Alpejskie MŚ w Åre: Supergigant dla Mikaeli Shiffrin, smutne pożegnanie Lindsey Vonn

fot. redbull.com

fot. redbull.com

Mikaela Shiffrin okazała się najlepsza w otwierającym Alpejskie MŚ w Åre supergigancie. Zawody były niezwykle wyrównane. Amerykanka na mecie wyprzedziła Włoszkę Sofie Goggię o 0,02 sek. Brązowy medal zdobyła Szwajcarka Corinne Suter tracąca do zwyciężczyni 0,07 sek.. Maryna Gąsienica-Daniel nie ukończyła zawodów.

Mikaela Shiffrin w konkurencjach technicznych, które zostaną rozegrane później, jest absolutną faworytką, ale i do dzisiejszego supergiganta przystępowała jako główna faworytka – wystąpiła w tym sezonie trzy razy w zawodach PŚ w tej konkurencji, za każdym razem wygrywając. Najlepsza okazała się i dziś, choć zwycięstwo nie przyszło jej łatwo. Włoszka wróciła na trasy dopiero w ostatni weekend stycznia – wcześniej leczyła się z poważnej kontuzji – i jest to powrót w najlepszym możliwym stylu. Dla odmiany Szwajcarka Corinne Suter w tym sezonie kilka razy była tuż za podium – ale nigdy nie stanęła na nim w zawodach PŚ. Udało jej się to za to na wielkiej imprezie, co jest olbrzymim sukcesem tej będącej ciągle na dorobku zawodniczki.

Dalej różnice były niewielkie: Czwarta na mecie Viktoria Rebensburg (Niemcy) miała do Shiffrin 0,07 sek. straty, włoska weteranka Nadia Fanchini – 0,14 sek., świetna Norweżka Ranghild Mowinckel – 0,16 sek. Jeszcze trzy zawodniczki zmieściły się w stracie pół sekundy: trzecia z Włoszek Francesca Marsaglia (0,24 sek.), jedna z głównych faworytek w zjeździe: Słowenka Ilka Stuhec (+0,26 sek.) i zawsze groźna Szwajcarka Lara Gut-Behrami (+0,48 sek.). Pierwszą “10” zamknęła najsłabsza dziś ze świetnie dysponowanych Włoszek – Federica Brignone (+0,54 sek.) – ona jednak będzie szukać swojej medalowej szansy w gigancie i być może kombinacji.

Nie każda zawodniczka jednak będzie wspominać dzisiejsze zawody tak dobrze. Największą przegraną dziś jest niewątpliwie Lindsey Vonn. Te mistrzostwa mają być dla niej ostatnim startem w karierze. Kto wie, czy dzisiejszy supergigant nie będzie jej jedynym startem? Lindsey na górze trasy miała fatalnie wyglądający upadek, po którym długo nie podnosiła się – ostatecznie stanęła o własnych siłach. Ciężko było upatrywać w niej faworytki tegorocznych zmagań, ale na pewno chciała zakończyć swą karierę w inny sposób. Nie ma co jednak przesądzać, żadnych informacji na temat jej ewentualnej absencji w zjeździe jeszcze nie ma. Nie ukończyła zawodów też Maryna Gąsienica-Daniel, supergigant to jednak nie jest ta konkurencja, w której możemy liczyć na jej dobry start. Porażkę poniosła też dziś mistrzyni olimpijska Ester Ledecka – dla Alpejskich MŚ zrezygnowała ze snowboardowych MŚ, niemniej nawet nie zbliżyła się o krok do wyniku z Pjongczangu – na mecie wśród tych, które ukończyły (czyli 29 na 45 startujących) wyprzedziła tylko dwie zupełnie nie liczące się zawodniczki: Rumunkę Anię Monikę Caill i reprezentującą dziś Meksyk 40-letnią Amerykankę Sarę Schleper, która owszem kiedyś była bardzo dobrą zawodniczką, ale tylko w konkurencjach technicznych i jakieś 15 lat temu. Nie udały się też zawody broniącej tytułu mistrzowskiego Nicole Schmidhofer (Austria). Ona jednak nie pojechała źle – po prostu przy tych małych różnicach strata 0,69 sek. dała zaledwie jedenaste miejsce.

Wyniki super G kobiet

Źródło: własne

Wszystkie nasze informacje (wyniki, zapowiedzi, ciekawostki, wypowiedzi zawodników) na temat MŚ w narciarstwie alpejskim w  Åre znajdziecie TUTAJ.

Polecamy także:

Terminarz i wyniki Mistrzostw Świata w narciarstwie alpejskim Åre 2019

Zapowiedź Mistrzostw Świata w narciarstwie alpejskim Åre 2019

Składy reprezentacji narodowych na MŚ w Åre

Kontuzjowani zawodnicy – ich zabraknie w Åre

Najlepsze polskie występy w historii alpejskich MŚ

Migawki z historii alpejskich MŚ

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.