Alpejskie MŚ w Sankt Moritz: Wendy Holdener mistrzynią w kombinacji, szwajcarskie święto

fot. Wald1siedel via Wikimedia Commons / CC BY SA

fot. Wald1siedel via Wikimedia Commons / CC BY SA
fot. Wald1siedel via Wikimedia Commons / CC BY SA

Szwajcarka Wendy Holdener została nową mistrzynią świata w kombinacji alpejskiej. Przy wrzawie szwajcarskich kibiców Holdener mogła się cieszyć ze swojego pierwszego medalu Mistrzostw Świata. W czołowej trójce znalazła się również koleżanka Holdener z reprezentacji Michele Gisin oraz weteranka alpejskich tras Michaela Kirchgasser. 

Pierwszy przejazd kombinacji alpejskiej kobiet na MŚ w Sankt Moritz nie przyniósł bardzo zaskakujących wyników. Czołowa trójka to zawodniczki, po których najbardziej można było się spodziewać dobrych rezultatów. Liderka Sofia Goggia, druga Ilka Štuhec i trzecia Lara Gut to przecież 3 najlepsze alpejki w klasyfikacji zjazdu w PŚ.

Sofia Goggia nie miała idealnego przejazdu, ale była wystarczająco szybka, aby zajmować po zjeździe pierwsze miejsce. Zwłaszcza, że małe problemy na trasie miała też Ilka Štuhec, która straciła do Włoszki 0,11 sek. Trzecia była Lara Gut ze stratą 0,43 sek. To jednak nie te zawodniczki po dojechaniu na metę okazywały największą radość. Najbardziej cieszyły się bowiem Michelle Gisin (+0,57 sek.) i Wendy Holdener (+0,94 sek.), które zajmowały odpowiednio 4. i 7. miejsce. Są to bardzo dobre slalomistki i zdawały sobie sprawę, że spisały się w zjeździe bardzo dobrze, a strata jaką miały jest do odrobienia w drugim przejeździe, którym jest slalom. Na piątym miejscu była Laurenne Ross (+0,67 sek.), a na szóstym Lindsey Vonn (+0,85 sek.). Ósme miejsce zajmowała Anne-Sophie Barthet, dziewiąte Ragnhild Mowinckel i Elena Curtoni.

Maryna Gąsienica-Daniel dojechała na metę ze stratą 3,64 sek. i zajmowała 32. miejsce. Niewiele zabrakło, aby zmieścić się w najlepszej trzydziestce i startować na początku drugiego przejazdu. Pecha miała Norweżka Kristina Riis-Johannesen, której wypięła się narta w trakcie jazdy, przez co zaliczyła ona (na szczęście niegroźny) upadek. Zjazdu nie ukończyła również Alexandra Coletti.

Pełne wyniki po 1. przejeździe (zjazd)

fot. Nicolas Garcia / CC BY NC SA
fot. Nicolas Garcia / CC BY NC SA

Niestety w przerwie między pierwszym a drugim przejazdem fatalny upadek podczas treningu slalomu przydarzył się Larze Gut. Szwajcarka została przetransportowana do szpitala i musiała wycofać się z drugiego przejazdu.

Slalom poszedł całkowicie po myśli slalomistek. Najlepszy czas slalomu uzyskała Michaela Kirchgasser, która zajmowała 11. miejsce po zjeździe. Austriaczka, która ogłosiła, że są to jej ostatnie mistrzostwa powtórzyła sukces sprzed 2 lat i zdobyła brązowy medal w kombinacji. Choć była dziś bardzo szybka to nie zdołała pokonać dwóch Szwajcarek, które miały nad nią przewagę ze zjazdu. Zwyciężyła Wendy Holdener, która pojechała zaledwie o 0,01 sek. wolniej od Kirchgasser i ostatecznie miała łączny czas lepszy o 0,38 sek. Drugie miejsce i srebrny medal wywalczyła druga ze Szwajcarek Michele Gisin. Do swojej rodaczki straciła ona tylko 0,05 sek. Jednak srebro jest dla niej i tak dużym sukcesem. Zajmujące dwa pierwsze miejsca po zjeździe Sofia Goggia i Ilka Štuhec zupełnie nie poradziły sobie ze slalomem. Obie wypadły z trasy już na samej górze, szybko zaprzepaszczając szanse na medal. Obie będą musiały szukać okazji na trium lub chociażby jakikolwiek medal w kolejnych zawodach w zjeździe. Szwajcarzy mieli dziś spore powody do zadowolenia, bo oprócz Holdener i Gisin świetnie spisała się również Denise Feierabend, która zajęła 4. miejsce. W jej przypadku do podium zabrakło jednak sporo, bo 0,44 sek. Piąta była Lindsey Vonn, szósta Marie-Michele Gagnon, siódma Federica Brignone, ósma Marusa Ferk, dziewiąta Ricarda Haaser, a dziesiąta Ragnhild Mowinckel.

Na 28. sklasyfikowanych zawodniczek 23. pozycję zajęła Maryna Gąsienica-Daniel, która w dwóch przejazdach straciła do zwyciężczyni 5,01 sek. W drugim przejeździe Polka miała 21. czas.

Pełne wyniki po 2. przejeździe (slalom)

Zapowiedź MŚ w narciarstwie alpejskim – Sankt Moritz 2017 (Program mistrzostw świata)

Wszystkie nasze informacje na temat MŚ w narciarstwie alpejskim w Sankt Moritz znajdziecie TUTAJ

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.