Antti Aalto oraz Susanna Forsstroem złotymi medalistami Mistrzostw Finlandii

14:13, 08.10.2018 Agnieszka Białek Aktualizacja: 14:14, 08.10.2018

W miniony weekend w Lahti odbyły się letnie Mistrzostwa Finlandii w skokach narciarskich. Na najwyższym stopniu podium wśród mężczyzn stanął Antti Aalto. Najlepszą zawodniczkom dnia została Susanna Forsstroem. Natomiast, w rywalizacji drużynowej, zwycięstwo odniosła ekipa z Kuopio.

Kompleks skoczni Salpausselkae w Lahti gościł w miniony weekend skoczków i skoczkinie narciarskie w trakcie odbywających się Mistrzostw Finlandii. Panie rywalizowały na skoczni o rozmiarze 100 metrów. Na tym samym obiekcie odbyły się również zawody drużynowe. Konkurs mężczyzn był rozgrywany na skoczni o rozmiarze 130 metrów, na której to odbywa się corocznie konkurs Pucharu Świata.

Do rywalizacji kobiet przystąpiły tylko trzy zawodniczki. Wśród nich najlepszą okazała się być Susanna Forsstroem. Nowa Mistrzyni Finlandii oddała skoki na odległość 85,5 metra oraz 84 metrów. Na drugim miejscu uplasowała się Julia Tervahartiala (82 metry; 84,5 metra). Do 23 - letniej Forsstroem straciła w łączniej klasyfikacji 8 pkt. Na najniższym stopniu podium stanęła Jenny Rautionaho, która w swoich próbach uzyskała 82 metry i 78,5 metra.

Pełne wyniki konkursu kobiet

W konkursie mężczyzn sklasyfikowano 27 zawodników. Złoty medal zdobył Antti Aalto, który mógł poszczycić się najdłuższym skokiem dnia. 23 - latek w pierwszej serii zawodów, uzyskał 131 metrów, a w drugiej  tylko 113 metrów. Jednak pierwsza zdobyta odległość pozwoliła wygrać Aalto z przewagą nad będącym na drugim miejscu Jarkko Maatta (124 metry; 118,5 metra) wynoszącą 1,7 pkt. Brązowy medal wywalczył Andreas Alamommo, ze skokami na 125 metrów i 117 metrów.

Tuż za podium, uplasował się Eetu Nousiainen (128,5 metra oraz 104 metry). Piąty był Niko Kytosaho, który lądował na 118 metrze w pierwszej próbie i 108 metrze w drugiej. Kalle Heikkinen oddał skoki na odległość 111,5 metra oraz 105 metrów, co dało mu miejsce szóste.

Pełne wyniki konkursu mężczyzn

Złotą drużyną Mistrzostw Finlandii okazała się być ekipa z klubu Puijon Hiihtoseura, która wystartowała w składzie: Ilkka Herola (88,5 metra oraz 89 metrów), Eetu Nousiainen (98,5 metra oraz 93,5 metra), Henri Kavilo (87,5 metra oraz 89 metrów) i Jesse Paeaekkoenen (72 metry oraz 78,5 metra). Łącznie powyżsi zawodnicy uzyskali 832,5 pkt.. Wyprzedzili tym samym będących na drugim miejscu reprezentantów klubu Ounasvaaran Hiihtoseura o 40 pkt. Zatem srebrnymi medalistami konkursu drużynowego zostali: Olli Salmela (85,5 metra oraz 84,5 metra), Wille Karhumaa (77 metrów i 76 metrów), Waltteri Karhumaa (82 metry oraz 83,5 metra) i Andreas Alamommo (95,5 metra oraz 93,5 metra). Podium uzupełnili zawodnicy z klubów Lieksan Hiihtoseura i Tampereen Pyrintoe. W skład drużyny weszli: Janne Korhonen (85 metry oraz 84 metry), Niko Loytainen (81,5 metra oraz 80 metrów), Ville Korhonen (77 metrów oraz 79 metrów) i Elias Vanska (88,5 metra oraz 91 metrów).

Ekipa z rodzimej skoczni w Lahti nie stanęła na podium. Do podium stracili tylko 22 pkt.