Biegowy raport. Indywidualny tok Marcisz, Szwedzi oprotestowali kuriozalny pomysł FIS i kłopoty Norwegii

fot. M.Król

Za nami kolejny tydzień wiosny. W biegach narciarskich niezmiennie pojawią się nowe informacje. Tradycyjnie mamy dla was zbiór najważniejszych newsów minionego tygodnia. Zaczniemy od krajowego podwórka.

fot. M.Król

W Polsce karty odkryte

Zarząd Polskiego Związku Narciarskiego zatwierdził składy Kadr Narodowych w biegach narciarskich na sezon 2022/2023. Powołane zostały trzy wspólne grupy szkoleniowe kobiet i mężczyzn: Kadra Narodowa A, B i Juniorów.

Kadrę Narodową A Mix poprowadzi Czech Lukáš Bauer, który przez ostatnie trzy sezony był głównym szkoleniowcem reprezentacji mężczyzn. Do grupy Bauera powołanych zostało pięcioro biało-czerwonych: dwie zawodniczki i trzech zawodników.

Kadra Narodowa A Mix

Zawodniczki:

 1. Izabela Marcisz – Stowarzyszenie Sportowe Prządki-Ski
 2. Monika Skinder – MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski

Zawodnicy:

 1. Dominik Bury – KS AZS AWF Katowice
 2. Kamil Bury – KS AZS AWF Katowice
 3. Maciej Staręga – UKS Rawa Siedlce

Sztab szkoleniowy:

 1. Lukáš Bauer– trener główny
 2. Sven Rakoszek – fizjoterapeuta
 3. Andrzej Michałek – szef serwisu
 4. Paweł Fundanicz – serwismen
 5. Bartłomiej Rucki – serwismen
 6. Piotr Pilch – serwismen
 7. Mateusz Chowaniak – serwismen
 8. vacat – serwismen

*do sztabu szkoleniowego dołączy również asystent trenera głównego, który przedstawiony zostanie w nadchodzącym tygodniu.

Pozostałe kadry tutaj.

Marcisz z indywidualnym tokiem do jesieni

Podział kadry jest bardzo ciekawy. Zwłaszcza pod kątem kobiet, bo grupa niegdyś prowadzona przez Justynę Kowalczyk-Tekieli i Aleksandra Wierietielnego wygląda na rozbitą. Nie było pewne, jak do sezonu będzie przygotowywała się liderka – Izabela Marcisz. Bauer zapowiadał, że będzie chciał z nią rozmawiać. – W tym roku wiele osób mówiło, że będzie chciało ze mną rozmawiać, ale do tych rozmów nie doszło. Zobaczymy. Na razie mamy początek kwietnia, a odpowiedzi na takie pytania będą padały raczej w maju. Wtedy są ustalane kadry i grupy szkoleniowe. Szczerze mówiąc, słyszę takie spekulacje, wiec zobaczymy – mówiła w rozmowie ze Sport.pl kilka tygodni temu najlepsza obecnie polska biegaczka.

Teraz widzimy, że młodzieżowa mistrzyni świata sprzed roku jest w kadrze. Sportsinwinter.pl udało się jednak ustalić, że do października będzie ona miała jednak zindywidualizowany plan. Później na stałe dołączy do kadry Bauera.

Norweska nadzieja chce pracować z Johaug

W kraju Wikingów biją na alarm. Media niepokoją się o przyszłość tego sportu we własnym kraju. Po latach sukcesów trudno szukać następczyni Therese Johaug i Marit Bjoergen. – Nie mamy zawodniczek, które mogą wchodzić na podium co weekend – ocenia komentator NRK Jann Post w rozmowie z “Verdens Gang”. Z kolei Ekspert TV 2 Petter Soleng Skinstad jest sceptyczny wobec przyszłych sukcesów biegaczek na trzy lata przed mistrzostwami świata w Trondheim i cztery lata przed igrzyskami olimpijskimi we Włoszech.

Swój pomysł ma największa norweska nadzieja – Helena Marie Fossedhlom. Niespełna 21-letnia zawodniczka zapowiedziała, że chce trenować pod okiem Therese Johaug. – Nie sądzę, że prośba zostanie odrzucona. Obiecała, że będzie dla mnie przewodnikiem. A jeśli odmówi, porwę ją – zażartowała Fossesholm z rozmowie z “Aftenposten”.

Oestberg ma wyjątkowego trenera

Tydzień temu informowaliśmy Was o tym, że w norweskiej kadrze pań zabrakło miejsca dla Ingvild Flugstad Oestberg. Niestety 31-latka podczas dwóch ostatnich sezonów zmagała się bardziej z problemami zdrowotnymi niż z rywalkami na trasach biegowych Pucharu Świata. – Jej stan zdrowia sprawia, że drużyna narodowa nie powinna być dla niej. Mamy nadzieję, że zobaczymy ją na nartach tej zimy – powiedział dla NRK menadżer reprezentacji Norwegii Espen Bjervig.

Mimo wszystko dwukrotna mistrzyni olimpijska nie zamierza się poddawać. Norweskie media informują bowiem, że znalazła nowego i to wyjątkowego trenera.

Kadry Francji

Kolejne nacje odkrywają karty. Wiadomo już, kto znajdzie się w kadrze A Trójkolorowych:

Kadra A

Kobiety:

 • Delphine Claudel
 • Flora Dolci
 • Léna Quintin
 • Mélissa Gal

Mężczyźni:

 • Lucas Chanavat
 • Richard Jouve
 • Renaud Jay
 • Hugo Lapalus
 • Maurice Manificat
 • Clément Parisse
 • Jules Lapierre
 • Jules Chappaz
 • Arnaud Chautemps
 • Théo Schely.
 • więcej tutaj.

Protest Szwedów

Wyobrażacie sobie zawody Pucharu Świata w biegach narciarskich w Falun w grudniu? Taki pierwotnie plan ma Międzynarodowa Federacja Narciarska. Szwedzi nie chcą słyszeć o tym pomyśle. Obawiają się o stan tras. Zazwyczaj organizowali zmagania w marcu. – W grudniu najprawdopodobniej nie będziemy mieli śniegu i nie będziemy mogli przygotować popularnych odcinków w lesie – powiedziała Ulrika Back Eriksson, organizatorka wszelki imprez narciarskich rangi FIS w Szwecji.

Szwedzki Związek Narciarski i organizatorzy w Falun nawiązali dialog z FIS i teraz wydaje się, że zaowocuje to wyznaczeniem nowej daty zawodów w Falun, dopiero po przełomie roku. – Decyzja zapadnie w komitecie wykonawczym FIS. Istnieją różne alternatywy i rozwiązania dotyczące kwestii kalendarza PŚ 2022/2023, które są teraz na stole. Żadna decyzja nie zostanie podjęta wcześniej niż w maju – mówi szwedzki menedżer biegów narciarskich Lars Öberg. Czekamy na finał tej sprawy.

Źródło: Sportsinwinter.pl / VG / Aftenposten / SVT