Awans Hayboecka w klasyfikacji PŚ, Prevc niedościgniony

Peter PrevcZa nami kolejny weekend z zawodami Pucharu Świata w skokach narciarskich. Tym razem mieliśmy nowego absolutnego bohatera w konkursach. Był nim oczywiście Michael Hayboeck, który z Lahti wyjechał z kompletem punktów. Jak zatem wygląda teraz klasyfikacja generalna Pucharu Świata?

Mimo, że Peter Prevc ani razu w Lahti nie stanął na podium, to wielkimi krokami zbliża się do wywalczenia pierwszej w karierze kryształowej kuli. W prawdzie w obu konkursach przegrywał z Severinem Freundem, ale Niemiec odrobił w klasyfikacji tylko 31 punktów. Dalej zatem przewaga Petera jest bardzo duża (541 pkt). Freund za to powiększył swoją przewagę nad Kennethem Gangnesem, gdyż w obu konkursach był wyżej od Norwega. Teraz Freund ma na koncie 1107 oczek a Gangnesowi brakuje jednego punktu do granicy 1000. Dwa zwycięstwa Michaela Hayboecka pozwoliły Austriakowi na awans w “generalce” o dwie pozycje. Wyprzedza on teraz Johanna Andre Forfanga i Stefana Krafta z liczbą 918 punktów. Mistrz świata juniorów traci do Hayboecka 73 pkt. Jeśli Austriak utrzyma wysoką formę, to ma szanse zaatakować miejsce na podium, do którego traci już tylko 81 oczek.

Spadek o jedną lokatę po zawodach w Lahti zanotował Kamil Stoch. Polak w piątkowym konkursie zdobył 8 punktów a w niedzielę nie awansował do konkursu głównego i aktualnie plasuje się na 22. miejscu w klasyfikacji generalnej. Naszego mistrza wyprzedził świetnie radzący sobie w Finlandii Taku Takeuchi. Japończyk był dzisiaj trzeci i wyprzedził Stocha o 11 punktów. Stefan Hula utrzymał swoje 28. miejsce w “generalce” (150 pkt). Spadek zanotowali Maciej Kot i Andrzej Stękała. Tego pierwszego nie było w Lahti i zajmuje 31. lokatę w PŚ, a ten drugi punktował w piątek, ale dziś nie awansował do pierwszej serii i spadł na 33. miejsce. Wyprzedza go Dawid Kubacki, który w niedzielę wywalczył 24 punkty. Swojej zdobyczy w tym sezonie nie poprawił Piotr Żyła, który z Lahti wyjeżdża mając na koncie wciąż 61 punktów.

W klasyfikacji Pucharu Narodów wciąż pewnie prowadzą Norwegowie, chociaż w Lahti dało się zauważyć lekką “zadyszkę” w ich wykonaniu. O ile w piątek zdobyli najwięcej punktów, o tyle w niedzielę byli dopiero piątą nacją. W ciągu całego weekendu ponad 20 punktów odrobili do nich Niemcy. Nasi zachodni sąsiedzi tracą jednak do pierwszego miejsca aż 916 oczek. Mistrzowie olimpijscy wyprzedzili jednak po zawodach w Lahti Słoweńców, jednak mają nad nimi przewagę wynoszącą zaledwie 42 punkty. Polska jest na miejscu szóstym (1530 pkt).

Klasyfikacja PŚ

Klasyfikacja PN

Źródło: Informacja własna

Mateusz Król
Obserwuj

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.