Alpejskie MŚ w Sankt Moritz: Zapowiedź super G mężczyzn (lista startowa)

fot. Andrew Baillie

fot. Andrew Baillie
fot. Andrew Baillie

Dziś poznaliśmy pierwsze medalistki Mistrzostw Świata w narciarstwie alpejskim w Sankt Moritz. W tej samej konkurencji – supergigancie – o kolejne trzy krążki tej imprezy powalczą panowie. Na trasie Conviglia w supergigancie rywalizować będą również Polacy: Maciej Bydliński i Michał Kłusak. 

W tym sezonie 3 supergiganty w Pucharze Świata wygrał Kjetil Jansrud i jest głównym pretendentem do zwycięstwa w jutrzejszych zawodach. Jednak ostatnie zawody super G, które odbyły się w Kitzbühel zakończyły się triumfem Matthiasa Mayera. Mimo wszystko Mayer wydaje się być mnie równy niż Norweg. A propos Norwegów, nie sposób nie wspomnieć zwycięzcy klasyfikacji supergiganta z poprzedniego sezonu, którym jest Aleksander Aamodt Kilde. Podwójna wygrana Norwegii to całkiem prawdopodobny wariant. Skoro mistrzostwa odbywają się w Szwajcarii to dobrze powinni czuć się gospodarze, a przede wszystkim Carlo Janka i Beat Feuz, który wygrał supergigant w Sankt Moritz w poprzednim sezonie. Na podium stali wtedy jeszcze Jansrud i Kilde. Co ciekawe, tylko raz w historii Pucharu Świata panowie rywalizowali w Sankt Moritz w supergigancie. O wiele częściej w tym ośrodku startowały panie.

Sankt Moritz gospodarzem Mistrzostw Świata było już 4 razy, ale tylko w jednej z tych imprez w programie znalazł się supergigant, a było to w roku 2003. Wcześniej bowiem ta konkurencja właściwie nie istniała, a po raz pierwszy na MŚ pojawiła się w 1987 roku. Mistrzem Świata z 2003 roku w super G jest Austriak Stefan Eberharter. Srebro wywalczył wtedy Hermann Maier, a brąz Bode Miller. Kilku zawodników, którzy jutro przystąpią do rywalizacji brali udział w tamtych mistrzostwach, a są to Erik Guay, Jan Hudec (wówczas jako Kanadyjczyk, a tym razem wystąpi jako Czech), Peter Fill i Hannes Reichelt. Wspomniany wyżej Stefan Eberharter to jeden z dwóch alpejczyków, którzy dwa razy w karierze wygrali supergigant na MŚ. Drugim zawodnikiem z takim osiągnięciem jest Atle Skårdal – obecny dyrektor PŚ kobiet.

Wśród startujących jutro w supergigancie w Sankt Moritz zawodników, tylko jeden ma w dorobku złoty medal MŚ w tej konkurencji. Jest nim Hannes Reichelt, który broni tytułu mistrzowskiego sprzed dwóch lat z Beaver Creek. Na poprzednich mistrzostwach drugie miejsce zajął Dustin Cook, a trzecie Adrien Theaux. Przynajmniej jeden medal w supergigancie zdobywali jeszcze Peter Fill (srebro w Val d’Isere 2009) oraz Ivica Kostelić (brąz w Garmisch-Partenkirchen 2011). Ozłocony Hannes Reichelt stał jeszcze na drugim stopniu podium na MŚ w Garmisch-Partenkirchen.

Aktualnie w klasyfikacji generalnej PŚ na czele jest Kjetil Jansrud, drugie miejsce zajmuje Dominik Paris, a trzecie Aleksander Kilde. W supergigancie szansy na medal postanowił poszukać również lider klasyfikacji generalnej Marcel Hirscher, tym samym wykosił ze składu Romeda Baumana, który w klasyfikacji supergiganta ma o jeden punkt więcej. Hirscherowi kilka razy udało się znaleźć w czołowej trójce super G, a nawet raz wygrać. W Sankt Moritz na zakończenie sezonu 2015/2016 zajął 5. miejsce. W tym sezonie najwyżej był w Val d’Isere, na 13. miejscu.

Lista startowa supergiganta mężczyzn

Zmagania w supergigancie rozpoczną się o godzinie 12:00. Trasa jest krótsza o 30 niż w zawodach kobiet. Ma ona długość 1920 m. Przebiega w innym miejscu, ale obok trasy kobiet. Kończy się jednak w tym samym miejscu. Rywalizację rozpocznie Vincent Kriechmayr. Z numerem 7. pojedzie Dominik Paris, z 9. Kjetil Jansrud, z 13. Aleksander Aamodt Kilde, z 17. Hannes Reichelt, a z 20. Marcel Hirscher. Polskę reprezentować będą Maciej Bydliński z numerem 52. i Michał Kłusak z numerem 54. Lista startowa obejmuje aż 72 zawodników.

Zapowiedź MŚ w narciarstwie alpejskim – Sankt Moritz 2017 (Program mistrzostw świata)

Wszystkie nasze informacje na temat MŚ w narciarstwie alpejskim w Sankt Moritz znajdziecie TUTAJ

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.