Biało-czerwona kraina czarów znów odleciała! [felieton]

Zakopane, skocznia

Raz w roku na trzy dni stolica polskich Tatr zamienia się w biało-czerwoną krainę czarów. Puchar Świata w skokach narciarskich przyciąga do Zakopanego tysiące kibiców, którzy w narodowych barwach kibicują pod Wielką Krokwią. Nie inaczej było również w tym roku. 

Skąd bierze się magia Zakopanego? Skąd ten klimat pod Wielką Krokwią? Proste. Polacy to najlepsi kibice na świecie. I to nie tylko naszym skromnym zdaniem ale również zawodników z innych krajów startujących w zawodach w Polsce. Zakopane ma jednak jeszcze jeden mały sekret niepowtarzalnej atmosfery i klimatu. To Crowd Supporters, czyli Mikee & DJ Ucho. W tym roku już po raz 15. zadbali o dobrą zabawę podczas zawodów Pucharu Świata. To dzięki nim każdy, nawet najmniej zaangażowany kibic pod skocznią, zaczyna ruszać się w rytm muzyki, wykrzykiwać dopingujące hasła, czy dmuchać w trąbkę. Nie znam osoby, która nie dałaby się porwać tej wielkiej fali święta skoków narciarskich, która co roku opanowuje Zakopane. Poza tym uważam, że Crowd Supporters przynoszą Polsce szczęście. Nie tylko co roku w Zakopanem ale obecni byli także w Predazzo, gdzie Kamil został mistrzem świata, a drużyna zdobyła brązowy medal. Byli również na Igrzyskach Olimpijskich w Soczi, gdy Kamil dwukrotnie zdobył mistrzostwo olimpijskie. Teraz mają rozkręcić Mistrzostwa Świata w Lahti. Wiecie co to oznacza, prawda?

Ten, kto choć raz zdecyduje się dopingować naszych skoczków pod Wielką Krokwią wie, że to strasznie uzależniające. Wie, że kiedyś na pewno tam wróci, bo nie da się przeżyć czegoś podobnego podczas żadnej innej sportowej imprezy. Pamiętam mój pierwszy wyjazd do Zakopanego z ludźmi, którzy o skokach wiedzieli naprawdę niewiele. Byłam w szoku gdy zobaczyłam jak szybko dali się ponieść emocjom i dobrej zabawie, która trwała na trybunach. Tańczyli, śpiewali, skakali. I tak jest właśnie z każdym, kto w końcu wybiera się na skoki w Zakopanem. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie. Te tłumy ludzi potrafią się tutaj zjednoczyć. Ludzie zapominają o barierach, które na co dzień ich dzielą i o kłopotach, z którymi muszą się zmagać. Przez te kilka chwil wszyscy ludzie zgromadzeni pod skocznią są jedną, wielką, skoczną rodziną, która ma jeden cel: dopingować swoich sportowców i cieszyć się z każdej chwili spędzonej na skoczni.

Puchar Świata w Zakopanem 2017 "Okiem kibica"

W minioną niedzielę biało-czerwona kraina czarów znów eksplodowała radością. Dla przykładu opiszę taki obrazek:
Trwa przerwa między pierwszą, a drugą serią konkursu indywidualnego. Spoglądam w lewo: tłum ludzi, w biało-czerwonych barwach, z szalikami, czapkami, flagami na kijach i twarzach. Spoglądam w prawo: ten sam widok. Na wybiegu skoczni Mikee i DJ Ucho. Kibice w euforii. Helikopter. Przez głowę przechodzi mi myśl, że to niesamowite. Mam ciary. Uwielbiam takie obrazki. Tysiące kibiców. Tak, to prawdziwe święto sportu, prawdziwe święto polskości i kibicowania. Dla mnie nie ma piękniejszego widoku.

Właściwie myślę, że nie tylko ja czekam na te trzy dni w Zakopanem cały rok. Odliczam dni i nie mogę się doczekać, kiedy znów w drodze z Krupówek zobaczę skocznię. Gdy w minioną niedzielę zaczęła się druga seria, a kibice w ogromnych emocjach wierzyli w kolejny triumf Kamila Stocha, ja myślałam tylko o jednym: żeby ta seria trwała jak najdłużej… Kamil Stoch zwyciężył. Kibice oszaleli z radości. Pojawiły się łzy szczęścia i euforia. Jednak tak zaśpiewanego polskiego hymnu nie słyszałam nigdy. I nie wiem, czy kiedykolwiek usłyszę. Niech żałują ci, którzy nie doświadczyli tego uczucia na własnej skórze. A za przyciszenie muzyki w trakcie hymnu do dziś chylę czoła przed Crowd Supporters. Efekt? Porażający!

Cudownie zaśpiewany przez 60 tys. fanów Hymn Polski dla Kamila Stocha - Zakopane 22.01.2017

Na zakończenie powiem tylko tyle, że nie ma w Pucharze Świata lepszych zawodów niż w Zakopanem, a każdy element tego sportowego święta ma swoją magię. Nawet trąbki na Krupówkach od siódmej rano. Pozostaje powiedzieć jedno: do zobaczenia za rok!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.