Biathlonowy raport. Koniec kariery legendy, operacja Włoszki i Rosjanin na dopingu

Mimo braku rywalizacji, nie możemy narzekać na niedobór informacji ze świata biathlonu. W ciągu ostatnich dwóch tygodni sporo się wydarzyło. Karierę zakończyła austriacka legenda, Lisa Vitozzi przeszła operację nosa, a Wołkow złamał przepisy antydopingowe. O tym, i nie tylko, przeczytacie w poniższym artykule.

Pożegnanie ze sportem

Julian Eberhard ogłosił w piątek zakończenie swojej kariery biathlonowej. 35-latek startował w Pucharze Świata od 2006 roku. Największym osiągnięciem  jego kariery były dwa brązowe medale mistrzostw świata – w 2017 w Hochfilzen w sztafecie i w 2019 w biegu ze startu wspólnego. Ponadto Austriak ma na koncie cztery zwycięstwa w Pucharze Świata – trzy w sprincie i jedno w biegu masowym. W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Eberhard był szósty w sezonie 2016/17. Austriak w swoim dorobku nie ma medalu igrzysk olimpijskich, choć dwukrotnie był bardzo blisko tego osiągnięcia. Na igrzyskach w Pjongczang był czwarty zarówno w sprincie, jak i w sztafecie. W pierwszym wymienionym starcie brąz przegrał o zaledwie siedem dziesiątych sekundy.

 – Codziennie żyłem biathlonem. Teraz nie mogę się doczekać wejścia na nowy etap, rozwoju zawodowego i większej ilości czasu dla mojej rodziny – powiedział Eberhard w audycji ÖSV.

Operacja? Czemu nie!

Dla Lisy Vittozzi – po znakomitym sezonie 2018/19 – te następne nie należały do najlepszych. Podczas obecnej przerwy międzysezonowej włoska biathlonistka przeszła operację nosa. W szpitalu w Tolmezzo Vittozzi zoperowano skrzywioną przegrodę, która od lat powodowała u niej problemy z oddychaniem.

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Lisa Vittozzi (@lisa_vittozzi)

Włoszka umieściła zdjęcie ze szpitalnego łóżka na swoim Instagramie zaraz po operacji. Zabieg przebiegł bez komplikacji. W trakcie sezonu skrzywiona przegroda sprawiała Vitozzi duże problemy, zwłaszcza przy strzelaniu z pozycji leżącej. Następnej zimy Włoszka chce w końcu powalczyć o najwyższe miejsca. Kolejne mistrzostwa świata w biathlonie odbędą się w lutym 2023 roku w Oberhofie. Tam Vittozzi odniosła swoje jedyne dotychczasowe zwycięstwa w Pucharze Świata (każde w styczniu 2019 r.). Już w maju powinna zacząć przygotowania do nowego sezonu.

Niemiecka biegaczka przechodzi na biathlon

Narciarka biegowa Antonia Fraebel przechodzi z narciarstwa biegowego na biathlon. 25-letni zawodniczka z WSV Asbach potwierdziła to w wywiadzie z inSuedthueringen. – Tak, decyzja została podjęta i koncentrujemy się na następnych igrzyskach olimpijskich w 2026 roku – powiedziała Fraebel. Na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie zajęła 28. miejsce w biegu stylem klasycznym na 10 km i 19. w biegu na 30 km ze startu wspólnego. Startowała również podczas Mistrzostw Świata 2021 w Oberstdorfie.

Fraebel trenowała na śniegu w Norwegii do połowy kwietnia, a teraz podjęła pierwsze próby strzelania, pod okiem trenera Engelberta Skorza. Zawodniczka pod koniec maja ponownie rozpocząć intensywne treningi w Oberhofie. Przeniesie się do niemieckiej kadry narodowej, gdzie będzie jej trenerem będzie Peter Sendel.

Rosja = doping?

Drużynowy mistrz świata – Aleksiej Wołkow został uznany winnym naruszenia przepisów antydopingowych za stosowanie fenoterolu jako leku na astmę w marcu 2013 roku. Poinformowała o tym służba prasowa niezależnego organu Biathlon Integrity Unit (BIU).

Dwie próbki antydopingowe pobrane w Wołkowie podczas mistrzostw Rosji w 2013 roku zostały wysłane do laboratorium antydopingowego w Moskwie w celu ich przebadania. Moskiewskie laboratorium podało, że próbki nie wykazały zabronionych substancji. Zapisy bazy danych LIMS z moskiewskiego laboratorium wykazały, że obie próbki były pozytywne we wstępnym teście, ale z naruszeniem międzynarodowych standardów nie zdecydowano się przeprowadzić procedury potwierdzającej. Biathlonista przyznał się do używania leku Berotec, a jego wyniki z mistrzostw Rosji 2013 zostały anulowane.

To już jest koniec

Podczas swojej długiej kariery 34-letni Martin Jaeger wziął udział w sumie w pięciu czempionatach (dwóch w biegach narciarskich i trzech w biathlonie). Jako narciarz biegowy trzykrotnie finiszował w pierwszej dziesiątce sprinterskiego Pucharu Świata. W 2011 roku osiągnął swój najlepszy wynik, zajmując czwarte miejsce w Rybińsku. Rok wcześniej Jaeger zdobył srebro na Mistrzostwach Świata U23 w Hinterzarten.

W 2014 roku przeszedł z narciarstwa biegowego na biathlon. Jego początki nie należały do najlepszych, ale nigdy się nie poddał. Największym osiągnięciem w karierze Szwajcara jest złoty medal zdobyty podczas mistrzostw Europy w Dusznikch-Zdroju w 2021 roku.

– W ostatnich tygodniach wraz z rodziną podjąłem decyzję o zamknięciu rozdziału sportu wyczynowego i otwarciu nowego. Zapamiętam wiele chwil przeżytych na trasach i poza nimi. Swoją karierę będę mógł wspominać z pełną satysfakcją. Chciałbym podziękować wszystkim, którzy towarzyszyli mi i wspierali mnie w mojej długiej podróży – powiedział Jaeger.

Źródło: skysportaustria.at / insuedthueringen.de / ski-nordique.net / sportnews.bz /

Piotr Wojtaszczyk