Alpejskie podsumowanie tygodnia: Nowy format kombinacji, Hirscher w kadrze Austrii i echa Kongresu FIS

fot. Andrea Miola ©

fot. Andrea Miola ©

Jesteśmy kolejny tydzień bliżej sezonu zimowego. W związku z tym czas na podsumowanie informacji narciarstwa alpejskiego z siedmiu ostatnich dni. 

W trakcie Kongresu FIS ustalono kilka nowości w sprawie rozgrywania zawodów Pucharu Świata. Światowa federacja chce ograniczać liczbę startujących zawodników w PŚ. Dlatego teraz każdy krajowy związek będzie mógł wystawić alpejczyka do zawodów, jeśli znajdzie się on w pierwszej 150 zawodników z ważnej listy punktów FIS danej konkurencji lub w pierwszej 30 z Listy Startowej Pucharu Świata (WCSL). Aby móc wystartować w  slalomie równoległym, zawodnicy będą musieli mieć nie więcej niż 140 FIS punktów w jednej z pięciu konkurencji alpejskich. Zmiany te  spowodują średnią redukcję 10 zawodników na wyścig. Będzie to dotyczyło jedynie zmagań męskich.

Od nowego sezonu zmiany dotkną sposobu rozgrywania kombinacji alpejskiej. Teraz zawodnicy będą najpierw rywalizowali w slalomie a następnie najlepsza trzydziestka, w odwróconej kolejności, będzie startował w supergigancie. W nadchodzącym sezonie kombinacja została zaplanowana w Bormio i Wengen. Zmiany dotkną także slalom równoległy. Format będzie zawierał jeden przejazd kwalifikacyjny dla najlepszych 30 zawodników z aktualnej listy rankingowej slalomu równoległego (PWSL). Pierwszych 16 zawodników z klasyfikacji kwalifikacyjnej weźmie udział w 1/16 finłu.

Co słychać u zawodników?

  • Marcel Hirscher znalazł się kadrze Austrii na sezon 2019/2020, chociaż nie podjął jeszcze decyzji, czy będzie startował. W kobiecej kadrze przyznano miejsce także Annie Veith. Znakomita alpejska, która dochodzi do zdrowia po kolejnej kontuzji. W czerwcu Anna ma ogłosić decyzję w sprawie swojej przyszłości.
  • Zwycięzca zawodów Pucharu Świata Žan Kranjec w Polsce. Słoweniec, wraz ze swoim trenerem (Mitja Bračič), nie tylko przygotowywali się u nas do sezonu, ale wspierali naszych zawodników.  Piotr Habdas, Paweł Pyjas, Michał Michalik oraz Jan Grodecki mieli okazję trenować pod okiem Bračič. Obóz trwał od 26. do 31. maja.
  • Skład kadry na nowy sezon ogłosili Brytyjczycy. Liderem trzyosobowej grupy jest Dave Ryding. Powołany został także Charlie Guest, który w marcu został pierwszym brytyjskim narciarzem alpejskim, który wygrał wyścig o Puchar Europy. Trzecim zawodnikiem jest Alex Tilley.

Źródło: Krone.at /FIS/derstandard.at

Mateusz Król
Obserwuj

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.