Ammann idzie w ślady Małysza. Też został wybrany prezesem wyjątkowej organizacji

Fot. M. Król

Simon Ammann został wybrany na nowego prezesa Olimpiad Specjalnych Szwajcaria. W nowej roli szwajcarski mistrz będzie dbał o rozwój sportu niepełnosprawnych w kraju, który w 2029 roku będzie gospodarzem Światowych Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych.

Fot. M. Król

Nowe wyzwania

Czterokrotny mistrz olimpijski Simon Ammann został nowym prezesem Olimpiad Specjalnych Szwajcaria. To tamtejszy oddział międzynarodowej organizacji Olimpiady Specjalne, której celem jest działanie na rzecz aktywizacji w sporcie osób z niepełnosprawnością intelektualną. Co cztery lata odbywają się Światowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych. Organizację zimowej edycji imprezy w 2029 roku powierzono właśnie Szwajcarii.

Obejmując zarządzanie strategiczne nad organizacją, utytułowany skoczek ma zadbać o jej rozwój i sprostać wyzwaniom związanym z organizacją imprezy.

– W tej roli dołożę wszelkich starań, aby szwajcarski sport stał się inkluzywny. I za to, że osiągnięcia sportowców z niepełnosprawnością intelektualną są jako takie uznawane i honorowane – mówił Ammann. A jego słowa cytuje szwajcarski dziennik Tagblatt.

Zaangażowany od dawna

Dla Ammanna nie jest to początek współpracy z organizacją. Skoczek związał się z nią w 2013 roku, dzięki czemu zdążył już poznać sportowców z niepełnosprawnością intelektualną. Szwajcar regularnie poświęca zawodnikom swój czas, kibicując im podczas sportowej rywalizacji, pozując do zdjęć, a także przekazując wskazówki.

Na tę chwilę wszystko wskazuje na to, że Ammann będzie łączył rolę prezesa z dalszym uprawianiem skoków narciarskich – nie ogłosił bowiem zakończenia kariery i znalazł się w szwajcarskiej kadrze narodowej na sezon 2022/2023.

Źródło: tagblatt.ch