Bez Sapporo w walce o Zimowe Igrzyska Olimpijskie w 2026

fot. polskieradio.pl / pixabay.com

 

 

fot. polskieradio.pl / pixabay.com

Miasto Sapporo oficjalnie wycofało się z walki o Zimowe Igrzyska Olimpijskie w 2026 r. Głównym powodem tej decyzji było zeszłotygodniowe trzęsienie ziemi, które nawiedziło wyspę Hokkaido.

Dzisiaj w Lozannie po spotkaniu Japońskiego Komitetu Olimpijskiego z Prezydent Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego – Thomasem Bachem, ogłoszono decyzje o wycofaniu kandydatury Sapporo w walce o Zimowe Igrzyska Olimpijskie i paraolimpijskie w 2026 r. Decyzja jest następstwem wydarzeń jakie miały miejsce 6 września 2018 r., na wyspie Hokkaido, której stolicą jest właśnie Sapporo. Otóż, mieszkańców nawiedziło trzęsienie ziemi o sile 6,7 w skali Richtera. Według najnowszych doniesień, żywioł uśmiercił 41 osób. Ucierpiało wiele budynków, a także infrastruktura drogowa.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski, wyraził głębokie współczucie rodzinom ofiar, a także potwierdził solidarność  z narodem japońskim. Jednocześnie przyznał, że rozumie powody wycofania kandydatury Sapporo w walce o igrzyska, w związku z tym, że pojawiły się nowe priorytety dla władz Japonii do wykonania.

Japoński Komitet Olimpijski potwierdził, iż będzie się starać uzyskać prawo do organizacji kolejnych Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2030 r. W aktualnym wyścigu pozostały cztery kandydatury: kanadyjskie Calgary, szwedzki Sztokholm, tureckie Erzurum i włoskie trio w postaci Mediolanu, Turynu i  Cortina d’Ampezzo.

Źródło: insidethegames.biz

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.