Biathlonowy raport. Były biathlonista sprawdził się w polityce, IBU odniosła się do szczepionek, a mistrz Europy straci złoto

fot: Mateusz Król

Do sezonu zimowego pozostało coraz mniej czasu, więc nic dziwnego, że w świecie dwuboju zimowego także dzieje się naprawdę dużo. Dziś prezentujemy Wam najświeższe biathlonowe informacje z ostatniego okresu, w którym –  już tradycyjnie – nie zabrakło gorących tematów.

fot: Mateusz Król

IBU zabrała głos w sprawie szczepionek

Nasz tradycyjny biathlonowy raport rozpoczynamy od informacji, która wielu osobom mogłaby spędzać sen z powiek. Mowa o obowiązkowych szczepieniach, które miałyby dotknąć specjalistów od dwuboju zimowego. Ten temat był bowiem jednym z najważniejszych punktów niedawnego spotkania Komitetu Wykonawczego Międzynarodowej Unii Biathlonu. Włodarze IBU ustalili, że szczepienia będą zalecane, ale nie będą obowiązkowe. Ważną informacją jest jednak to, że od przyszłego sezonu za testy mają płacić zawodnicy. Aby móc rywalizować, biathloniści będę musieli przedstawiać negatywne wyniki nawet kilka razy w tygodniu.

Więcej TUTAJ

Poznaliśmy oficjalny kalendarz na sezon olimpijski

Kolejnym ważnym punktem spotkania Komitetu Wykonawczego IBU był kalendarz na sezon olimpijski 2021/2022. Międzynarodowa Unia Biathlonu w opublikowanym niedawno terminarzu nie wprowadziła zmian względem pierwotnej wersji zaprezentowanej kilka miesięcy temu. Zawodnicy, podobnie jak w ubiegłym roku, będą rywalizować w kilku “blokach”, by nie narażać się na zbyt częste podróżowanie. Sezon rozpocznie się 27 listopada w Oestersund, a zakończy 20 marca w norweskim Oslo.

Pełny kalendarz możecie zobaczyć TUTAJ

Biathlonowy mistrz Europy straci swój medal. Chodzi o doping

W naszym podsumowaniu znalazło się też miejsce na niechlubną informację. Andrejs Rastorgujevs, biathlonowy mistrz Europy z Dusznik-Zdroju, został kilka dni temu zawieszony przez Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu na 18 miesięcy z powodu naruszenia przepisów antydopingowych. Łotysz nie nacieszy się zatem zbyt długo złotym medalem z czempionatu Starego Kontynentu, bowiem w orzeczeniu pojawiła się również wzmianka, że anulowane zostały wszystkie wyniki biathlonisty uzyskane po 1 lipca 2020 roku.

Powodem dyskwalifikacji jest naruszenie wspomnianych wcześniej przepisów stanowiących podstawę walki z dopingiem. Początkowo ten okres miał być o 6 miesięcy dłuższy. Sąd zadecydował jednak, iż ostatnia z trzech sytuacji, które przyczyniły się do wydania wyroku, nie była aż tak poważna. Wcześnie sportowiec nie podawał miejsc pobytu, co według prawa może zostać potraktowane nawet jak sięgnięcie po doping. Za trzecim razem nie dostarczył pełnych informacji o swojej aktualnej lokalizacji. Rastorgujevs ma teraz 21 dni na odwołanie się od decyzji Trybunału.

Książka “Siła Braci” już w przedsprzedaży

Jeśli jesteście fanami braci Boe, to z pewnością zainteresuje Was informacja, którą za pośrednictwem mediów społecznościowych podzielił się Tarjei Boe. Norweg zdradził, że wraz ze swoim młodszym bratem napisał książkę “Siła Braci”, którą można już kupić w przedsprzedaży. Twórczość biathlonistów z kraju wikingów można zamówić tutaj. Obecna cena to 349 koron norweskich (czyli ok. 160 złotych).

Więcej TUTAJ

Anton Szipulin wybrany do Dumy Państwowej

Niektórzy sportowcy po zakończeniu kariery próbują swoich sił w trenowaniu najmłodszych adeptów lub szukają sobie innych zajęć. Jeszcze inni, jak Anton Szipulin, z różnym skutkiem biorą się za politykę. Były biathlonista znalazł się w grupie tych, którzy odnaleźli się w polityce i teraz może się cieszyć z dużego sukcesu, bowiem wygrał wybory parlamentarne do Dumy Państwowej w swoim okręgu i to z poparciem ponad 40%. Szipulin kandydował z ramienia partii Władimira Putina.

Nartorolkowe MP w biathlonie już w ten weekend

Nasz biathlonowy raport kończymy informacją o nartorolkowych mistrzostwach Polski w biathlonie, które już w ten weekend odbędą się w Dusznikach-Zdroju na Tauron Arenie Duszniki. Walka o medale rozpocznie się w sobotę, gdy odbędą się sprinty, a zakończą w niedzielę biegami indywidualnymi i pościgowymi. W zawodach ma wziąć udział cała krajowa czołówka, a transmisje będzie można śledzić na żywo za pośrednictwem transmisji na Facebooku i YouTube.

Źródło: PZBiath / nordicmag.info / IBU / informacja własna