Biegi: Chiny inwestują w sporty zimowe. Wybudowali własny tunel narciarski

fot. Beijing 2022

fot. Beijing 2022

Stolica Chin – Pekin – będzie miastem-gospodarzem Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku. Nic więc dziwnego, że Państwo Środka próbuje dorównać czołowym ekipom w dyscyplinach sportowych, w których jak dotąd nie odnosiło znaczących rezultatów. 

Jednym z takich sportów są biegi narciarskie. W ciągu ostatnich 10 lat Chinki i Chińczycy nie zdobyli łącznie nawet 100 punktów Pucharu Świata, nie wspominając o miejscach w czołowej “10” pojedynczych zawodów. Swego rodzaju pomocą powinien być nowo otwarty tunel narciarski.

Tunel, wybudowany niedaleko miasta Jilin, ma łączną długość 2,9 kilometra – 1,3 kilometra zajmuje tor wewnętrzny, a 1,6 – zewnętrzny. Ma 8 metrów szerokości, a wysokość toru wewnętrznego wynosi 4 metry. Klimatyzacja powoduje, że temperatura panująca w tunelu jest stała, wynosi -6 stopni Celsjusza, dzięki czemu narciarze mają mieć zawsze idealne warunki do treningu

Jest to pierwszy obiekt tego typu w całej Azji. Najpopularniejszy, i najczęściej używany, znajduje się w Oberhofie, inne tunele narciarskie możemy oglądać m.in. w Helsinkach i Planicy. W Europie jest ich dziesięć.

źródło: fis-ski.com/nordicmag.info

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.