Alpejskie MŚ w Sankt Moritz: Zapowiedź zjazdu kobiet (lista startowa)

fot. Nicolas Garcia / CC BY NC SA

fot. Nicolas Garcia / CC BY NC SA
fot. Nicolas Garcia / CC BY NC SA

Zjazd to trzecia konkurencja w jakiej na MŚ w narciarstwie alpejskim Sankt Moritz będą rywalizować kobiety. Oby pogoda dopisała i nie było konieczności przekładania zawodów jak to miało miejsce w przypadku dzisiejszego zjazdu kobiet. Istotną informacją jest nowa godzina rozpoczęcia zawodów. Program uległ delikatnej zmianie i panie wystartują już o godzinie 11:15.

Tylko w dwóch treningach przed zawodami w zjeździe mogły wziąć udział zawodniczki w Sankt Moritz. Wprawdzie zaplanowano wcześniej aż 4 treningi, ale plany mają to do siebie, że zazwyczaj muszą być korygowane. Dwie próby muszą w zupełności wystarczyć, chociaż niektóre alpejki miały jeszcze jedną okazję do zjechania po trasie jutrzejszych zawodów, a dotyczy to tych, które brały udział w kombinacji. Jedna wielka faworytka już została wyeliminowana z walki o medale przez kontuzję. Lara Gut zerwała więzadła krzyżowe podczas treningu slalomu między pierwszym a drugim przejazdem piątkowej kombinacji. Gut już w tym sezonie nie pojeździ, wobec tego ubyła bardzo groźna konkurentka m.in Ilce Štuhec i Sofii Goggii. To te zawodniczki będą skupiały na sobie największą uwagę kibiców, oczywiście poza Szwajcarkami, które będą szczególnie mocno wspierane przez swoich kibiców. Dla Štuhec zjazd to właściwie ostatnia szansa na medal. Nie udało jej się w supergigancie i w kombinacji (podobnie jak Goggii), natomiast trudno przypuszczać by miała duże szanse na walkę o medale w gigancie. W innej sytuacji jest Sofia Goggia, która również w gigancie może być w ścisłej czołówce.

Dwa treningi wygrała Ilka Štuhec, natomiast w zjeździe do kombinacji Słowenka była druga i przegrała z Sofią Goggią. Dwukrotnie na drugim miejscu w treningach plasowała się reprezentantka gospodarzy Fabienne Suter. To alpejka, która może być bardzo groźna w zjeździe, jeżeli jest w formie. Na początku sezonu było z tym trochę kiepsko, ale nieco przeszkodziła jej kontuzja. Suter miała świetny sezon 2015/2016 i nie można jej lekceważyć, zwłaszcza, że będzie jechać u siebie. Dobrą formę prezentuje w Sankt Moritz jej rodaczka Jasmine Flury. Fabienne Suter i Jasmine Flury to teraz dwie największe nadzieje Szwajcarów na medal w zjeździe. Inne zawodniczki, które mogą pokusić się o zdobycie medalu to Lindsey Vonn, złota medalistka w super G Nicole Schmidhofer, Viktoria Rebensburg, Kajsa Kling i Tina Weirather. Na dobry wynik stać z pewnością Christine Sheyer, która w tym sezonie wygrała już jedne zawody PŚ.

W zeszłorocznych zawodach PŚ w zjeździe w Sankt Moritz wygrała Mirjam Puchner, druga była Fabienne Suter, a trzecia Elena Curtoni. Mistrzynią Świata sprzed 2 lat z Beaver Creek jest Tina Maze. Zobaczyć Tinę będzie można, ale w studio Eurosportu. Srebrny medal miała na poprzednich mistrzostwach Anna Veith. Ona jednak skupia się już na slalomie gigancie, a zjazd odpuszcza. Brązowy medal zdobyła Lara Gut, która też nie wystąpi.

Dwie zawodniczki 3 razy wygrały mistrzostwo świata w zjeździe. Pierwsza z nich to Niemka Christel Cranz, która wszystkie złote medale zdobyła w latach 30 XX wieku. Druga to Austriaczka Annemarie Moser-Pröll – to już nieco nowsza historia, bo ostatnie złoto Moser-Pröll zdobyła w 1980 roku. Dwa tytuły mistrzowskie wywalczyły Szwajcarka Maria Walliser, Austriaczki Christl Hass i Trude Beiser-Jochum. Również Cranz i Moser-Pröll są liderkami rankingu uwzględniającego wszystkie medale. Obie mają na swoim koncie 5 miejsc w czołowej trójce MŚ.

Jedynymi zawodniczkami, które mają medale MŚ w zjeździe i wystartują jutro w Sankt Moritz są Lindsey Vonn, która była najlepsza na MŚ w Val d’Isere w 2009 roku, a 2. miejsce zajmowała dwukrotnie – w Åre w 2007 roku i w Garmisch-Partenkirchen w 2011, a także Elena Fanchini, która zdobyła srebro w 2005 roku w Cortina d’Ampezzo. Dla każdej innej zawodniczki medal w zjeździe wywalczony jutro będzie tym pierwszym w tej konkurencji.

Trasa zjazdu kobiet Engiadina ma długość 2633 m i jest o ponad 400 metrów krótsza niż trasa zjazdu mężczyzn, do której przebiega ona równolegle i kończy się w tym samym miejscu. Wzorem startu u mężczyzn, również dla kobiet stworzono bardzo szybki początek o nazwie „Britannia”. Panie w kilka sekund mogą osiągać bardzo duże prędkości.

Mapa trasy

Zawody rozpoczną się o godzinie 11:15, a więc wcześniej niż pierwotnie planowano. Na stoku Engiadina w Sankt Moritz nie wystąpi niestety Polka – Maryna Gąsienica-Daniel, która przygotowuje się do slalomu giganta. Na trasie Engiadina jako pierwsza pokaże się Nicole Schmidhofer, która już ma medal tych mistrzostw – złoty w supergigancie. Tina Weirather pojedzie z numerem 4., Sofia Goggia z 6,, Ilka Štuhec z 7., Lindsey Vonn z 9., Christine Scheyer z 10., Fabienne Suter z 11., Viktoria Rebensburg z 13., Kajsa Kling z 17., Jasmine Flury z 18.

Lista startowa zjazdu kobiet

Zapowiedź MŚ w narciarstwie alpejskim – Sankt Moritz 2017 (Program mistrzostw świata)

Wszystkie nasze informacje na temat MŚ w narciarstwie alpejskim w Sankt Moritz znajdziecie TUTAJ

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.