Biathlonowy raport. Śmierć trenera, zaskakująca decyzja IBU i kolejne kadry

fot: Fot. Matthias Schrader AP

Od zakończenia biathlonowego sezonu minęły ponad dwa miesiące. I choć sportowcy nie rywalizują w zawodach, to w świecie dwuboju zimowego nadal coś się dzieje. W naszym tradycyjnym artykule przedstawimy najważniejsze informacje z ostatnich tygodni. Nie zabraknie w nim zmian w kalendarzu Pucharu Świata na zimę 2021/2022, a także składów na sezon olimpijski.

fot: Fot. Matthias Schrader AP

Multimedalistka biathlonowych ME zakończyła karierę

Nasze podsumowanie zaczynamy od informacji płynących prosto z Rosji. Tam swoją przygodę z biathlonem postanowiła zakończyć doświadczona Irina Starych, która w karierze zdobyła m.in. cztery złote medale mistrzostw Europy. 34-latka uznała, że nie będzie w stanie powrócić do intensywnych treningów po wrześniowej operacji kręgosłupa. Rosjanka postanowiła przejść na sportową emeryturę, a o jej decyzji poinformował w rozmowie z tamtejszą agencją prasową TASS trener zawodniczki Maksim Kugajewski, który zdradził, że Starych nie jest w stanie wrócić do pełni sił po wrześniowej operacji kręgosłupa. – Irina przeszła na sportową emeryturę. Po niedawnej operacji kręgosłupa nie była w stanie odzyskać zdrowia na tyle, by wrócić do treningów – tłumaczył.

Więcej TUTAJ.

Poznaliśmy program MŚ w biathlonie letnim

Kilka dni temu Międzynarodowa Unia Biathlonu (IBU) ogłosiła program tegorocznych Mistrzostw Świata w Biathlonie Letnim, które odbędą się w Novym Meście w dniach 26-29 sierpnia. Impreza, która potrwa cztery dni., zainaugurowana zostanie 26 sierpnia juniorskimi supersprintami. Następnie w konkurencji tej powalczą seniorzy. Na kolejny dzień zaplanowano sprinty, zaś zwieńczeniem imprezy będą biegi pościgowe (29 sierpnia). Co ciekawe Czesi zorganizują MŚ w biathlonie letnim po raz drugi z rzędu, bowiem poprzedni czempionat, który miał się odbyć rok temu w Ruhpolding, został odwołany z powodu pandemii koronawirusa.

Więcej TUTAJ.

Puchar Świata nie dla Białorusi

Sezon 2021/2022 miał być wyjątkowy dla leżącej nieopodal Mińska białoruskiej wsi Raubicze. Miejscowość, która w przeszłości była już gospodarzem mistrzostw Europy w biathlonie, miała teraz po raz pierwszy w historii organizować zawody biathlonowego Pucharu Świata. Do tego jednak nie dojdzie, bowiem Międzynarodowa Unia Biathlonu poinformowała, że z powodu sytuacji na Białorusi pucharowe zmagania nie dojdą do skutku. Raubicze zastąpi Kontiolahti, a inauguracja sezonu odbędzie się nie w Finlandii, a w szwedzkim Oestersund.

Więcej TUTAJ

Francuzi odsłonili karty

Wiemy w jakim składzie będą przygotowywać się reprezentanci Francji do igrzysk olimpijskich w Pekinie, które będą główną imprezą sezonu 2021/2022. W kadrze A Trójkolorowych znalazło się dziesięcioro zawodników: pięć biathlonistek i pięciu biathlonistów. Głównymi postaciami powinni być Quentin Fillon Maillet, który miniony sezon zakończył na trzecim miejscu w klasyfikacji generalnej, a także Anais Chevalier-Bouchet, która uplasowała się w czołowej dziesiątce generalki.

Więcej TUTAJ.

Nie żyje były trener biathlonowej reprezentacji Polski

Nasze podsumowanie kończymy przykrą informacją płynącą z Rosji. W środę 19 maja w wieku 87 lat zmarł były trener biathlonowej reprezentacji Polski Aleksander Priwałow. Informację o tym podały służby prasowe Rosyjskiego Związku Biathlonu. SBR wyjaśnia, że Priwałow został przyjęty do szpitala na planowane badanie na początku miesiąca i został wypisany 17 maja. Wieczorem tego samego dnia przestał odbierać telefony. Dwa dni później po wejściu do mieszkania okazało się, że legendarny trener nie żyje.

W drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych Priwałow pracował w Polsce, gdzie odpowiedzialny był za żeńską część reprezentacji. Za jego kadencji Anna Stera wywalczyła pierwsze w historii polskiego biathlonu kobiecego podium Pucharu Świata oraz zdobywała medale Mistrzostw Europy w 1996 i 1997 roku.

Więcej informacji TUTAJ.

Źródło: informacja własna / ski-nordique.net / PZBiath