy i do dalszych startów na krajowym “podwórku”.

Biegaczka o powodach absencji poinformowała na Instagramie. – Czasami warto zrobić krok w tył, żeby później mieć siłę, żeby zrobić dwa kroki do przodu. […] Niestety, pierwszy raz w swojej karierze spotkałam się z problemem zdrowotnym, który wymagał operacji w znieczuleniu ogólnym – napisała Niepriajewa-Terentiewa. – Chcę też powiedzieć, że wszystko ze mną w porządku. Wracam do zdrowia, ale nie nadaję się do startu w zawodach – dodała Rosjanka, która nie podała żadnych szczegółów odnośnie dolegliwości, które zmusiły ją do podjęcia decyzji o operacji.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Наталья Терентьева (Непряева) (@natalia__nepryaeva)

 

Pomnik Northuga w jego rodzinnej miejscowości

Petter Northug to postać, której fanom biegów narciarskich nie trzeba przedstawiać. Charyzmatyczny Norweg, jeden z najlepszych zawodników w historii, przez wiele lat zachwycał znakomitymi występami i wzbudzał kontrowersje swoim zachowaniem na trasach biegowych jak i poza nimi. Na pewno był też sportowcem obok którego trudno było przejść obojętnie. Nic więc dziwnego, że nawet po latach Northug wciąż jest niezwykle popularny. Tak popularny, że doczeka się własnego… pomnika.

Informację o planowanej budowie posągu wybitnego biegacza podała norweska TV2. Za projekt odpowiedzialny jest Ernsta Lersveen, czyli dziennikarz TV2, który przeszedł na emeryturę po MŚ w Planicy i od tego czasu pracuje nad wyglądem pomnika. Statua przedstawiająca Northuga ma stanąć w rodzinnej miejscowości Norwega – Framverran. Koszt budowy szacowany jest na około milion koron (około 190 tys. złotych), a odsłonięcie monumentu, jak informuje VG, zaplanowano na 2024 rok.

Był szefowa MZS Austrii o “okrutnym traktowaniu” rosyjskich sportowców

Karin Kneissl, która w latach 2017-2019 pełniła funkcję szefowej MSZ Austrii, udzieliła ostatnio wywiadu, w którym przyznała, że jej zdaniem rosyjscy sportowcy są traktowani okrutnie. Zdaniem Austriaczki podejście światowych federacji sprawia, że zawodnicy z Rosji mogą stracić być może jedyną szansę występu na igrzyskach olimpijskich. – W MKOl istnieje wiele opinii na ten temat, ale ostatecznie wiele będzie zależało od stanowiska kraju gospodarza. W tym przypadku z Francji – tłumaczy Kneissl cytowana przez ТАSS. – […] Ale igrzyska olimpijskie miały łączyć, a nie dzielić. Mogę tylko prosić: pozwólcie rosyjskim sportowcom i osobistościom kultury żyć swoim życiem, zajmować się swoimi sprawami i nie wywierajcie na nich żadnej presji politycznej bowiem to, co się dzieje obecnie jest bardzo okrutne ze strony organizatorów – dodała.

Finowie znów na minusie

Nasz raport kończymy niezbyt dobrymi wieściami z Finlandii. Tamtejsze media informują, że Fiński Związek Narciarski stracił w minionym sezonie niemal 600 tys. euro. Dużą część tych strat “wygenerowały” międzynarodowe zawody sprinterskie Helsinki Ski Weeks, które odbyły się 22 marca 2023 roku na Stadionie Olimpijskim w Helsinkach, a ich główną gwiazdą był Norweg Johannes Hoesflot Klaebo. Impreza nie przyniosła spodziewanych zysków i nie cieszyła się zbyt dużą popularnością, co przełożyło się na spore straty finansowe. – Małe zainteresowanie wśród publiczności spowodowało straty. Nawet wśród naszej docelowej grupa odbiorców zawody nie były zbyt popularne – powiedział w rozmowie z YLE Markku Haapasalmi.

Źródło: SVT / Instagram / TASS / langrenn.com / TV2.no / YLE / informacja własna