Astrid Oeyre Slind triumfatorką biegu Yllas-Levi, Justyna Kowalczyk na czwartym miejscu

fot. Anna Felska

Norweżka Astrid Oeyre Slind wygrała 70-kilometrowy maraton Yllas-Levi, rozgrywany w północnej Finlandii. Bieg ten był ostatnim etapem cyklu Visma Ski Classics. Na podium nie zmieściła się Justyna Kowalczyk. Polka finiszowała na czwartym miejscu. 

Sobotni bieg z Yllas do Levi praktycznie od samego początku układał się po myśli pięcioosobowej grupy zawodniczek, w skład której wchodziły Britta Johansson Norgren, Justyna Kowalczyk, Masako Ishida, Kari Vikhagen Gjeitnes i Astrid Oeyre Slind. Biegaczki wspólnie pokonywały kolejne kilometry i czekały na dogodną okazję do ataku. Jako pierwsza próbę oderwania się od towarzyszek ucieczki podjęła Japonka Ishida, która na ostatnim długim podbiegu zyskała nad swoimi rywalkami pół minuty przewagi.

Azjatka miała jednak narty posmarowane na trzymanie i na płaskim odcinku trasy jej zapas czasowy zaczął się kurczyć. Rozpędzona grupa pościgowa szybko dogoniła Japonkę i sama zaczęła nadawać ton rywalizacji. Pierwsze skrzypce wśród liderek wiodła Norweżka Astrid Oeyre Slind, która nie zamierzała czekać na finiszową prostą i chciała rozstrzygnąć kwestię zwycięstwa dużo wcześniej. Slind podyktowała tempo, którego nie były w stanie wytrzymać jej rywalki i dzięki temu mogła ze spokojem pokonywać ostatnie metry biegu, świętując swój triumf.

Zaciętą walkę o drugie miejsce stoczyły Britta Johansson Norgren i Kari Vikhagen Gjeitnes, które oderwały się od Justyny Kowalczyk. Ostatecznie jako druga finiszowała Szwedka, a na najniższym stopniu podium znalazła się Norweżka. Polka musiała się zadowolić czwartym miejscem. Piąta była Masako Ishida.

Bieg panów zdominowali przedstawiciele grupy Team Santander. Zawody wygrał wicelider klasyfikacji generalnej Visma Ski Classics, Norweg Andreas Nygaard. Tuż za jego plecami finiszowali Tord Asle Gjerdalen i Oyvind Moen Fjeld. Na czwartym miejscu sklasyfikowano 45-letniego Andersa Auklanda.

Wyniki biegu kobiet

Wyniki biegu mężczyzn

Źródło: informacja własna

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.