Alpejskie MŚ w Sankt Moritz: Zapowiedź kombinacji mężczyzn (lista startowa)

fot. Stefho74 via Foter.com / CC BY-NC-SA

fot. Foter.com / CC BY-NC-SA
fot. Foter.com / CC BY-NC-SA

Emocje związane ze zjazdem na Mistrzostwach Świata w narciarstwie alpejskim w Sankt Moritz już niemal zakończone. Jednak jeszcze jutro, w poniedziałek odbędą się zawody w kombinacji mężczyzn, której częścią będzie zjazd oraz slalom. 

Kombinacja mężczyzn to ciekawy temat. W tym sezonie w Pucharze Świata takie zawody odbyły się dwukrotnie. Do pierwszych, w których wygrał Alexis Pinturault nie można mieć większych zastrzeżeń, natomiast druga i ostatnia kombinacja sezonu w Wengen była niestety przeprowadzana w mało uczciwych warunkach i jej wyniki należy uznać za całkowicie przypadkowe. Dlatego większą uwagę zwróciłbym na tę pierwszą z Val d’Isere. Pierwsze miejsce zajął tam Alexis Pinturault, drugie Marcel Hirscher, a trzecie Aleksander Aamodt Kilde. Pinturault to czterokrotny zdobywca małej kryształowej kuli za kombinację, również za ten sezon i oczekiwania wobec niego będą największe. Jednak na mistrzostwach świata nigdy nie miał szczęścia i w swoich trzech dotychczasowych występach nie zdobył żadnego medalu. Natomiast Marcel Hirscher nigdy nie wygrał zawodów PŚ w kombinacji. Pięć razy stał na podium: 3 razy na drugim stopniu i 2 razy na trzecim. Udało mu się za to wywalczyć tytuł mistrza świata w kombinacji w Beaver Creek w 2015 roku i będzie jutro bronił tytułu. Bardzo dobrze w kombinacji w Val d’Isere spisał się Aleksander Aamodt Kilde. Jego bronią powinien być zjazd i jeśli uzyska w nim wystarczająco dużą przewagę nad slalomistami to będzie miał szansę na dobry wynik. Do grona faworytów można również zaliczyć Justina Murisiera, Victora Muffat-Jeandeta, Romeda Baumanna i Lucę Aerniego. Warto też zwrócić uwagę na młodzież, m.in. Stefana Hadalina choć medal w jego przypadkubyłby zupełną sensacją. Stać go jednak na bardzo przyzwoity wynik przy dobrym zjeździe.

Mistrzostwo Świata w kombinacji najwięcej razy wygrali Marc Girardelli reprezentujący Luksemburg oraz Kjetil Andre Aamodt. Obu zawodnikom udało się to 3-krotnie. Po dwa złote medale za tę konkurencję mają Toni Sailer, Jean-Claude Killy, Emille Alais, Gustav Thöni, Anton Seelos i Aksel Lund Svindal. Niekwestionowanym liderem w łącznej liczbie medali jest Aamodt, który ma 5 medali z mistrzostw świata w kombinacji. Cztery razy na podium MŚ w tej konkurencji stali Lasse Kjus, Günther Mader i Marc Girardelli. Kombinacja to jedyna dyscyplina alpejska, w której medale zdobywał reprezentant Polski. Andrzej Bachleda Curuś w 1970 roku w Val Gardenie zajął 3. miejsce na MŚ, a cztery lata później w Sankt Moritz był drugi.

Choć kombinacja alpejska jest nieco marginalizowana poprzez organizowanie małej liczby zawodów w sezonie (zdarzały się nawet edycje PŚ, gdy odbywały się tylko jedne zawody), a w PŚ pojawiła się nie od początku, a dopiero od sezonu 1974/1975 to na MŚ jest od pierwszej ich edycji w 1932 roku (nie przeprowadzono zawodów w kombinacji na MŚ w 1950 roku w Aspen i w 1952 w Oslo).

Zjazd do kombinacji odbędzie się na tej samej trasie, na której dziś zawodnicy rywalizowali w walce o medale w zjeździe. Zawodnicy  będą startować poniżej “Free Fall”, gdy nachylenie stoku to już tylko 36%. Slalom również będzie przeprowadzony na tym samym stoku, oczywiście start będzie usytuowany o wiele niżej.

Mapa trasy zjazdu

Profil trasy zjazdu

Mapa trasy slalomu

Profil slalomu

Zawody rozpoczną się od zjazdu o godzinie 10:00. Następnie o godzinie 13:00 czołowa trzydziestka po zjeździe pojedzie w odwróconej kolejności w slalomie, a po nich kolejni zawodnicy, którzy już raczej nie będą walczyć o wysokie miejsca. Z numerem 42. pojedzie Maciej Bydliński a z 49. Michał Kłusak. Zawody rozpocznie reprezentant gospodarzy Mauro Caviezel. Numer 3. ma Romed Baumann, 6. Luca Aerni, 7. Justin Murisier, 9. Alexis Pinturault, 11. Marcel Hirscher, 13. Victor Muffat-Jeandet, 15. Aleksander Aamodt Kilde, 17. Kjetil Jansrud. W sumie w zawodach wystąpi 59. zawodników. Tytułu bronić będzie Marcel Hirscher.

Lista startowa

Zapowiedź MŚ w narciarstwie alpejskim – Sankt Moritz 2017 (Program mistrzostw świata)

Wszystkie nasze informacje na temat MŚ w narciarstwie alpejskim w Sankt Moritz znajdziecie TUTAJ

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.