Biegowy raport. Marcisz i fake newsy, włosko-rosyjska współpraca trwa i kalendarz nartorolkowego PŚ

fot. Patrycja Korczewska

Ten tydzień nie dostarczył nam zbyt wielu ciekawych informacji. Poza wypadkiem Izabeli Marcisz na zgrupowaniu reprezentacji, nie mieliśmy do czynienia z żadnymi rewelacjami. Mimo to, udało nam się przygotować dla Was zestawienie kilku newsów z ostatnich dni.

fot. Patrycja Korczewska

Wypadek i fake-newsy

Niestety w obozie polskich biegaczek doszło do wypadku. W sobotę Marcisz przewróciła się, wykonując trening na nartorolkach. Całe zdarzenie miało miejsce w Szczyrbskim Jeziorze. Prezes PZN postanowił już dzień po wypadku podzielić się tą informacją z mediami. Mówił, że młoda Polka ma “powybijane zęby”, a powrót do zdrowia zajmie jej kilka miesięcy.

– Zęby mam całe! – grzmiała Izabela po nieprawdziwej informacji rozpowszechnionej przez Apoloniusza Tajnera. – Czasem takie sytuacje się zdarzają… Jestem już po zabiegu. Pęknięta żuchwa szybko się zrośnie – napisała.

Trener Bajciciak przyznał, że upadek wyglądał groźnie. – Wszystko wydarzyło się podczas wykonywania szybkich odcinków przez dziewczyny. Iza w którymś momencie potknęła się […] Spadła na szczękę, złamała ją. Wszystko działo się szybko, a przy dużej prędkości na tym sprzęcie trudno się wyratować – powiedział. Oprócz złamanej szczęki ucierpiał jeszcze bark Marcisz. Na szczęście pomoc przyszła szybko, bo sztab z bliska przyglądał się pracy biegaczek. Ta sytuacja nie przekreśla szans zawodniczki startu na igrzyskach w Pekinie.

Falla była blisko odpuszczenia sezonu

Falla miała ambitne plany na sezon 2020/2021. Zależało jej na dobrej pozycji w klasyfikacji generalnej i medalu MŚ. W pewnym momencie była jednak o krok od zrezygnowania z rywalizacji.

– W październiku nic nie działało. Mój organizm nie chciał trenować, byłam bez sił. Mój lekarz myślał, że jestem chora na COVID, ale badania niczego nie wykazały. Nadal chciałam trzymać się mojego celu na mistrzostwa, unikając przy tym startów w Pucharze Świata. Przyczyniły się do tego pandemia oraz mój słaby stan fizyczny. W tym okresie byłam bliska przerwania sezonu – powiedziała Norweżka.

Na szczęście Falla się nie poddała i wystartowała na MŚ. Zwieńczeniem ciężkiego sezonu dla zawodniczki było srebro czempionatu w Oberstdorfie. Podczas sprintu w stylu klasycznym uległa jedynie Szwedce, Jonnie Sundling.

Radosne wieści ze Szwecji

Medaliści olimpijscy Emil Joensson i Anna Haag zostali po raz drugi rodzicami. Niecałe dwa lata temu na świat przyszedł ich pierworodny syn – Harry. Para ogłosiła narodziny kolejnegodziecka w mediach społecznościowych. – Cześć, nazywam się Helge, a teraz zaczyna się moje życie – możemy przeczytać na Instagramie biegaczki.

Przypomnijmy, że Anna Haag była częścią szwedzkiej złotej sztafety w Soczi, a także zdobyła trzy srebrne medale olimpijskie. Joensson był jednym z najlepszych sprinterów w historii. Trzykrotnie udało mu się zająć pierwsze miejsce w klasyfikacji sprinterskiej Pucharu Świata.

Włosko-rosyjska koalicja

Federico Pellegrino i Francesco de Fabiani będą trenować z reprezentacją Rosji na trzytygodniowym zgrupowaniu w Austrii. W skład grupy wchodzą: Rietiwych, Ustiugow, Maltsew, Bielow, ale także przedstawicielki damskiej części biegów narciarskich – Julia Stupak i Teresa Stadlober.

Drużyna jest obecnie w Obertilliach, gdzie pozostanie do 31 lipca, później zawodnicy przeniosą się do Seefeld, gdzie pozostaną do 8 sierpnia. Wtedy Włosi i Rosjanie będą mieli tydzień wolnego, po czym udadzą się do Lavazè na kolejne zgrupowanie.

Znamy kalendarz Pucharu Świata na nartorolkach

FIS niedawno podał do wiadomości terminarz Pucharu Świata na nartorolkach. Według tych informacji zawodnicy najpierw zmierzą się na Słowacji. Później odwiedzą Estonię, Łotwę i Rosję. Zwieńczeniem sezonu będą mistrzostwa świata w Val di Fiemme (16-19 września). W rywalizacji ujrzymy zawodników m.in. z Polski, Norwegii, Szwecji, Czech i Niemiec.

Pełny kalendarz:
– 23-25 lipca – Banska Bystrica, Słowacja

– 20-22 sierpnia – Otepaa, Estonia

– 27-29 sierpnia – Madona, Łotwa

– 3-5 września – Chanty Mansyjsk, Rosja

Źródło: Informacja własna / FIS / fondoitalia.it