Alpejskie MŚ w Åre: Norwegia i Szwajcaria na czele tabeli medalowej

Photo by: JAN M LUNDAHL / Are2019.com

Photo by: JAN M LUNDAHL / Are2019.com

Tegoroczne Mistrzostwa Świata w narciarstwie alpejskim przeszły już do historii. To były blisko dwa tygodnie wielkich emocji i zaciętej walki o medale. Teraz nadchodzi czas na podsumowania tej rywalizacji. A tabela medalowa wskazuje, że w Åre najwięcej powodów do zadowolenia mieli Norwegowie i Szwajcarzy.

Szwajcaria i Norwegia ex aequo wygrały klasyfikację medalową zakończonych wczoraj alpejskich mistrzostw świata w Åre. Reprezentanci tych krajów dwukrotnie sięgali po złote medale, mają w dorobku też po jednym srebrnym i brązowym krążku. Najwięcej medali – osiem – zdobyła Austria, ale tylko jeden złoty za sprawą Marcela Hirschera w niedzielnym slalomie. Do historii przeszła właśnie ta konkurencja, bowiem aż trzech reprezentantów jednego kraju stanęło na podium. Po dwa złote medale zdobyły w Szwecji Mikaela Shiffrin (supergigant i slalom) i  Wendy Holdener (kombinacja i zawody drużynowe). Shiffrin wywalczyła także brąz w slalomie gigancie i jest najbardziej utytułowana zawodniczką minionych mistrzostw świata. Trzy krążki podczas czempionaty zdobyła także Petra Vlhova, jednak Słowaczka ma na swoim koncie “tylko” jeden złoty medal z gigant. Ponadto sięgnęła po srebro w kombinacji i brąz w slalomie. Dopiero dziewiąte miejsce z jednym srebrnym medale zajęli gospodarze. W ślady Szwedów poszli Niemcy.

Na trzecim miejscu w klasyfikacji generalnej znajdują się Stany Zjednoczone. To głównie dzięki trzem medalom Shiffrin. Czwarty zdobyła kończąca karierę Lindsey Vonn. Jednak z najlepszych narciarek w historii wywalczyła brąz w zjeździe. Przygodę ze sportem w podobny sposób zakończył Norweg Aksel Lund Svindal, który w tej samej konkurencji sięgnął po srebro. Warto też wspomnieć o wyczynie Marcela Hirschera, który zdobywając w niedzielę swój siódmy złoty medal w karierze (wcześnie srebro w gigancie) awansował na drugie miejsce w klasyfikacji medalistów MŚ wszech czasów. Lokatę tę dzierży teraz ex aequo z Francuską Marielle Goitschel. Liderką jest Christl Cranz z Niemiec, która zdobyła 12 złotych krążków.

Klasyfikacja medalowa MŚ w Åre

Lp. Kraj Złoto Srebro Brąz Łącznie
1. Szwajcaria 2 1 1 4
1. Norwegia 2 1 1 4
3. Stany Zjednoczone 2 0 2 4
4. Austria 1 4 3 8
5. Włochy 1 1 1 3
5. Francja 1 1 1 3
5. Słowacja 1 1 1 3
8. Słowenia 1 1 0 2
9. Niemcy 0 1 0 1
9. Szwecja 0 1 0 1

Źródło: Informacja własna

Mateusz Król
Obserwuj

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.