Biathlonowy raport. Rosja spłaciła dług wobec IBU, gwiazdy na starcie City-Biathlon i plany na przyszłość Norwega

fot. Mateusz Król

Ostatnie dni w biathlonowym świecie przyniosły sporo ciekawych wydarzeń, o których przeczytacie w naszym tradycyjnym podsumowaniu. Kto był bezkonkurencyjny podczas MP w biathlonie letnim? Jak długo karierę zamierza kontynuować Tarjei Boe? Kogo zobaczymy na starcie City-Biathlon w Wiesbaden? Tego dowiecie się z naszego artykułu.

fot. Mateusz Król

Medale letnich MP w biathlonie rozdane

Nasze podsumowanie rozpoczynamy od informacji z krajowego podwórka, a konkretnie z Czarnego Boru, gdzie w dniach 2-4 lipca odbywały się letnie mistrzostwa Polski w biathlonie. Zawodnicy rywalizowali w crossie (bieg na nogach, a nie nartorolkach czy nartach). Na starcie zawodów stanęli najlepsi polscy biathloniści, z kadrą Adama Kołodziejczyka i Agnieszki Cyl oraz zdolnymi juniorami na czele.

Wśród pań bezkonkurencyjna była Monika Hojnisz-Staręga, która zdobyła złote medale zarówno w biegu indywidualnym jak i w sprincie i mass starcie. Z dwoma krążkami z Czarnego Boru wyjechała Kinga Zbylut (brąz w sprincie i srebro w mass starcie), a po jednym medalu wywalczyły Kamila Żuk, Natalia Tomaszewska, Anna Mąka i Magda Piczura. W rywalizacji panów tytuły mistrzów Polski wywalczyli Grzegorz Guzik (bieg indywidualny), 18-letni Konrad Badacz (sprint) i Andrzej Nędza-Kubiniec (mass start).

Więcej informacji TUTAJ

Utytułowany Norweg zdradza plany na przyszłość

Jeden z najlepszych norweskich biathlonistów ostatnich lat – Tarjei Boe – w niedawnej rozmowie z Fondo Italia opowiedział o swoich sportowych planach na najbliższą przyszłość. Jedenastokrotny mistrz świata (łącznie 21 krążków), dla którego igrzyska w Pekinie będą czwartymi w karierze, wlał nieco optymizmu w serca swoich kibiców zdradzając, że nie zamierza jeszcze kończyć kariery.

– Nie jestem jeszcze gotowy na sportową emeryturę. Nie zakończę zatem kariery po Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie – zapewnił w rozmowie z Fondo Italia. Norweg nie wyklucza, że pojawi się także w Cortinie w 2026 roku. – Kontynuowanie kariery przez kolejnych pięć lat wydaje mi się zbyt długie, ale we Włoszech na pewno się pojawię. Jeśli nie jako sportowiec, to kibic lub ekspert norweskiej telewizji – obiecał Tarjei.

Więcej TUTAJ

Łukasz Szczurek powrócił do rywalizacji

Po niemal półrocznej przerwie związanej z problemami zdrowotnymi do rywalizacji powrócił jeden z najbardziej doświadczonych Polski biathlonistów – Łukasz Szczurek. 33-latek znalazł się w składzie reprezentacji na zgrupowanie w Dusznikach-Zdroju i wystartował w rozgrywanych przed dwoma tygodniami MP w biathlonie letnim. W rozmowie z biathlon.pl Szczurek zdradził, że za dużo słabsze wyniki odpowiadało zakażenie koronawirusem. – Już w październiku miałem objawy zakażenia. Co prawda nie były one silne, ale wyłączyły mnie z treningu na dwa tygodnie. Gdy rozpoczął się sezon widać było, że nie jestem tym samym zawodnikiem co wcześniej – tłumaczy reprezentant Polski.

Urodzony w Sanoku biathlonista na początku lipca wystartował już w MP w biathlonie letnim, a jego najlepszym wynikiem było siódme miejsce w sprincie. – Zdaję sobie sprawę, że moja kariera nie potrwa już długo, dlatego skupiam się tylko na nadchodzącym sezonie – mówi Szczurek.

Gwiazdy na starcie City-Biathlon Wiesbaden

Na stronie internetowej prestiżowych zawodów City-Biathlon w Wiesbaden pojawiły się nazwiska zawodników, którzy wystartują w imprezie zaplanowanej na 15 sierpnia. W gronie biathlonistek w tym roku nie znalazła się co prawda Monika Hojnisz-Staręga, ale obsada zawodów kobiet nadal wygląda bardzo dobrze. Największą gwiazdą będzie jednak bez wątpienia Dorothea Wierer. Oprócz Włoszki w Wiesbaden mają pojawić się Ingrid Landmark Tandrevold, Julia Simon, reprezentantka gospodarzy Janina Hettich, mistrzyni świata z Pokljuki Marketa Davidova, doświadczona Julia Dżyma i młoda Lena Haecki.

W gronie biathlonistów również nie zabraknie uznanych nazwisk. W prestiżowych zawodach mają wystartować bracia Boe – Johannes i Tarjei. Ponadto w Wiesbaden wystartują Erik Lesser, Roman Rees, Lukas Hofer, Jakov Fak, Said Karimulla Khalili i Felix Leitner.

Rosjanie spłacili dług wobec IBU

Nasze podsumowanie kończymy informacjami z Rosji, gdzie szef tamtejszej Unii Biathlonu Wiktor Majgurow zdradził w rodzimych mediach, że RBU w pełni spłaciła swój dług wobec Międzynarodowej Unii Biathlonowej (IBU) za łamanie przepisów antydopingowych. Kwota, którą Rosjanie musieli oddać, wynosiła ponad półtora miliona euro. Spłata zadłużenia była jednym z dwunastu warunków, które RBU musi spełnić, by powrócić do struktur IBU jako pełnoprawny członek. – Cieszymy się, że w końcu spłaciliśmy ten dług. Dla nas jest to bardzo ważne w kontekście ustabilizowania budżetu – mówi Majgurow.

Więcej TUTAJ

Źródło: fondoitalia.it / biathlon.pl / skisport.ru / informacja własna / City-biathlon.com