Biathlonowy raport. Składy kadr, lądowanie w morzu i letni czempionat

© Manzoni/IBU

Za oknem i w kalendarzu wiosna, a w sercu ciągle zima – przynajmniej wśród sympatyków sportów zimowych. Dla wszystkich spragnionych informacji ze świata biathlonu przygotowaliśmy porcję najświeższych newsów. Częstujcie się!

© Manzoni/IBU

Karty zostały odkryte

Polski Związek Biathlonu ogłosił kadry, które będą rywalizować w Pucharze Świata w sezonie 2023/2024. Wśród pań uznanie Tobiasa Torgersena zdobyły: Kamila Żuk, Joanna Jakieła, Anna Mąka, Natalia Sidorowicz, Anna Nędza-Kubiniec i Daria Gembicka. Powołania od trenera Rafała Lepela otrzymali natomiast: Grzegorz Guzik, Jan Guńka, Marcin Zawół, Andrzej Nędza-Kubiniec, Tomasz Jakieła oraz Konrad Badacz.

Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

Znamy też inne kadry

Oprócz Polaków składy drużyn narodowych na nowy sezon ogłosiły także inne nacje. Hanna Kebinger, Sophia Schneider, Vanessa Voigt, Juliane Frühwirt, Selina Grotian, Janina Hettich-Walz, Franciszka Preuss i Anna Weidel znalazły się w niemieckiej kadrze A. Do drużyny B zostały natomiast powołane: Mareike Braun, Selina Kastl, Lisa Maria Spark oraz Marion Wiesensarter. U panów w głównej kadrze znalazło się miejsce dla: Benedikta Dolla, Johannesa Kühna, Philippa Nawratha, Romana Reesa, Justusa Strelowa, Lucasa Fratzschera, Philippa Horna, Simona Kaisera i Davida Zobela. W drużynie B do sezonu przygotowywać się będą z kolei: Fabian Kaskel, Hans Köllner, Benjamin Menz i Dominic Schmuck.

Znane są również składy ekipy fińskiej. Powołania do głównej kadry otrzymali: Erika Janka, Venla Lehtonen i Suvi Minkkinen oraz Tuomas Harjula, Arthura Heikkinena, Olli Hiidensalo, Otto Invenius i Jaakko Ranta. W drużynie B trenować będą natomiast: Emilia Irwankoski, Noora Kaisa Keraanen, Heidi Kuuttinen i Sonja Leinamo oraz Jonni Mukkala i Joni Mustonen. Indywidualnie do nowego sezonu się będzie z kolei przygotowywać Tero Seppaalaa.

Filip Fjeld Andersen, Johannes Thingnes Boe, Tarjei Boe, Vetle Sjaastad Christiansen, Johannes Dale, Sturla Holm Laegreid i Sivert Guttorm Bakken stanowić mają o sile norweskiego teamu. Wśród pań przygotowania do nowego sezonu rozpoczęły z kolei: Juni Arnekleiv, Ragnhild Femsteinevik, Maren Hjelmeset Kirkeeide, Karoline Knotten, Ida Lien i Ingrid Landmark Tandrevold.

Propozycja (nie) do odrzucenia

Dorothea Wierer w rozmowie z corriere.it zdradziła, iż jakiś czas temu otrzymała propozycję rozbieranej sesji zdjęciowej dla „Playboya”. – To już stara historia. Miała miejsce może z dziesięć lat temu. Prośba była z Rosji, gdzie biathlon jest popularny – przyznała Włoszka.

Druga biathlonistka ostatniego sezonu nie przystała jednak na ofertę popularnego magazynu dla panów. Co było powodem odmowy? – Nie czuję się aż tak pewna siebie. Co więcej, dziś dziewczyny, które trafiają do tego magazynu, nie są już całkiem nagie. Czułam, że powinnam odmówić, więc odmówiłam. Nie mówię tego na co dzień, ale cenię sobie prywatność i uwielbiam ją chronić. Ale jeśli czujesz się komfortowo, pokazując się nago, śmiało – dodała 33-latka.

Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

Powrót mistrzyni

Po przerwie spowodowanej narodzinami dziecka już w sierpniu na biathlonowe trasy powróci Justine Braisaz-Bouchet. Zdobywczyni złotego medalu olimpijskiego w biegu masowym w Pekinie po sezonie 2021/2022 ogłosiła światu radosną nowinę. W lutym 2023 roku na świat przyszła jej córeczka.

Niebawem – bo już w sierpniu – Braisaz-Bouchet dołączy do francuskiej kadry, by wspólnie z koleżankami z drużyny przygotowywać się do kolejnego sezonu. – Podczas tych pierwszych miesięcy staram się spędzać jak najwięcej czasu z moją córką, ale nie mogę doczekać się dołączenia do dziewczyn, aby rywalizować z nimi na treningach – powiedziała czterokrotna medalistka mistrzostw świata w rozmowie z ledauphine.com. Ma ona także nadzieję na start w sierpniowym Blinkfestivalen, który jest jedną z najważniejszych nartorolkowych imprez na świecie.

Wrzucony do morza

Tego lata swój stan cywilny zmieni jeden z filarów norweskiej drużyny biathlonowej, Johannes Dale. Z tej okazji koledzy z kadry postanowili zorganizować mu wieczór kawalerski. – Byłem zaskoczony prawdziwym wieczorem kawalerskim. Problemem było to, że po nim zaczęliśmy trenować – przyznał przyszły pan młody.

– Dobrze się stało, że udało nam się przesunąć sesję treningową z godziny 9:00 na 16:00. Nie sądzę, aby strzelanie z alkoholem we krwi było legalne – dodał z kolei Filip Fjeld Andersen. Sam Dale zdradził także „etapy” niezapomnianego wydarzenia. Zaczęło się od wyścigu gokartów, następnie był czas na saunę, alkohol, którego panowie wypili o kilka kieliszków za dużo, po czym przyszły pan młody został… wrzucony do morza. – Następnego dnia nie szło mi dobrze na treningu, ale tym razem było warto – stwierdził z rozbrajającą szczerością.

Program letniego czempionatu

Międzynarodowa Unia Biathlonu (IBU) ogłosiła harmonogram najbliższych mistrzostw świata w biathlonie letnim. Te odbędą się w słowackim kurorcie Brezno/Osrblie w dniach 24-27 sierpnia 2023 roku. Szczegółowy program zawodów przedstawiono w poniższej tabeli.

Data

Godzina

Konkurencja

24 sierpnia 2023 r. (czwartek)

10:00

Kwalifikacje supersprintu juniorek na 4,5 km

11:30

Finał supersprintu juniorek na 7,5 km

13:45

Kwalifikacje supersprintu juniorów na 4,5 km

15:15

Finał supersprintu juniorów na 7,5 km

25 sierpnia 2023 r.
(piątek)

10:00

Kwalifikacje supersprintu seniorek na 4,5 km

11:30

Finał supersprintu seniorek na 7,5 km

13:45

Kwalifikacje supersprintu seniorów na 4,5 km

15:15

Finał supersprintu seniorów na 7,5 km

26 sierpnia 2023 r.
(sobota)

10:00

Sprint juniorek na 6 km

12:00

Sprint juniorów na 7,5 km

14:30

Sprint seniorek na 6 km

16:40

Sprint seniorów na 7,5 km

27 sierpnia 2023 r.
(niedziela)

10:30

Bieg pościgowy juniorek na 7,5 km

12:15

Bieg pościgowy juniorów na 10 km

14:15

Bieg masowy seniorów

16:15

Bieg masowy seniorek

Źródło: informacja własna; PZBiath; ski-nordique.net; fondoitalia.it; corriere.it; ledauphine.com; biathlonworld.com