Biathlonowy raport. Najważniejsze informacje. Kto zakończył karierę, a kogo zdyskwalifikowano za doping?

fot. Bartosz Wlaźlak/PZBiath

Sezon zimowy już dawno za nami. Czy to oznacza jednak brak informacji ze świata biathlonowego? Nic z tych rzeczy! W ostatnim czasie poznaliśmy kalendarz na kolejny cykl zmagań, rosyjski zawodnik został złapany na dopingu, a Krystyna Guzik oficjalnie zakończyła karierę… Zapraszamy na kolejne podsumowanie!

fot. Bartosz Wlaźlak/PZBiath

Kalendarz Pucharu Świata na sezon olimpijski

Nasze zestawienie zaczynamy od informacji płynących prosto ze źródła – Międzynarodowej Federacji Biathlonu. Zgodnie z nimi zmagania pucharowe mają zostać zainaugurowane pod koniec listopada (27-28) w Kontiolahti. Drugi weekend ma należeć do Oestersund (2-5 grudnia). Ze Skandynawii biathloniści przeniosą się do austriackiego Hochfilzen (10-12 grudnia), a następnie do francuskiego Annecy / Le Grand-Bornand (16-19 grudnia). Potem zawodników czeka przerwa świąteczna, a do rywalizacji powrócą dopiero na początku stycznia w Niemczech, gdzie odbędą się dwa weekendy z Pucharem Świata. Pierwsze zawody zaplanowano w dniach 6-9 stycznia w Oberhofie, a kolejne tydzień później (12-16 stycznia) w Ruhpolding. Potem biathloniści przeniosą się do Anterselvy (20-23 stycznia) na ostatnie zawody przed olimpiadą. Po zakończeniu igrzysk zawodników czekają dwa tygodnie przerwy. Do rywalizacji powrócą oni 3 marca w leżącej nieopodal Mińska białoruskiej wsi Raubiczy, a następnie przeniosą się do estońskiej Otepää. Sezon ma zakończyć się 20 marca w Oslo Holmenkollen.

Więcej – TUTAJ.

Dyskwalifikacja  ̶r̶o̶s̶y̶j̶s̶k̶i̶e̶g̶o̶  koreańskiego zawodnika

Trybunał Arbitrażowy do spraw Sportu w Lozannie (CAS) uznał Timofieja Łapszyna za winnego złamania przepisów antydopingowych. Zawodnika zdyskwalifikowano w dniu 23 kwietnia 2021 roku na okres 12 miesięcy. W 2013 roku w jego organiźmie wykryto zakazaną substancję –  tuaminoheptan. Kara uwzględnia jednak tymczasowe zawieszenie biathlonisty, które trwa od 23 września 2020 roku. Oznacza to, że 33-latek formalnie będzie mógł rywalizować już od przyszłej jesieni. Ponadto, nic nie stoi na przeszkodzie jego startu na igrzyskach olimpijskich, które odbędą się w Pekinie w dniach 4 – 20 lutego 2021 roku.

Więcej – TUTAJ.

Dorothea Wierer pożegna się z biathlonem?

Dorothea jest jedną z najbradziej utytuowanych biathlonistek ostatnich lat. Włoszka ma w swoim dorobku indywidualne i drużynowe medale MŚ, małe i duże kryształowe kule oraz drużynowe medale olimpijskie. Jedynym krążkiem, którego jej brakuje, jest indywidualny medal ZIO. Jak zapowiada zawodniczka, olimpiada w Pekinie będzie ostanią szansą na poprawę tego staniu rzeczy. Jest to pewne zaskoczenie, gdyż następne igrzyska odbędą się we Włoszech, a przecież medal na własnej ziemi smakuje najlepiej.

– Nie sądzę, bym osiągnęła tam sukces. Będę już miała 35 lat […] Dopóki będzie mi dobrze szło, dopóty będę jeździła. A kiedy już zacznie iść mi gorzej, przyjdzie czas na zakończenie kariery. Nie ma sensu podróżować po świecie po to, by tylko robić zakupy bez celu – podsumowała piękna Włoszka.

Więcej – TUTAJ.

Norweska gwiazda poważnie choruje

Ingrid Landmark Tandrevold, choruje na celiakię. W trakcie przedostatniego weekendu pucharowej rywalizacji sześciokrotna medalistka mistrzostw świata odczuwała okropny ból brzucha. Nie obyło się bez wizyty w szpitalu. W prowadzonym przez siebie i Tiril Eckhoff podcaście pod tytułem „Kant Ut”, Tandrevold przyznała, że przed drugim tygodniem rywalizacji w Novym Meście nieświadomie spożyła duże ilości glutenu. Dla zawodniczki chorującej na celiakię miało to bardzo poważne konsekwencje. Mimo ogromnego bólu, Tandrevold nie zamierzała się poddać i dokończyła starty w Czechach – walczyła o niebieską koszulkę. Przed kolejnymi zawodami w Szwecji Norweżka zmuszona była jednak odwiedzić szpital.

– Próbowałam coś zjeść, ale nie wyszło. Tylko pogorszyło się. Udaliśmy się więc prosto do szpitala w Östersund, aby sprawdzić, czy w organizmie nie ma poważnej infekcji – opowiadała Tandrevold.

Wszystko skończyło się jednak szczęśliwie. Ingrid w Östersund odniosła swoje pierwsze pucharowe zwycięstwo i zapewniła sobie małą Kryształową Kulę za pierwsze miejsce w klasyfikacji biegu masowego.

Więcej – TUTAJ.

Zmiany w supersprincie

Kilka miesięcy temu informowaliśmy o usunięciu tej nowej konkurencji z kalendarza. Wstępnie supersprint miał odbyć się podczas ostatniego weekendu Pucharu Świata w norweskim Oslo. Po krytyce ze strony zawodników i trenerów, IBU wprowadziło do formatu pewne zmiany. Zdecydowano się na zwiększenie dystansu z 3km do 4,5km w kwalifikacjach oraz z 5km do 7,5km w finale. Następna odmiana ma nastąpić w strzelaniu – nie będzie już zapasowego pocisku. Od teraz każde “pudło” oznaczać będzie konieczność pokonania karnej rundy o długości 75 metrów. Zmianie uległ także program dnia. Po kwalifikacjach dla kobiet i mężczyzn miała mieć miejsce przerwa, po której trzydziestka najlepszych zawodników przystąpiłaby do finałów. Obecnie zawody będą odbywać się osobno dla obu płci, a finały wystartują zaraz po kwalifikacjach. Zanim jednak zmodernizowany pomysł zostanie wprowadzony do Pucharu Świata, musi przejść testy w zawodach niższej rangi.

Krystyna Guzik oficjalnie kończy karierę

Na koniec smutna wiadomość, której spodziewaliśmy się jednak od dawna. Srebrna medalistka Mistrzostw Świata z Novego Mesta, po kilku latach nieobecności na trasach biathlonowych, ogłosiła zakończenie kariery. Informację przekazała w rozmowie z SBC Portal sportowy.

– Na biathlonowych trasach już nie będzie możliwości by mnie zobaczyć. Jedynie w roli trenera […] Odczuwam satysfakcję z przebiegu mojej kariery. Na koncie mam wiele wspaniałych osiągnięć – przyznała była polska zawodniczka.

Galeria jej sukcesów jest rzeczywiście imponująca. Prócz wspomnianego medalu MŚ, Guzik sięgnęła też po brąz ME w pojedynczej sztafecie mieszanej. Łącznie czterokrotnie stawała na podium PŚ. Także cztery razy reprezentowała Polskę na igrzyskach olimpijskich. Najbliżej medalu była w Turynie, kiedy zajęła 5. miejsce w biegu indywidualnym. Jej najlepszym sezonem był ten na przełomie roku 2015/2016. Wówczas sklasyfikowana została na 10. miejscu w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Więcej – TUTAJ.

Źródło: Informacja własna