Biathloniści rozpoczęli zimę w Sjusjøen [wyniki]

09:56, 18.11.2019 Daniel Topczewski

fot: rossingol.com

W miniony weekend w Sjusjøen odbyły się tradycyjne zawody otwarcia sezonu biathlonowego. Na starcie, jak co roku, nie zabrakło największych gwiazd tej dyscypliny. Zwycięstwa w rywalizacji kobiet odniosły dwie najlepsze biathlonistki ubiegłego sezonu, czyli Lisa Vittozzi i Dorothea Wierer. Wśród panów triumfowali Johannes Kuehn i Martin Fourcade.

Sprint kobiet:

Pierwszą konkurencją dwudniowej imprezy w Sjusjøen był sprint kobiet i mężczyzn. Jako pierwsze do rywalizacji przystąpiły biathlonistki, które rywalizowały na dystansie 7,5 kilometra i dwukrotnie musiały meldować się na strzelnicy. Zwycięstwo odniosła jedna z głównych faworytek Włoszka Lisa Vittozzi, która nie tylko była bezbłędna podczas strzelania, ale także zaprezentowała równie dobrą formę biegową. Drugie miejsce zajęła Szwedka Ingela Andersson, a trzecia była Dorothea Wierer, która szanse na triumf straciła podczas ostatniej wizyty na strzelnicy. Triumfatorka Pucharu Świata przegrała ze swoją rodaczką o 28 sekund. Czwarta była Vita Semerenko, a piąta Marte Olsbu Roeiseland.

Wyniki sprintu kobiet

Sprint mężczyzn:

Rywalizacja w sprincie mężczyzn była zapowiadana jako pojedynek Martina Fourcade`a i Johannesa Thingnesa Boe. Francuza i Norwega pogodził jednak dość niespodziewanie Johannes Kuehn, który doskonale spisywał się na trasie i na ostatniej rundzie biegowej był szybszy od reprezentanta Trójkolorowych o niemal pół minuty. Niemiec wygrał zawody mimo czwartej lokaty zajmowanej po drugiej wizycie na strzelnicy. Za plecami Kuehna finiszował Norweg Aleksander Andersen, który stracił do zwycięzcy osiem sekund. Trzeci był Fourcade, czwarty Philipp Horn, a na piątym miejscu uplasował się Johannes Thingnes Boe.

Wyniki sprintu mężczyzn

Bieg masowy kobiet:

Niedziela w Sjusjøen przebiegała pod znakiem biegów masowych. Punktualnie o godzinie 12:30 wystartowały biathlonistki, które miały do pokonania 12,5 kilometra i musiały czterokrotnie meldować się na strzelnicy. Najlepiej z tym wymagającym dystansem poradziła sobie mistrzyni świata z Oestersund w mass starcie, Włoszka Dorothea Wierer. Reprezentantka Italii ani razu nie spudłowała ani razu, dołożyła do tego dobry bieg i dzięki temu mogła świętować zwycięstwo w mocno obsadzonym biegu. Na drugiej pozycji ze stratą +5,3 sek finiszowała Niemka Denise Herrmann (1 pudło), a trzecia była Marte Olsbu Roeiseland, która przegrała z Wierer o osiem sekund. Czwarte miejsce zajęła Franziska Preuss, a piąta była Tiril Eckhoff. Nieco gorzej spisała się Lisa Vittozzi, która podczas trzeciego strzelania musiała pokonywać dodatkowych 450 metrów i zajęła dopiero 12. miejsce.

Wyniki biegu masowego kobiet

Bieg masowy mężczyzn:

Bieg ze startu wspólnego mężczyzn zakończył się zwycięstwem Martina Fourcade`a. Reprezentant Trójkolorowych po pierwszym strzelaniu musiał pokonywać rundę karną, ale podczas dwóch kolejnych wizyt na stadionie był już bezbłędny i poprawił swoją sytuację. W trakcie czwartego strzelania Francuz znowu spudłował, ale jego rywale nie byli w stanie tego wykorzystać i Fourcade niezagrożony minął linię mety.

Za plecami multimedalisty mistrzostw świata rozegrała się natomiast pasjonująca walka o podium. Ostatecznie na drugim miejscu bieg ukończył kolejny z reprezentantów Trójkolorowych, Antonin Guiggonat (+15,7 sek), a na najniższym stopniu podium stanął młody Norweg Endre Strømsheim (+16 sek). Czwarty był doświadczony Słoweniec Jakov Fak (+16,6 sek), a piąty Johannes Dale. Dopiero szóste miejsce zajął Johannes Thingnes Boe, ale była to w dużej mierze zasługa czterech rund karnych, które musiał pokonać Norweg.