Alpejskie MŚJ w Åre: Camille Rast najlepszą slalomistką, Katarzyna Wąsek 34., Daria Krajewska i Maria Łuczak DNF

21:23, 13.03.2017 Marek Cielec Aktualizacja: 22:39, 13.03.2017

Zaledwie 17-letnia Camille Rast została mistrzynią świata juniorek w slalomie. To jednak nie żadna sensacja czy przypadek, bo Szwajcarka już od dawna pokazuje wysokie umiejętności. W ostatniej żeńskiej konkurencji Mistrzostw Świata Juniorów w narciarstwie alpejskim w Åre jedyną sklasyfikowaną Polką była Katarzyna Wąsek, która uplasowała się na 34. miejscu.

W pierwszym przejeździe najlepiej spisała się Austriaczka Chiara Mair. Miała jednak dość niewielką przewagę nad drugą Camille Rast, wynoszącą zaledwie 0,08 sek. Trzecia była Finka Riikka Honkanen ze stratą 0,28 sek. do Mair, czwarta Kanadyjka Ali Nullmayer (+0,38 sek.), piąta Meta Hrovat (+0,46 sek.), szósta Szwajcarka Elena Stoffel (+0,56 sek.), a siódma jej rodaczka Nicole Good (+0,58 sek.). Na miejscu siódmym sklasyfikowana była druga z Finek: Nella Korpio (+0,63 sek.), na ósmym Amerykanka Patricia Mangan, a na dziewiątym i dziesiątym Austriaczki Nadine Fest i Katharina Liensberger. Przejazdu nie ukończyły Daria Krajewska i Maria Łuczak. Jedyną Polką, której się to udało była Katarzyna Wąsek, która zajmowała 42. miejsce ze stratą 5.03 sek. do liderki. Poza dwiema Polkami wypadły także m.in. Franziska Gritsch, Lucia Rispler, Marie-Therese Sporer czy Leana Barmetteler.

Pierwszą piątkę po drugim przejeździe stanowiło pięć najlepszych zawodniczek z przejazdu pierwszego. Zmieniła się natomiast kolejność, bo na pierwsze miejsce awansowała Camille Rast i zdobyła złoty medal. Na pozycję drugą przesunęła się drużynowa mistrzyni juniorek Ali Nullmayer (+0,09 sek.), na trzecią z pierwszej spadła Chiara Mair (+0,41 sek.). Z medalu na tych mistrzostwach nie mogła się cieszyć Riikka Honkanen - medalistka mistrzostw sprzed roku, która zajęła piąte miejsce w dzisiejszym slalomie (+1,02 sek.). Od Honkanen lepsza była jeszcze Meta Hrovat, która uplasowała się na pozycji czwartej (+,0,90 sek.). Miejsce szóste zajęła Nicole Good, siódme Kristin Lysdahl, ósme Leona Popović, dziewiąte Nadine Fest, a dziesiąte Jessica Hilzinger. Katarzyna Wąsek zyskała kilka pozycji i awansowała na 34. miejsce (+9,94 sek.). Drugiego przejazdu nie ukończyły m.in. Katharina Liensberger, Elena Stoffel oraz Patricia Mangan, które zajmowały dobre pozycje po pierwszej części.

Wyniki po 1. przejeździe

W kategorii U18 pierwsze miejsce zajęła oczywiście Camille Rast. Druga była Nella Korpio, która w łącznej klasyfikacji wypadła z czołowej dziesiątki (zajęła 14. miejsce), ale i tak grupie zawodniczek do 18 roku życia ustąpiła tylko Rast. Trzecie miejsce zajęła Szwedka Emelie Henning.

Wyniki U18

Dziewczęta zakończyły już rywalizację na MŚJ w Åre. Jutro odbędą się ostatnie zawody - slalom mężczyzn.