Biathlonowy raport. Mistrzostwa po słowacku, sukces Fourcade’a, powrót Simon i skandal w Rosji

fot. M. Król

Do rozpoczęcia 47. edycji Pucharu Świata w dwuboju zimowym pozostały mniej niż 3 miesiące. Przełom sierpnia i września był okresem intensywnym dla zawodników i zawodniczek. Mistrzostwa świata w biathlonie letnim, Martin Fourcade Nordic Festival, kolejne zgrupowanie polskich kadr, afera w Rosji – to tylko niektóre informacje, które znalazły się w naszym raporcie. Zachęcamy do jego lektury! 

fot. M. Król

Medaliści mistrzostw świata w biathlonie letnim

W dniach 24-27 sierpnia bieżącego roku w słowackim ośrodku Brezno-Osrblie odbyły się mistrzostwa świata w biathlonie letnim. W czasie czterech dni rywalizacji rozdano łącznie 12 kompletów medali. Zobaczmy zatem, kto święcił momenty chwały podczas letniego czempionatu. W poniższej tabeli zestawiono medalistów wszystkich konkurencji wspomnianej imprezy.

Konkurencja

1.     miejsce

2.     miejsce

3.     miejsce

Supersprint juniorek na 7,5 km

Łora Christowa (BUL)

Ołeksandra Merkuszyna (UKR)

Ołena Horodna (UKR)

Supersprint juniorów na 7,5 km

Jan Guńka (POL)

Serhij Suprun (UKR)

Matija Legović (CRO)

Supersprint seniorek na 7,5 km

Marion Wiesensarter (GER)

Tuuli Tomingas (EST)

Lisa Maria Spark (GER)

Supersprint seniorów na 7,5 km

Andrejs Rastorgujevs (LAT)

Tomas Mikyska (CZE)

Artem Tyszczenko (UKR)

Sprint juniorek na 6 km

Łora Christowa (BUL)

Ema Kapustova (SVK)

Walentina Dimitrowa (BUL)

Sprint juniorów na 7,5 km

Bohdan Borkowski (UKR)

Stepan Kinasz (UKR)

Witalij Mandzyn (UKR)

Sprint seniorek na 6 km

Tuuli Tomingas (EST)

Lisa Maria Spark (GER)

Tereza Vinklarkova (CZE)

Sprint seniorów na 7,5 km

Florent Claude (BEL)

Vytautas Strolia (LTU)

Jesper Nelin (SWE)

Bieg pościgowy juniorek na 7,5 km

Łora Christowa (BUL)

Ema Kapustova (SVK)

Ołena Horodna (UKR)

Bieg pościgowy juniorów na 10 km

Matija Legović (CRO)

Witalij Mandzyn (UKR)

Bohdan Borkowski (UKR)

Bieg masowy seniorów

Taras Lesiuk (UKR)

Dmitrij Szamajew (ROU)

Vytautas Strolia (LTU)

Bieg masowy seniorek

Marketa Davidova (CZE)

Tuuli Tomingas (EST)

Marion Wiesensarter (GER)

Solidna postawa Polaków

Oprócz Jana Guńki, który wyjechał z Osrblie z tytułem mistrzowskim, również pozostali członkowie polskiej kadry dostarczyli nam wielu powodów do radości. W poniższej tabeli przedstawiono miejsca Biało-Czerwonych, jakie zajęli w poszczególnych konkurencjach rozgrywanych na Słowacji zawodów.

Konkurencja

Miejsca zajęte przez Polki i Polaków

Supersprint juniorek na 7,5 km

5. Anna Nędza-Kubiniec

8. Barbara Skrobiszewska

18. Emilia Zasadna

20. Zuzanna Sadownik

Supersprint juniorów na 7,5 km

1. Jan Guńka

6. Konrad Badacz

13. Marcin Zawół

27. Fabian Suchodolski

Supersprint seniorek na 7,5 km

4. Joanna Jakieła

15. Natalia Sidorowicz

20. Anna Mąka

24. Daria Gembicka

40. Kamila Cichoń

Supersprint seniorów na 7,5 km

25. Andrzej Nędza-Kubiniec

29. Patryk Bryn

36. Kacper Guńka

47. Tomasz Jakieła

58. Wojciech Skorusa

Sprint juniorek na 6 km

5. Barbara Skrobiszewska

6. Anna Nędza-Kubiniec

15. Emilia Zasadna

20. Zuzanna Sadownik

Sprint juniorów na 7,5 km

20. Konrad Badacz

23. Jan Guńka

38. Fabian Suchodolski

41. Marcin Zawół

Sprint seniorek na 6 km

4. Natalia Sidorowicz

11. Kamila Cichoń

15. Daria Gembicka

20. Joanna Jakieła

28. Anna Mąka

Sprint seniorów na 7,5 km

19. Andrzej Nędza-Kubiniec

34. Patryk Bryn

42. Kacper Guńka

59. Wojciech Skorusa

60. Tomasz Jakieła

Bieg pościgowy juniorek na 7,5 km

4. Anna Nędza-Kubiniec

5. Barbara Skrobiszewska

19. Emilia Zasadna

26. Zuzanna Sadownik

Bieg pościgowy juniorów na 10 km

6. Jan Guńka

8. Konrad Badacz

18. Marcin Zawół

23. Fabian Suchodolski

Bieg masowy seniorów

19. Andrzej Nędza-Kubiniec

Bieg masowy seniorek

13. Kamila Cichoń

17. Joanna Jakieła

23. Natalia Sidorowicz

25. Daria Gembicka

29. Anna Mąka

Aktualności obozowe

Od 3 września w Obertillach trwa zgrupowanie szkoleniowe kadry polskich seniorów. Potrwa ono do 20 września. Następnie kadra przeniesie się do Ramsau, gdzie spędzi cztery dni. W zgrupowaniu biorą udział: Andrzej Nędza-Kubiniec, Jan Guńka, Marcin Zawół, Konrad Badacz i Wojciech Skorusa.

Początek września to również czas, w którym na kolejny obóz udały się podopieczne trenera Tobiasa Torgersena. Na odbywające się w Lillehammer w dniach 4-22 września 2023 roku zgrupowanie powołane zostały: Anna Mąka, Natalia Sidorowicz, Joanna Jakieła, Daria Gembicka oraz Anna Nędza-Kubiniec.

Skandal w Rosji

Szokujące doniesienia dotarły do nas z Rosji. Jak poinformował portal fondoitalia.it, jeden z tamtejszych trenerów biathlonu został zatrzymany w związku z kradzieżą i próbą sprzedaży ponad 11 tysięcy nabojów. Choć do samej kradzieży doszło w 2019 roku, mężczyznę zatrzymano dopiero niedawno w momencie próby sprzedaży zebranego łupu. Oskarżony po przyznaniu się do zarzucanych mu czynów stanie przed Sądem Rejonowym położonym w mieście Oktyabrsky.

Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

Radosna nowina

Anais Chevalier-Bouchet poinformowała, że wspólnie z mężem spodziewają się drugiego dziecka. W 2019 roku na świat przyszła ich córka, Emie.

Przypomnijmy, że 30-letnia Francuzka jest multimedalistką igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata. Na pierwszej z tych imprez wywalczyła trzy medale, a na drugiej – siedem. Po zakończeniu sezonu 2022/2023 postanowiła zakończyć sportową karierę.

Mistrzowski festiwal

W dniach 1-3 września 2023 roku miała miejsce 4. edycja wydarzenia pod nazwą „Martin Fourcade Nordic Festival” (MFNF), której organizatorem był (a jakże!) sam Martin Fourcade. Impreza nosząca imię jednego z najlepszych biathlonistów w historii odbyła się w Annecy. Zakończyła się wielkim sukcesem. Wzięło w niej udział ponad 30 tysięcy osób. W zawodach wystartowały zaś tuzy światowego biathlonu – z Julią Simon czy Sturlą Laegreidem na czele.

Radości i dumy z racji wielkiego sukcesu organizacyjnego wydarzenia nie krył Martin Fourcade. – To większy sukces, niż kiedykolwiek sobie wyobrażałem. To już nasza czwarta edycja. Nigdy w życiu nie widziałem więcej uśmiechów niż przez te trzy dni. To miejsce, w którym udaje mi się dawać szczęście ludziom nie tylko w mediach, czy generalnie na całym świecie, ale i tutaj, w moim domu – przyznał dumny mistrz.

Powrót jest bliski

Jakiś czas temu informowaliśmy o wielkiej aferze we francuskim biathlonie. Najlepsza biathlonistka ostatniego sezonu, Julia Simon, została oskarżona o użycie bez pozwolenia karty kredytowej Justine Braisaz-Bouchet. Poszkodowana miała zostać narażona na straty sięgające 1000-2000 euro. Simon nie przyznaje się do winy. Szokujące doniesienia sprawiły jednak, że do kolejnej edycji zmagań pucharowych Francuzka przygotowuje się poza kadrą. Ostatnio coraz częściej mówi się o jej rychłym powrocie do drużyny.

Sama zainteresowana pod koniec sierpnia po raz pierwszy wypowiedziała się w rzeczonej sprawie, odnosząc się także do tematu ewentualnego powrotu. – Mój powrót nie jest jeszcze zaplanowany. Do tej pory nie rozmawialiśmy o tym zbyt wiele, ale być może jesień będzie właściwym czasem – przyznała jakiś czas temu 26-latka.

Wspomniany wcześniej Martin Fourcade Nordic Festival, w którym Simon także wzięła udział, stał się okazją do podjęcia dalszych rozmów na temat powrotu do kadry. – Trwają dyskusje, żeby pozwolić jej wrócić do francuskiej drużyny – powiedział szef biathlonu we Francji, Stephane Bouthiaux. – Oczywiście, że w Pucharze Świata będzie startować od początku sezonu. Nie chcemy więc, żeby dopiero wtedy wróciła do zespołu. Liczymy raczej na szybszy powrót do reprezentacji Francji – dodał.

Wydaje się zatem, iż powrót do kadry najlepszej biathlonistki ostatniej zimy jest kwestią nieodległej przyszłości. Mówi się, że może on nastąpić jeszcze podczas zawodów w La Feclaz (16-17 września), odbywającego się po nim 10-dniowego zgrupowania w Bessans lub obozu w Premanon (9-22 października).

Źródło: informacja własna; biathlonworld.com; fondoitalia.it; ledauphine.com; biathlon.com.pl; nordicfestival.fr; nordicmag.info