Alpejskie MŚ w Åre: Supergigant mężczyzn bez faworyta (lista startowa)

fot. Rosmarie Knutti © / rk-photography.ch

fot. Rosmarie Knutti © / rk-photography.ch

Skoro przyznano już pierwsze medale alpejskich Mistrzostw Świata w Åre dla pań, to chyba najwyższa pora, aby wyłonić także medalistów mistrzostw w supergigancie wśród panów. Z nadzieją, że wszyscy, którzy zamierzali wystartować już do Åre dotarli, z niecierpliwością oczekujemy zawodów, które rozpoczną się w środę o godzinie 12:30. 

Supergigant mężczyzn to konkurencja, której klasyfikację w Pucharze Świata Norwegowie wygrywają nieprzerwanie od kilku lat. Udawało się to kilka razy Akselowi Lundowi Svindalowi i Kjetilowi Jansrudowi, a także raz Aleksandrowi Aamodtowi Kilde. Pomimo wielu norweskich sukcesów w Pucharze Świata, nie udaje im się przenieść dobrej jazdy w supergigancie na mistrzostwa świata, w których po raz ostatni Norweg – Lasse Kjus – zwyciężył w 1999 roku. Druga połowa lat 90. była w ogóle bardzo udana dla Norwegów w supergigancie na misrzostwach świata, bowiem na mistrzostwach w 1996 i 1997 roku także wygrywał norweski zawodnik, a był to Atle Skårdal, który obecnie jest dyrektorem żeńskiego Pucharu Świata.

W tym sezonie, Norwegowie mają jednak nieco więcej problemów. Aksel Lund Svindal z powodu problemów z kolanem odpuścił kilka startów i ponadto zdecydował się po Mistrzostwach Świata zakończyć karierę. Kjetil Jansrud nie prezentuje też tak dobrej formy jak w poprzednich latach, a na dodatek w Kitzbühel doznał kontuzji ręki, jednak pomimo tego wystartuje w mistrzostwach. Najwyżej sklasyfikowanym z Norwegów jest jak na razie Aleksander Aamodt Kilde, jednak i jego wyprzedza jeszcze kilku zawodników. Na czele klasyfikacji super G jest Vincent Kriechmayr, który… nie wygrał jeszcze żadnych supergigantowych zawodów w tym sezonie. Stał natomiast na drugim stopniu podium w Lake Louise. Drugi jest Matthias Mayer, który również jeszcze nie wygrał i podobnie jak Kriechmayr tylko raz był na drugiej pozycji w zawodach. Na trzeciej lokacie plasuje się Włoch Dominik Paris. W jego przypadku można jednak wymienić jedno supergigantowe zwycięstwo i jedno trzecie miejsce. Przytoczone dane wskazują na to, że tak naprawdę nie można wskazać jednoznacznego faworyta. Warto również zaznaczyć, że wspomnianego lidera – Vincenta Kriechmayra – i czwartego Aleksandra Aamodta Kilde w Pucharze Świata dzieli zaledwie siedem punktów. Dodatkowo każde zawody tej zimy miały innego zwycięzcę. W pięciu przeprowadzonych dotąd wyścigach wygrywali kolejno Kjetil Jansrud, Max Franz, Aksel Lund Svindal, Dominik Paris i ostatnio Josef Ferstl. O złoty medal mistrzostw nie powalczy na pewno Franz, który doznał kontuzji wykluczającej go z udziału w tej imprezie. Wyniki z rozegranych w Åre rok temu finałowych zawodów Pucharu Świata w supergigancie w najkorzystniejszym świetle przedstawiają Vincenta Kriechmayra. Wygrał on wtedy, plasując się na pierwszym miejscu tuż przed Christofem Innerhoferem i dwójką zawodników na trzecim miejscu: Akselem Lundem Svindalem i Thomasem Dressenem, który podobnie jak Franz, jest kontuzjowany.

Spośród medalistów poprzednich mistrzostw świata, organizowanych w 2017 roku w Sankt Moritz, w Åre zabraknie aż dwóch. Nie wystartuje złoty medalista z Sankt Moritz – Erik Guay – który na początku sezonu ogłosił zakończenie kariery. Kontuzjowany jest brązowy medalista – Manuel Osborne-Paradis, dla którego sezon skończył się już z pierwszym treningiem zjazdu w Lake Louise w listopadzie. O powtórkę występu na medal walczył będzie zatem tylko pokiereszowany nieco Kjetil Jansrud, który dwa lata temu zajął drugie miejsce. Lepiej wygląda sytuacja w przypadku obecności medalistów ostatnich igrzysk olimpijskich. Gotowa do rywalizacji jest cała trójka: mistrz olimpijski Matthias Mayer, wicemistrz Beat Feuz i brązowy medalista Kjetil Jansrud.

Niestety zarówno w zawodach w supergigancie, jak i w każdych kolejnych męskich zawodach na Mistrzostwach Świata w narciarstwie alpejskim w Åre, nie zobaczymy żadnego polskiego zawodnika. W Pucharze Świata w konkurencjach szybkościowych startował wprawdzie Paweł Babicki, jednak nie udało mu się uzyskać wyników, które przekonałyby Polski Związek Narciarski do dania mu szansy na tej imprezie.

W zawodach mężczyzn w supergigancie wystartuje o wiele więcej zawodników, niż było startujących kobiet w tej konkurencji. Swoich szans w walce o medale spróbuje zatem aż 70 zawodników z 33 krajów. Najmłodszy jest Andrej Drukarov z Litwy (19 lat), a najstarszy Austriak Hannes Reichelt (38 lat). Jako pierwszy wystartuje Szwajcar Beat Feuz. Ostatnim zawodnikiem na trasie supergiganta będzie Białorusin Uladzislau Czercin. Początek zawodów zaplanowany jest na godzinę 12:30.

Lista startowa super G mężczyzn

Dane techniczne trasy supergiganta mężczyzn:

Start: 1033,56 m n.p.m.
Meta: 396 m n.p.m.
Długość: 2172 m
Różnica wysokości: 637,56 m
Najmniejsze nachylenie stoku: 10%
Średnie nachylenie: 34%
Największe nachylenie: 69%

Mapa tras Mistrzostw Świata w narciarstwie alpejskim w Åre

Źródło: własne/Are2019.com

Wszystkie nasze informacje (wyniki, zapowiedzi, ciekawostki, wypowiedzi zawodników) na temat MŚ w narciarstwie alpejskim w  Åre znajdziecie TUTAJ.

Polecamy także:

Terminarz i wyniki Mistrzostw Świata w narciarstwie alpejskim Åre 2019

Zapowiedź Mistrzostw Świata w narciarstwie alpejskim Åre 2019

Składy reprezentacji narodowych na MŚ w Åre

Kontuzjowani zawodnicy – ich zabraknie w Åre

Najlepsze polskie występy w historii alpejskich MŚ

Migawki z historii alpejskich MŚ

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.