Apoloniusz Tajner o wizytówce polskich skoków

TajnerW ubiegłą środę 10 czerwca 2015 roku Prezes Polskiego Związku Narciarskiego Apoloniusz Tajner gościł wraz z Kamilem Stochem w Gdańsku na zaproszenie Akademii Piłkarskiej Lechii Gdańsk i Grupy Lotos S.A. Wypowiedział się on o szkoleniu młodzieży.

Obejrzeli pokazowe treningi młodocianych zawodników. Po jego zakończeniu Tajner podkreślił, że w Polsce dzieci oraz młodzież nie tylko próbuje swoich sił w futbolu, ale również w skokach narciarskich. Dodał również, że poziom szkolenia w naszym kraju jest zaliczany do czołówki, podkreślił również fakt, że wyprzedza nas tylko Słowenia, która także rozwinęła tą dyscyplinę sportową.

Obecnie nie trzeba się martwić o braki w kadrze do lat 14. Jest bardzo dużo chętnych osób do wzięcia udziału w zawodach, trzeba ze 100 osób wyselekcjonować 50. Podczas Mistrzostw Polski w 1999 roku był problem z odbiorem medali, ponieważ regulamin przewidywał start 5 zawodników, a polska reprezentacja liczyła tylko 4.

Były trener Adama Małysza i innych skoczków mówi też o tym, że osoby które obecnie trenują mają warunki, aby szlifować umiejętności także na skoczniach pokrytych igielitem. “Skoki trenuje się głównie od wiosny do jesieni, a zimą bierze udział w zawodach. Możemy pochwalić się bardzo dobrymi małymi skoczniami w wielu miejscowościach”- powiedział Apoloniusz Tajner. Wymienił skocznie powstałe w Zagórzu koło Sanoka(3), skocznie usytuowane w Szczyrku, jak i skocznie powstałe w Bystrej (2). Niebawem w Wiśle zostaną otwarte 3 nowe skocznie.

Nie wszystkie skocznie są w tak świetnym stanie. O stanie zakopiańskich Prezes PZN mówi: ” te obiekty powinny być dopieszczone, a tak nie jest. Wielka Krokiew ma trochę lat i jest bardzo zaniedbana. Nie wymaga może wielkich inwestycji i modernizacji, ale poprawek na pewno”. Ostateczny głos o zmianach na obiekcie ma Centralny Ośrodek Sportu, który jest właścicielem obiektu. Wielka Krokiew wzbogaci się o sztuczne tory lodowe, które mają mieć za zadanie rozegranie zawodów niezależnie od panujących warunków pogodowych oraz zapewnić właściwy najazd na skoczni.

W gorszym stanie jest natomiast znajdujący się nieopodal kompleks Średniej Krokwi wraz z Małą i Maleńką Krokiewką. Jedyna działająca tam skocznia jest o punkcie konstrukcyjnym K-15. Reszta nie nadaje się do użytku ze względu na konieczny remont, w tym momencie są one przestarzałe i niebezpieczne.

Na sam koniec podsumował, że chciałby, aby w Polsce zostały rozegrane zawody Pucharu Świata. Chodzi tutaj o przeprowadzenie 5 zawodów a w 8 dni. Start przewidziany byłby podczas weekendu w Zakopanem, kolejny konkurs miałby odbyć się w Szczyrku w środku tygodnia a ostatnie 2 konkursy uwieńczone w Wiśle. Nie wykluczył rozegrania zawodów na Stadionie Narodowym, gdzie nie byłoby przeszkód technicznych do rozegrania tam imprezy. Sam Walter Hofer jest zainteresowany takim wydarzeniem, ale takie zawody wymagałyby ogromnych nakładów pieniężnych.

Źródło: www.eurosport.onet.pl/informacja własna

Mateusz Król
Obserwuj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: