Alpejskie MŚJ w Bansku. Stracona szansa Magdaleny Łuczak

12:57, 09.03.2021 Krzysztof Bigas Aktualizacja: 13:19, 09.03.2021

Trzecia po pierwszym przejeździe Magdalena Łuczak nie ukończyła drugiej próby slalomu giganta na Mistrzostwach Świata Juniorów 2021 w bułgarskim Bańsku. Złoty medal zdobyła Szwedka Hanna Aronsson Elfman. Podium uzupełniły Marte Monsen z Norwegii i Neja Dvornik z Słowenii.

Magdalena Łuczak fot. Anna Karczewska / PZN

Hanna Aronsson Elfman prowadziła już na półmetku zawodów, a dwa przejazdy ukończyła z czasem 1:46.54. Marte Monsen także zachowała swoją pozycję i zdobyła srebro tracąc do Szwedki 75 setnych sekundy. Z szóstego na trzecie miejsce awansowała Neja Dvornik (+0,88 sek.).

Tuż za podium znalazła się druga z Szwedek Sara Rask (+0,97 sek.). Pozostałe alpejki straciły do zwyciężczyni ponad sekundę. Piąta była Włoszka Elena Sandulli, szósta Lisa Marie Loipetssperger z Niemiec. Najlepszy czas drugiego przejazdu uzyskała Moa Bostrom Mussener ze Szwecji co pozwoliło jej awansować z piętnastej na siódmą pozycję. W dziesiątce znalazły się jeszcze Włoszka Ilaria Ghisalberti, Finka Erika Pykalainen i kolejna przedstawicielka półwyspu apenińskiego Sophie Mathiou.

Patrycja Florek mimo straty blisko dziesięciu sekund awansowała z 36. na 27. pozycję. Podobnie jak trzecia po pierwszej części Magdalena Łuczak drugiej rundy nie ukończyły czwarta Zrinka Ljutic, piąta Hilma Loevblom i siódma AJ Hurt.

Najlepsza w slalomie gigancie Hanna Aronsson Elfman dzień wcześniej zajęła czwarte miejsce w supergigancie, a w ostatni dzień lutego podobnie jak Łuczak stanęła po raz pierwszy na podium w zawodach Pucharu Europy w włoskim Livigno. 18- letnia Szwedka sześciokrotnie startowała w Pucharze Świata lecz nie zdołała awansować do pierwszej trzydziestki. Marte Monsen na dziesięć prób raz zdołała zdobyć punkty zawodów najwyższej rangi, w styczniu 2020 roku była 26. w gigancie w Siestiere. Dziś trzecia Neja Dvornik jest najbardziej doświadczoną medalistką w walce z najlepszymi. Dwukrotnie startowała na seniorskim czempionacie, a w niedawno zakończonych zmaganiach w Cortinie była 21. w slalomie gigancie.

W środę odbędzie się ostania konkurencja Mistrzostw Świata Juniorów 2021 - slalom kobiet.