Biegowy raport. Nartorolkowy sprawdzian, kontrowersyjny powrót i rekord Guinnessa

Screen - YouTube

Do inauguracji sezonu 2023/24 w biegach narciarskich coraz bliżej. Zawodnicy sprawdzają swoją formę podczas zawodów nartorolkowych. Narciarskie gwiazdy znajdują też czas, żeby podzielić się swoimi doświadczeniami z młodymi adeptami. Co jeszcze przyniósł ostatni tydzień świecie biegów narciarskich?

Screen – YouTube

Wielki powrót

Powrót Jarmo Riskiego, który został mianowany koordynatorem sportowym Fińskiego Związku Narciarskiego, rozgrzał dyskusję wśród norweskich influencerów narciarskich. Riski piastował funkcję trenera reprezentacji Finlandii w narciarstwie biegowym w latach 1998-2001. Jego podopieczną była m.in. Aino-Kaisa Saarinen, pięciokrotna medalistka olimpijska i dziesięciokrotna medalistka mistrzostw świata W 2001r. Riski został dożywotnio wyrzucony zarówno z Fińskiej Narodowej, jak i Międzynarodowej Federacji Narciarskiej z powodu afery dopingowej. Fińska Federacja Narciarska uchyliła zawieszenie Fina w 2004 roku, a Międzynarodowa Federacja Narciarska w 2015 roku.

Decyzja o dołączeniu trenera do reprezentacji Finlandii wywołała niemałe poruszenie wśród Norwegów. Według byłego biegacza i trenera Vidara Løfshusa, nie jest to dobry ruch ze strony fińskiej federacji. Jego zdaniem takie rzeczy szkodzą reputacji sportu.

Znamy kalendarz startów Toppidrettsveka

Dziś w Norwegii startuje jedna z największych imprez nartorolkowych Toppidrettsveka. Organizowana od 2005r. w Norwegii za każdym razem przyciąga rzesze zawodników, którzy chcą sprawdzić formę przed zbliżającym się wielkimi krokami sezonem 2023/24 w biegach narciarskich.

Pierwszego dnia zawodów zawodnicy powalczą na dystansie 54 km. Dzień później przystąpią do rywalizacji w sprincie stylem klasycznym. W trzecim dniu zostanie rozegrany skiathlon, a na zakończenie uczestników czeka bieg na 12 km stylem dowolnym.

Chappaz wraca do formy

Zdobywca brązowego medalu w sprincie na ostatnich Mistrzostwach Świata w Planicy – Fracuz Jules Chappaz – od lipca trenuje z kadrą. W maju Jules złamał kciuk lewej ręki po upadku na rowerze. Mimo powrotu do reżimu treningowego, Chappaz nie zamierza brać udział w Toppidrettsveka w Norwegii, ani w Alliansloppet w Szwecji.

W wywiadzie dla Nordic Magazine francuski biegacz opowiedział o kulisach swojej decyzji. – Podjąłem decyzję wraz z trenerem aby nie brać udziału w Toppidrettsveka i Alliansloppet, ponieważ jest trochę za wcześnie. Mam wrażenie, że muszę znaleźć trochę więcej bazy poprzez jazdę na rolkach, a zwłaszcza wykonywanie treningów o wysokiej intensywności. Do jazdy na rolkach wróciłem 10 lipca, a intensywne treningi rozpocząłem około 20 lipca. Letnie wyścigi nie są najważniejszymi wyścigami w roku. Liczy się dla mnie obecność zimą – powiedział Chappaz.

Obóz z gwiazdami

Biegaczki i biegacze narciarscy intensywnie przygotowują się do zimowych zmagań, ale potrafią znaleźć też chwilę dla młodych adeptów tej dyscypliny. W ostatnim tygodniu norweska federacja narciarska zorganizowała obóz dla juniorów, podczas którego mogli oni spróbować swoich sił u boku narciarskich gwiazd oraz zasięgnąć porad u profesjonalistów. 85 narciarskich talentów z 12 różnych krajów spotkało się z uczestnikami Blink Festivalu. Wśród nich były m.in. Helene Marie Fossesholm, Harald Østberg Amundsen oraz siostry Weng.

Podczas obozu narciarze odpowiadali na pytania młodzieży, zdradzali swoje recepty na sukces oraz pokazywali wiele treningowych metod. Doświadczeni narciarze zwracali także uwagę młodych na walkę z przeciwnościami losu oraz codzienną ciężką pracę, którą trzeba wykonać, by dotrzeć na szczyt.

Rekord Guinnessa

Katsumi Saeki z Japonii udowodniła, że wiek to tylko liczba. 88-latka wpisała się do Księgi Rekordów Guinessa. Saeki została mianowicie najstarszą kobietą, która wzięła udział w zawodach biegów narciarskich. Japonka wystartowała w Mistrzostwach Świata Mastersów (czyli zawodach dla seniorów) w Austrii. Katsumi była jedyną zawodniczką w kategorii 85 lat, ale uzyskała lepszy czas od kilku innych uczestników, startujących w niższych kategoriach wiekowych. W biegu na 5 km seniorka uzyskała czas 26 minut 18 sekund. 

Źródła: proxcskiing.com, yle.fi, fondoitalia.it, fis-ski.com, guinnessworldrecords.com