Biegowy raport. Legenda kończy ze sportem wyczynowym, znamy kadry Norwegii, Bauer zostaje w Polsce

fot. Irek Trawka

Majówka za nami. W ostatnich dniach nie zabrakło ciekawych informacji ze świata biegów narciarskich. W naszym podsumowaniu tygodnia przeniesiemy się między innymi do Norwegii, gdzie działo się zdecydowanie najwięcej, ale zajrzymy również do Polski czy Włoch.

fot. Irek Trawka

Bjoergen mówi “pas”

Marit Bjoergen poinformowała, że definitywnie już kończy ze sportem wyczynowym. Legenda swojej dyscypliny zakończyła karierę w 2018 roku, ale później brała udział w biegach długodystansowych. Jej ostatnim startem był 37-kilometrowy Skarverennet, który odbył się 23 kwietnia. 42-latka uplasowała się w nim tuż za podium, ustępując odpowiednio Therese Johaug, Ragnhild Hadze i Maren Wangensteen. Bjoergen w komunikacie przyznała, że “biegi długodystansowe kosztowały ją więcej niż otrzymywała w zamian”.

W Norwegii odkryli karty

Pozostajemy w Skandynawii. Poznaliśmy kadry Norwegii. W grupie dystansowej u mężczyzn znaleźli się kolejno Emil Iversen, Hans Christer Holund, Harald Oestberg Amundsen, Martin Loevstroem Nyenget, Simen Hegstad Krueger, Sjur Roethe i Didrik Toenseth. Kadra sprinterska składa się z Erika Valnesa, Haavarda Solaasa Taugboela, Johannesa Hoesflota Klaebo, Paala Golberga, Sindre Bjoernestada Skara i Evena Northuga. U pań nie ma podziałów. W kadrze elity wylądowały Anna Svendsen, Anne Kjersti Kalvaa, Ane Appelkvist Stenseth, Heidi Weng, Helene Marie Fossesholm, Lotta Udnes Weng, Mathilde Skjaerdalen Myhrvold, Tiril Udnes Weng, Ragnhild Haga, Marte Skaanes i Julie Myhre.

Medalistka olimpijska pominięta

Jak widać w powyższym akapicie, w norweskiej kadrze pań zabrakło miejsca dla Ingvild Flugstad Oestberg. Niestety 31-latka podczas dwóch ostatnich sezonów zmagała się bardziej z problemami zdrowotnymi niż z rywalkami na trasach biegowych Pucharu Świata. – Jej stan zdrowia sprawia, że drużyna narodowa nie powinna być dla niej. Mamy nadzieję, że zobaczymy ją na nartach tej zimy – powiedział dla NRK menadżer reprezentacji Norwegii Espen Bjervig.

Bauer pozostaje w Polsce

Pisaliśmy o tym w osobnym tekście, ale temat ten zasługuje także na miejsce w naszym podsumowaniu. Lukas Bauer przedłużył kontrakt z Polskim Związkiem Narciarskim i będzie trenerem reprezentacji do kolejnych igrzysk olimpijskich. – Dziękuję PZN za jasne i konstruktywne negocjacje oraz długi czas na moją decyzję! Jestem bardzo zmotywowany do pracy z nowym zespołem w nowym systemie – napisał Czech na Instagramie. Więcej na ten temat znajdziecie we wspominanym artykule.

Hitowe przenosiny do Włoch

Bardzo ciekawe informacje dobiegają z Włoch. Mają one zostać potwierdzone w najbliższym czasie. Markus Cramer ma objąć funkcję trenera włoskich biegaczy – grupy składającej się łącznie z dziewięciu zawodników, pięciu mężczyzn i czterech kobiet. Niemiecki szkoleniowiec odchodzi z Rosji po wielu latach, po tym jak wybuchła wojna na Ukrainie. Warto dodać, że zeszłej zimy pod skrzydłami Cramera trenowali Federico Pellegrino i Francesco De Fabiani, którzy dołączyli wtedy do Rosjan.

Źródło: informacja własna, langrenn.com, expressen.se, nrk.no, Instagram (Lukas Bauer), fondoitalia.it