Biathlonowy raport. Zmiana barw narodowych mistrza świata juniorów, kłopoty francuskiej gwiazdy i szwedzkie marzenia o igrzyskach

Screen: TVP Sport

W kalendarzu piątek, więc nadszedł czas na kolejny raport ze świata dwuboju zimowego. Przez ostatnie tygodnie działo się sporo. Kto zmienił barwy narodowe, która z francuskich gwiazd wciąż nie dołączyła do kadry, czyja rodzina się powiększy? Tego dowiecie się z naszego artykułu. Tak więc – bez zbędnego przedłużania – zapraszamy do lektury!

Screen: TVP Sport

Problemy zdobywczyni Kryształowej Kuli

Nasz raport zaczynamy od wieści prosto z Francji gdzie nie wszystko idzie po myśli Julii Simon. Triumfatorka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, która minionej zimy spisywała się znakomicie na biathlonowych trasach i oprócz Kryształowej Kuli wywalczyła także trzy medale czempionatu globu w Oberhofie, jak na razie w ogóle nie trenowała z kadrą i nie wiadomo kiedy dołączy do drużyny. O sytuacji Francuzki poinformował trener Cyril Burdet w rozmowie z le Dauphiné. – Julia zrezygnowała z obozu ze względu na problemy osobiste i zmęczenie psychiczne. Na razie nie znamy terminu jej powrotu do zespołu, ale musimy sobie radzić – tłumaczy szkoleniowiec.

Mistrz świata juniorów zmienia barwy

Campbell Wright będzie od nowego sezonu reprezentował barwy Stanów Zjednoczonych, a nie jak dotychczas Nowej Zelandii. 21-letni biathlonista zamierza przenieść się do USA ze względu na dużo większe możliwości rozwoju za Oceanem. Aktualny mistrz świata juniorów, który jest synem pochodzących z USA Scotta i Allison i dzięki temu ma podwójne obywatelstwo, o swojej decyzji poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych. – Osiągnięcie szczytu w jakimkolwiek sporcie jest trudne, a bez odpowiedniego zespołu wokół jest to jeszcze trudniejsze. Jeśli chcę być najlepszym biathlonistą, muszę zmienić drużynę USA. To dla mnie oczywiste – pisze Wright. – Nie mogę się doczekać tego roku bardziej niż kiedykolwiek i już wiem, że moi partnerzy treningowi i trenerzy są światowej klasy. Jest więc czym się ekscytować – dodaje utalentowany zawodnik.

Belgia odsłoniła karty

Większość biathlonowych reprezentacji już jakiś czas temu przedstawiła swoje kadry na sezon 2023/2024. Kilka dni temu w ślad za czołowymi ekipami poszła Belgia, która ogłosiła nazwiska zawodników, którzy znaleźli się w drużynie narodowej. Kadrę będzie tworzyło ośmioro sportowców: czterech mężczyzn i cztery kobiety. W zespole panów znaleźli się zatem: Florent Claude, Thierry Langer, César Beauvais i Marek Mackels. Trzon reprezentacji kobiet stanowić będą natomiast: liderka kadry Lotte Lie, Maya Cloetens, Eve Bouvard, która postanowiła zmienić obywatelstwo z francuskiego oraz doświadczona Rieke De Maeyer.

Szwedka marzy o igrzyskach we własnym kraju

W naszym raporcie przenosimy się do Szwecji, która zamierza walczyć o Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2030. Kraj Trzech Koron jeszcze nigdy w historii nie był bowiem gospodarzem najważniejszej imprezy czterolecia w wersji zimowej i zależy mu na tym by w końcu zorganizować tę imprezę. Z pomysłu kandydowania Szwedów zadowolenia nie kryje Elvira Oeberg, która uważa, że igrzyska olimpijskie w ojczyźnie to zupełnie inne przeżycie. – To byłoby spełnienie moich marzeń – mówi biathlonistka. – W 2030 roku będę miała 31 lat, więc udział w tych zawodach byłby dla mnie czymś naturalnym i niezwykle przyjemnym. Niewiele sportowców ma bowiem szczęście startowania w swoim kraju na igrzyskach – dodaje Oeberg cytowana przez SVT Sport.

Biathlonowe baby boom

Nasz przegląd wieści ze świata dwuboju zimowego kończymy informacjami pozasportowymi, ale jednocześnie takimi, którymi warto się podzielić, gdyż także dotyczą biathlonowej rodziny. Marte Olsbu Roeiseland, Paulina Batovska Fialkova i Milena Todorova spodziewają się bowiem narodzin dzieci o czym poinformowały za pośrednictwem swoich mediów społecznościowych.

Norweżka, która w marcu o kolejnym znakomitym sezonie zakończyła karierę, na Instagramie opublikowała fotografię, na której trzyma zdjęcie USG i podpisała ją “Od jednej przygody do drugiej! Już nie możemy się doczekać spotkania jesienią”.

Podobnie postąpiła Słowaczka, która także radosną nowinę ogłosiła na Instagramie.

Źródło: ledauphine.com / SVT Sport / Instagram / informacja własna