Biathlonowy raport. Święto we Francji, klimatyczny sukces i problemy Rosjan

fot. Instagram Vetle Christiansena

fot. Instagram Vetle Christiansena

Kolejna edycja zawodów legendy

Już w sobotę startuje kolejna edycja festiwalu organizowanego przez Martina Fourcade’a. W ramach tej imprezy do rywalizacji przystąpią czołowi biathloniści i biegacze. Kibice będą mogli obejrzeć w akcji wspaniałe postacie biathlonowego Pucharu Świata na czele z Quentinem Fillonem Maillet oraz Marte Olsbu Roiseland. Wczoraj odbyła się oficjalna prezentacja wszystkich zawodników.

Martin Fourcade Nordic Festiwal przyciąga wielu fanów z różnych krajów. Tegoroczna edycja gości kibiców z Polski. Jak możemy zobaczyć w mediach społecznościowych, impreza w Annecy to świetna okazja na zrobienie sobie zdjęcia czy porozmawianie z zawodnikami, którzy podczas standardowych zawodów nie są tak dostępni dla obserwatorów sportowych zmagań.

Na początek weekendu odbędą się biegi masowe biathlonistów oraz biathlonistek. Dla nich to świetna okazja do sprawdzenia swojej dyspozycji na tle rywali, z którymi przyjdzie im rywalizować przez całą zimę.

Wyzwanie klimatyczne

Po raz kolejny biathloniści wzięli udział w znakomitej akcji, której celem było zasadzenie 50000 drzew. Wyzwanie polegało na tym, aby rejestrować swoje aktywności fizyczne w aplikacji ViMove. Trwało ono do końca letnich mistrzostw świata w Ruhpolding. Każdy mógł wybrać, w którym zespole będzie walczył o zasadzenie jak największej liczby drzew.

Vetle Christiansen, Elvira Oeberg, Marketa Davidova, Benedikt Doll, Deedra Irwin, Jules Burnotte, Denise Herrmann oraz Quentin Fillon Maillet rywalizowali o to, kto przyczyni się do największej poprawy sytuacji klimatycznej na świecie w tym challenge’u.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Vetle Sjåstad Christiansen (@vetlesc)

Międzynarodowa Unia Biathlonu poinformowała, że cel został osiągnięty. 50 tysięcy drzew zostanie posadzonych łącznie w trzech krajach: Finlandii, Ugandzie i Kanady. W inicjatywie wzięło udział łącznie 3677 kibiców z aż 40 różnych krajów. Fani dyscypliny pokonali łączny dystans 654 559 kilometrów, co w rezultacie dało łącznie 10 618 godzin aktywności fizycznej.

IBU poinformowało też o wynikach rywalizacji zespołów. Najlepszy rezultat osiągnęła drużyna Markety Davidovej (11 790 drzew). Z kolei najliczniejsze grono kibiców zgromadziło się w zespole Julesa Burnotte’a.

Medale mistrzostw rozdane

W Ruhpolding zostały rozegrane letnie mistrzostwa świata. W supersprincie złotymi medalistami zostali Philipp Horn oraz Dorothea Wierer. Mistrzostwo świata w tradycyjnym sprincie wywalczyli z kolei Sebastian Samuelsson i Lisa Vitozzi. Na koniec zawodnicy rywalizowali w biegach masowych. Najlepsi w tej konkurencji okazali się Sameulsson oraz Wierer, dla których tym samym to była druga wygrana podczas zmagań w niemieckiej miejscowości.

Z naszych reprezentantów najlepiej spisywał się Wojciech Skorusa, który jako jeden zakwalifikował się do biegu ze startu wspólnego. W nim mogło pobiec 30 najlepszych zawodników mistrzostw. Wojciech najlepiej spisał się w supersprincie, w którym zajął dwudzieste drugie miejsce. Podczas zmagań juniorów nieźle zaprezentował się Wojciech Janik. On z kolei dwukrotnie plasował się na osiemnastej lokacie.

Decyzja w sprawie Rosjan i Białorusinów

Zarząd Międzynarodowej Unii Biathlonu postanowił zalecić Kongresowi IBU utrzymanie zawieszenia Rosjan i Białorusinów w biathlonowym tourze do czasu spełnienia określonych warunków. Zwrócono się również o potwierdzenie przez Kongres IBU wcześniejszej decyzji. Ta wiąże się z tym, iż rosyjscy i białoruscy sportowcy nie będą mogli uczestniczyć w międzynarodowych zawodach aż do odwołania.

Oba wnioski zostaną przedstawione do zatwierdzenia na Kongresie IBU, który odbędzie się w Salzburgu w dniach 15-18 września 2022 r. Zgodnie z Konstytucją IBU, zawieszenie członka Federacji Narodowej przez zarząd obowiązuje do następnego kongresu i musi zostać rozpatrzone przez członków. We wniosku Rady Wykonawczej IBU proponuje się, aby zawieszenie trwało do czasu, gdy Rosjanie i Białorusini wykażą pełne zaangażowanie we wspieraniu i promowaniu zasad IBU. Przede wszystkim chodzi o wyraźne zdystansowanie się od wojny na Ukrainie. Zarząd IBU będzie monitorował realizację powyższych warunków i może tymczasowo uchylić nałożone zawieszenie do następnego kongresu.

Kłopoty ze sprzętem

Mimo wspomnianego wykluczenia rosyjskich zawodników z rywalizacji międzynarodowej, biathloniści z tego kraju przygotowują się do kolejnego sezonu Pucharu Świata. Mają oni jednak duże problemy ze sprzętem, który, podczas transportu, został mocno uszkodzony. Jak czytamy na stronie sport1.de, sztab Rosjan najbardziej zaniepokojony był uszkodzeniem kijów.

– Na podstawie materiału zbadanego przez kamery monitorujące nie można obecnie stwierdzić uszkodzeń toreb ze sprzętem sportowym. Jednak nadal prowadzimy dochodzenie i kontaktujemy się z przedstawicielem drużyny biathlonowej. Chcemy wyjaśnić szczegółowe informacje na temat lotu sportowców. Po zakończeniu analizy będziemy mogli dostarczyć więcej informacji wraz z zespołem biathlonowym – taka informacja została zawarta w komunikacie linii lotniczych Aeroflot, na które już wcześniej bardzo mocno narzekali zawodnicy.

Źródło: IBU/Instagram/informacja własna