Alpejskie podsumowanie tygodnia: Alpejczycy o medale IO 2026 powalczą w Bormio i Cortinie, PZN dopłaci do okręgowych lig zjazdowych

fot. Nicolas Garcia / CC BY NC SA

fot. Nicolas Garcia / CC BY NC SA

Na ostatni dzień czerwca przypadło nam przedstawić kolejne podsumowanie tygodnia w narciarstwie alpejskim. Jednym z najważniejszych wydarzeń minionych dni był z pewnością wybór wspólnej kandydatury Mediolanu i Cortiny d’Ampezzo na gospodarzy Zimowych Igrzysk Olimpijskich.

W poniedziałek Międzynarodowy Komitet Olimpijski ogłosił, że organizatorem XXV Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2026 roku będą włoskie miejscowości Mediolan i Cortina d’Ampezzo. To trzecie zimowe igrzyska, które zorganizują Włosi. Poprzednie odbyły się w Turynie w 2006 roku, a pierwsze w 1956 roku w Cortinie d’Ampezzo. Zmagania alpejczyków podczas kolejnych włoskich igrzysk mają odbywać się w Bormio (rywalizacja mężczyzn) i Cortinie d’Ampezzo (konkurencje żeńskie).

Na chwilę przenieśmy się na polskie podwórko, bo wczoraj odbył się Walny Zjazd Sprawozdawczy Delegatów Polskiego Związku Narciarskigo. Z inicjatywy Małopolskiego Okręgowego Związku Narciarskiego, który złożył propozycję ustawy, zobowiązano Zarząd Polskiego Związku Narciarskiego do wsparcia finansowego współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży w zakresie Lig Regionalnych, Ogólnopolskich Spotkań UKS PZN oraz Ogólnopolskiego Finału Lig Alpejskich. Wsparcie finansowe PZPN ma wynieść minimum 10 zł za pojedynczy start zawodnika. Jakpoinformował prezes MOZN, Maciej Trzciński, nie wszyscy delegaci przychylili się do wniosku, ale ustawa została przegłosowana.

W przyszłym sezonie w Pucharze Świata będziemy mieli okazję zobaczyć nowe nazwisko w grupie czołowych slalomistek. Niemiecka alpejka, znana dotychczas jako Christina Geiger, zmieniła bowiem nazwisko w wyniku małżeństwa (ślub odbył się w maju) z Marvinem Ackermannem, byłym biegaczem narciarskim i od niedawna nazywa się Christina Ackermann.

Francuski alpejczyk, dwukrotny mistrz świata w slalomie – Jean-Baptiste Grange – potwierdził, że zamierza rywalizować w Pucharze Świata jeszcze przynajmniej jeden sezon. Francuz w poprzednim sezonie zerwał więzadło krzyżowe przez co nie mógł pojechać na Mistrzostwa Świata do Are.

Do jazdy na nartach po kontuzji powrócił Włoch Emanuele Buzzi. Włoch złamał kość piszczelową podczas zawodów Pucharu Świata w Wengen, kiedy osiągnął najlepszy wynik w karierze, zajmując szóste miejsce. Buzzi nie zdołał wówczas odpowiednio wyhamować po przekroczeni lini mety i nabawił się kontuzji.

Ze stanowiska dyrektora ds. narciarstwa alpejskiego w szwajcarskiej federacji odszedł Stephane Cattin. Pełnił on tę funkcję przez cztery lata. Powodem rezygnacji Szwajcara z zajmowanego stanowiska są sprawy rodzinne. – W najbliższej przyszłości chcę zająć się rodziną, która ma za sobą drudne momenty z powodu obowiązków związanych z moją pracą – powiedział Cattin. Podczas okresu, w którym Cattin kierował sekcją alpejską, Szwajcarzy zdobyli 18 medali na MŚ w 2017 i 2019 roku oraz Igrzyskach Olimpijskich w 2018 roku.

Źródło: facebook.com/moznkrakow, fantaski.it, neveitalia.it, milanocortina2026.coni.it, swiss-ski.ch

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.