Biegowy raport. Bjoergen ostro o powrocie Johaug, zmiany na igrzyskach i problemy młodej Finki

fot. Irek Trawka

Posucha w biegach narciarskich trwa w najlepsze. Jednakże, mamy dla was kilka interesujących wiadomości ze świata tego sportu, które dotarły do nas w ciągu minionego tygodnia. W naszym podsumowaniu przeczytacie m. in. o macierzyństwie Johaug, Bjoergen komentującej plotki o świeżo upieczonej mamie i zmianach na igrzyskach.

fot. Irek Trawka

Zmiany na igrzyskach

Komitet Wykonawczy Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOL) zatwierdził zmiany w programie Igrzysk Olimpijskich Mediolan/Cortina 2026. Potwierdzono wprowadzenie takich samych dystansów dla kobiet i mężczyzn, włączając w to bieg indywidualny na 10 km, skiathlon (20 km) i bieg ze startu wspólnego na 50 km.

Skrócono więc dystans dla mężczyzn w biegu indywidualnym z 15 na 10 km, a wydłużono dla kobiet w pozostałych konkurencjach. Format sztafety również uległ zmianie, obie płcie będą rywalizować na dystansie 4×7,5 km.

Therese Johaug o porodzie i problemach z macierzyństwem

Therese Johaug niedawno wróciła do publicznych wystąpień po porodzie. W podcaście “Johaug Redaksjonen” opowiedziała o swoich doświadczeniach. – W naszym domu jest teraz nowa szefowa, ona rządzi. Trzeba zostać matką, żeby zrozumieć, co to znaczy – powiedziała.

Johaug przyznała również, że ciąża nie do końca pasowała do jej stylu życia. – Miałam żylaki i zgagę i musiałam nosić pończochy podtrzymujące. Cieszę się, że urodziłam dwa i pół tygodnia wcześniej ze względu na upalną pogodę.

Therese opowiedziała również, że sam poród przebiegł bardzo dobrze, ale później zaczęły się problemy. W pierwszym tygodniu po narodzinach płakała częściej niż jej dziecko, a hormony znacząco wpływały na jej emocje. Z czasem sytuacja się poprawiła, a Johaug czuje się coraz lepiej.

Bjoergen komentuje plotki o Johaug

Marit Bjoergen, była norweska narciarka biegowa, wyraziła swój sceptycyzm wobec powrotu jej rodaczki Therese Johaug na Mistrzostwa Świata w Trondheim w 2025 roku. Ostatnio pojawiło się wiele plotek i deklaracji napływających ze Skandynawii, sugerujących możliwość powrotu Johaug, jednak sama zainteresowana nie potwierdziła ani nie zaprzeczyła tym doniesieniom. Ograniczyła się jedynie do stwierdzenia, że obecnie pierwszeństwo ma dla niej rodzina, gdyż niedawno została matką.

Norweska gazeta “VG” przeprowadziła wywiad z Bjoergen na ten temat, w którym Norweżka powiedziała: – W tej chwili mówię nie. Ona nie wróci. Ale mówię to, nie mając żadnej wiedzy na temat jej przemyśleń. Wiele się zmienia, kiedy zostajesz rodzicem.

Warto dodać, że Therese Johaug kontynuowała treningi nawet będąc w ciąży, co pokazuje, jak bardzo zależy jej na utrzymaniu formy. – Prawdopodobnie nie będzie mogła wrócić, a dalsze trenowanie jest naturalne nawet po zakończeniu kariery – skomentowała Bjoergen.

Finka o problemach z sercem

Finka Amanda Saari ma za sobą trudne miesiące z powodu problemów z sercem. Pojawiły się one na początku sezonu, zmuszając ją do wcześniejszego zakończenia startów. Zmagając się z wysiękiem osierdziowym, musiała odpoczywać przez długie tygodnie.

– Na początku nawet chodzenie po domu wydawało się ogromnym wysiłkiem. To było ciężkie i przerażające doświadczenie. Jednocześnie miało to swoje dobre strony. Znalazłam czas na inne zajęcia po długim okresie intensywnych treningów – zaznaczyła młoda biegaczka.

Narciarka zrozumiała, że stawianie sobie długoterminowych celów jest bezużyteczne w takiej sytuacji.

– Teraz jestem bardziej skoncentrowana na tym, co tw obecnej chwili. Nie martwię się o przyszłość. Choć mam jeszcze długą drogę do pełnego zdrowia, zauważyłam, że nawet minimalny, ale regularny trening pozwala mi kroczyć naprzód – powiedziała.

Wielkie cele Szweda

Szwedzki narciarz biegowy William Poromaa wyraża swoje ambicje związane z wąskimi nartami, które w jego opinii mogą przynieść mu złoty medal olimpijski. W wywiadzie dla “SVT Sport” Poromaa podkreślił, że marzy o zdobyciu złota i jest podekscytowany kandytaturą swojego kraju do organizacji igrzysk w 2030 roku.

– Mieć możliwość zdobycia złota igrzysk olimpijskich w swoim kraju byłoby absolutnie niesamowite. Niewielu sportowców ma taką okazję. To byłoby niezwykłe. Mam nadzieję, że kandydatura zostanie zaakceptowana. Mam też nadzieję, że za siedem lat będę w życiowej formie. Byłoby to niezwykle ważne móc cieszyć się sukcesem przed własną publicznością – powiedział szwedzki biegacz.

Źródło: fondoitalia.it / SVT Sport / VG / fis-ski.com

Piotr Wojtaszczyk