Bez kar za stosowanie meldonium w biathlonie?

fot.: bbc.com
fot.: bbc.com

Międzynarodowa Unia Biathlonu podjęła decyzje o nie stosowaniu kar za stosowanie leku meldonium do czasu aż WADA nie przedstawi oficjalnego raportu na temat tego specyfiku. Dotychczas zawieszono czterech biathlonistów.

Nie milkną echa wielkiej afery ze stosowaniem leku o nazwie meldonium. Wszystko zaczęło się od popularnej tenisistki – Marii Szarapowej, która jako pierwsza na specjalnie zwołanej konferencji prasowej poinformowała, że w jej organizmie znajduje się ten niedozwolony lek. Co rusz świat sportu obiega informacja o kolejnych sportowcach przyłapanych na dopingu. Czy po popularnym dopingu o nazwie EPO mamy do czynienia z kolejną zmorą sportowców jak i samego sportu?

Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) dopiero we wrześniu ma przedstawić raport dotyczący tego jak długo lek działa w organizmie sportowca. Do tego czasu, żaden z dotychczas ujawnionych nazwisk ze świata biathlonu nie zostanie ukarany. Wśród nich są: Olga Abramowa i Artem Tyszczenko z Ukrainy, Eduard Latypow z Rosji oraz jeszcze jeden zawodnik, którego personaliów nie znamy. Taką decyzje podjęły władze federacji biathlonu. Nadal jednak te cztery osoby pozostaną zawieszeni.

Substancja meldonium WADA znalazła w leku o nazwie Mildronat. Jest to dosyć popularny lek na wschodzie Europy stosowany w leczeniu zaburzeń układu sercowo – naczyniowego oraz poprawy wydajności fizycznej i psychicznej. Na listę substancji zakazanych, meldonium trafiło od 1 stycznia 2016 roku.

Źródło: biathlon.pl / Informacja własna

Mateusz Król
Obserwuj

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.