Biegowy raport. Indywidualny tok Marcisz, Szwedzi oprotestowali kuriozalny pomysł FIS i kłopoty Norwegii

fot. M.Król
Za nami kolejny tydzień wiosny. W biegach narciarskich niezmiennie pojawią się nowe informacje. Tradycyjnie mamy dla was zbiór najważniejszych newsów minionego tygodnia. Zaczniemy od krajowego podwórka.

W Polsce karty odkryte
Zarząd Polskiego Związku Narciarskiego zatwierdził składy Kadr Narodowych w biegach narciarskich na sezon 2022/2023. Powołane zostały trzy wspólne grupy szkoleniowe kobiet i mężczyzn: Kadra Narodowa A, B i Juniorów.
Kadrę Narodową A Mix poprowadzi Czech Lukáš Bauer, który przez ostatnie trzy sezony był głównym szkoleniowcem reprezentacji mężczyzn. Do grupy Bauera powołanych zostało pięcioro biało-czerwonych: dwie zawodniczki i trzech zawodników.
Kadra Narodowa A Mix
Zawodniczki:
- Izabela Marcisz – Stowarzyszenie Sportowe Prządki-Ski
- Monika Skinder – MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski
Zawodnicy:
- Dominik Bury – KS AZS AWF Katowice
- Kamil Bury – KS AZS AWF Katowice
- Maciej Staręga – UKS Rawa Siedlce
Sztab szkoleniowy:
- Lukáš Bauer– trener główny
- Sven Rakoszek – fizjoterapeuta
- Andrzej Michałek – szef serwisu
- Paweł Fundanicz – serwismen
- Bartłomiej Rucki – serwismen
- Piotr Pilch – serwismen
- Mateusz Chowaniak – serwismen
- vacat – serwismen
*do sztabu szkoleniowego dołączy również asystent trenera głównego, który przedstawiony zostanie w nadchodzącym tygodniu.
Marcisz z indywidualnym tokiem do jesieni
Podział kadry jest bardzo ciekawy. Zwłaszcza pod kątem kobiet, bo grupa niegdyś prowadzona przez Justynę Kowalczyk-Tekieli i Aleksandra Wierietielnego wygląda na rozbitą. Nie było pewne, jak do sezonu będzie przygotowywała się liderka – Izabela Marcisz. Bauer zapowiadał, że będzie chciał z nią rozmawiać. – W tym roku wiele osób mówiło, że będzie chciało ze mną rozmawiać, ale do tych rozmów nie doszło. Zobaczymy. Na razie mamy początek kwietnia, a odpowiedzi na takie pytania będą padały raczej w maju. Wtedy są ustalane kadry i grupy szkoleniowe. Szczerze mówiąc, słyszę takie spekulacje, wiec zobaczymy – mówiła w rozmowie ze Sport.pl kilka tygodni temu najlepsza obecnie polska biegaczka.
Teraz widzimy, że młodzieżowa mistrzyni świata sprzed roku jest w kadrze. Sportsinwinter.pl udało się jednak ustalić, że do października będzie ona miała jednak zindywidualizowany plan. Później na stałe dołączy do kadry Bauera.
Norweska nadzieja chce pracować z Johaug
W kraju Wikingów biją na alarm. Media niepokoją się o przyszłość tego sportu we własnym kraju. Po latach sukcesów trudno szukać następczyni Therese Johaug i Marit Bjoergen. – Nie mamy zawodniczek, które mogą wchodzić na podium co weekend – ocenia komentator NRK Jann Post w rozmowie z “Verdens Gang”. Z kolei Ekspert TV 2 Petter Soleng Skinstad jest sceptyczny wobec przyszłych sukcesów biegaczek na trzy lata przed mistrzostwami świata w Trondheim i cztery lata przed igrzyskami olimpijskimi we Włoszech.
Swój pomysł ma największa norweska nadzieja – Helena Marie Fossedhlom. Niespełna 21-letnia zawodniczka zapowiedziała, że chce trenować pod okiem Therese Johaug. – Nie sądzę, że prośba zostanie odrzucona. Obiecała, że będzie dla mnie przewodnikiem. A jeśli odmówi, porwę ją – zażartowała Fossesholm z rozmowie z “Aftenposten”.
Oestberg ma wyjątkowego trenera
Tydzień temu informowaliśmy Was o tym, że w norweskiej kadrze pań zabrakło miejsca dla Ingvild Flugstad Oestberg. Niestety 31-latka podczas dwóch ostatnich sezonów zmagała się bardziej z problemami zdrowotnymi niż z rywalkami na trasach biegowych Pucharu Świata. – Jej stan zdrowia sprawia, że drużyna narodowa nie powinna być dla niej. Mamy nadzieję, że zobaczymy ją na nartach tej zimy – powiedział dla NRK menadżer reprezentacji Norwegii Espen Bjervig.
Mimo wszystko dwukrotna mistrzyni olimpijska nie zamierza się poddawać. Norweskie media informują bowiem, że znalazła nowego i to wyjątkowego trenera.
Kadry Francji
Kolejne nacje odkrywają karty. Wiadomo już, kto znajdzie się w kadrze A Trójkolorowych:
Kadra A
Kobiety:
- Delphine Claudel
- Flora Dolci
- Léna Quintin
- Mélissa Gal
Mężczyźni:
- Lucas Chanavat
- Richard Jouve
- Renaud Jay
- Hugo Lapalus
- Maurice Manificat
- Clément Parisse
- Jules Lapierre
- Jules Chappaz
- Arnaud Chautemps
- Théo Schely.
- więcej tutaj.
Protest Szwedów
Wyobrażacie sobie zawody Pucharu Świata w biegach narciarskich w Falun w grudniu? Taki pierwotnie plan ma Międzynarodowa Federacja Narciarska. Szwedzi nie chcą słyszeć o tym pomyśle. Obawiają się o stan tras. Zazwyczaj organizowali zmagania w marcu. – W grudniu najprawdopodobniej nie będziemy mieli śniegu i nie będziemy mogli przygotować popularnych odcinków w lesie – powiedziała Ulrika Back Eriksson, organizatorka wszelki imprez narciarskich rangi FIS w Szwecji.
Szwedzki Związek Narciarski i organizatorzy w Falun nawiązali dialog z FIS i teraz wydaje się, że zaowocuje to wyznaczeniem nowej daty zawodów w Falun, dopiero po przełomie roku. – Decyzja zapadnie w komitecie wykonawczym FIS. Istnieją różne alternatywy i rozwiązania dotyczące kwestii kalendarza PŚ 2022/2023, które są teraz na stole. Żadna decyzja nie zostanie podjęta wcześniej niż w maju – mówi szwedzki menedżer biegów narciarskich Lars Öberg. Czekamy na finał tej sprawy.
Źródło: Sportsinwinter.pl / VG / Aftenposten / SVT
- Intensywne przygotowania do FIS Grand Prix w Szczyrku - 18 lipca 2023
- Cudowne dzieci skoków narciarskich. Najmłodsi zwycięzcy PŚ w historii - 1 czerwca 2023
- Nie będzie LGP w Wiśle. FIS zmienił miejsce zawodów - 5 maja 2023