Biathlonowy raport. Włoskie treningi Polaków, Fourcade przyciągnął wielkie nazwiska

© Manzoni/IBU

W świecie biathlonu praca wre. Jak na obozy w lipcu przystało, zawodnicy są w bardzo mocnym cyklu treningowym. W naszym podsumowaniu dowiecie się nie tylko o przygotowaniach, ale też nadchodzących bardzo prestiżowych zawodach czy minionych mistrzostwach kraju. Zajrzymy też do Włoch, gdzie formę przez ostatnie dni szlifowali reprezentanci Polski. 

© Manzoni/IBU

Hojnisz-Staręga kontra Wierer

Już 15 sierpnia biathloniści przystąpią do kolejnych zawodów prestiżowego cyklu City Biathlon. Podczas zmagań w Wiesbaden nie zabraknie wielkich gwiazd. Głównymi postaciami będą z pewnością Dorothea Wierer oraz bracia Johannes i Tarjei Boe. Na liście startowej znajdują się też takie nazwiska jak Jakov Fak, Felix Leitner, Erik Lesser, Lukas Hofer, Ingrid Tandrevold, Julia Simon, Marketa Davidova czy Lena Haecki. 

Polscy kibice będą mogli wspierać biało-czerwoną reprezentantkę. Po raz drugim w City Biathlon zobaczymy bowiem Monikę Hojnisz-Staręgę. Niespełna 30-letnia zawodniczka zadebiutowała w tych zmaganiach dwa lata temu. Wtedy zajęła wysokie drugie miejsce. W tym roku powtórzenie tej lokaty byłoby świetnym osiągnięciem, biorąc pod uwagę mocny skład. Pełną listę zaproszonych biathlonistów znajdziecie tutaj

Wielki wyczyn Edera

Niezwykle doświadczony Austriak Simon Eder miniony sezon miał niebywały pod względem celności na strzelnicy. 38-latek podczas rywalizacji w Pucharze Świata 2020/2021 zanotował skuteczność 93,33%. Ten wynik jest rekordem – żaden zawodnik nie radził sobie w strzelaniu aż tak znakomicie.

Pięciokrotny medalista mistrzostw świata wyprzedził dotychczasowego lidera Juliena Roberta o 0,3 punktu procentowego. Francuz swój strzelecki rekord wyśrubował w sezonie 2005/2006. Co ciekawe na trzecim miejscu w tej klasyfikacji plasuje się Sturla Laegreid. Rewelacja minionej zimy strzelała ze skutecznością 92,62%. Więcej o tej statystyce przeczytacie w naszym artykule.

Polski biathlon po włosku

Polscy biathloniści ostatnie dni ciężko pracowali we Włoszech. W przygotowawczym rozkładzie jazdy Adama Kołodziejczyka i Agnieszki Cyl znalazły się m.in. treningi rowerowe, w tym te na Passo Dello Selvio.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Kinga Zbylut (@zbyluczi)

W Bormio na wysokości rzecz jasna nie zabrakło czasu na treningi strzeleckie oraz te na nartorolkach. Góry sprzyjały nie tylko wysiłkowi na rowerze, ale też nogach. – Mówią: „Co Cię nie zabije, to Cię wzmocni”. Oby! – napisała w kontekście ostatnich dni szlifowania sportowej dyspozycji Kamila Żuk.

Anna Mąka, Kinga Zbylut, Kamila Żuk, Joanna Jakieła, Monika Hojnisz-Staręga, Andrzej Nędza-Kubiniec, Grzegorz Guzik i Łukasz Szczurek są w samej końcówce obozu na włoskich terenach. Polacy wracają bowiem do kraju już jutro.

Festiwal mistrza z gwiazdami

W tym roku czekają nas pokazowe zmagania nie tylko w niemieckiej miejscowości. Obok City Biathlon po raz kolejny zobaczymy rywalizację w zawodach o nazwie “Martin Fourcade Nordic Festival”. Pomysłodawcą tego wydarzenia jest oczywiście wielki francuski mistrz. Starty zaplanowane są na początek września (3-5.09). 

Zawody te mają niesamowicie wysoką rangę. Na starcie staną wielkie postacie czołówki światowej. W Annecy zobaczymy przede wszystkim najlepszą biathlonistkę poprzedniego sezonu Tiril Eckhoff oraz drugiego zawodnika klasyfikacji generalnej Pucharu Świata 2020/2021 Sturlę Laegreida. 

Wśród ogłoszonych już sportowców startujących w prestiżowym festiwalu są również nazwiska czołówki francuskiego biathlonu. Anais Chevalier-Bouchet, Julia Simon, Quentin Fillon Maillet, Emilien Jacquelin i Simon Desthieux to dotychczas przedstawieni reprezentanci gospodarzy. Poza nimi wiadomo też, że na starcie pojawią się Lisa Hauser, Franziska Preuss oraz Benedikt Doll. 

To dopiero część zgłoszeń na Martin Fourcade Nordic Festival. Kolejne nazwiska będą ogłaszane na oficjalnej stronie internetowej oraz instagramowym profilu wydarzenia. 

Rosjanie a szczepienia

Prezydent Rosyjskiej Unii Biathlonowej Wiktor Majgurow jest przekonany, że szczepienia będą kluczem do pomyślnego rozegrania igrzysk olimpijskich w Pekinie. – Nie sądzę, aby wiele się zmieniło w ciągu pół roku – powiedział w kontekście sytuacji na świecie związanej z pandemią koronawirusa.

Sportowcy i działacze otrzymali w Rosji propozycję szczepienia. Nie wszyscy jednak ją przyjęli. Więcej o tym przeczytacie w tekście na naszym portalu. 

Pokaźny zakup Samuelssona

Sebastian Samuelsson na swoich profilach na portalach społecznościowych pochwalił się nowym zakupem. Szwedzki mistrz olimpijski zdecydował się na posiadanie własnej nartorolkowej bieżni. Czy to okaże się jednym z czynników, który finalnie pomoże pięciokrotnemu medaliście mistrzostw świata w przygotowaniu wysokiej formy na sezon olimpijski?

Nowa trasa w Polsce

We wrześniu przyjdzie czas na kolejną edycję biathlonowych mistrzostw Polski na nartorolkach. Krajowy czempionat ma odbyć się nowym miejscu, a dokładnie w Kościelisku. To tam w ostatnich miesiącach przygotowywano nową trasę. Wczoraj wraz z zawodniczkami kadry IBU testowała ją Justyna Kowalczyk-Tekieli.

Dyrektor sportowy Polskiego Związku Biathlonu cieszy się z tego, że w naszym kraju powstało kolejne miejsce do szlifowania dyspozycji na nartorolkach. – Dziś testowaliśmy nową, jeszcze pachnącą świeżym asfaltem, trasę nartorolkową w Kościelisku – Kirach! Fantastycznie, że baza się krok po kroku modernizuje! – napisała na Twitterze Kowalczyk-Tekieli. – Jest nadzieja również na nową strzelnicę – odpowiedział na jej wpis menadżer ds. komunikacji w związku Sebastian Krystek. 

Źródło: fondoitalia.it/city-biathlon.com/Instagram/Twitter/informacja własna

 

 

Obserwuj