Alpejskie MŚ w Åre: Mikaela Shiffrin z szansą na czwarty z rzędu tytuł w slalomie (lista startowa slalomu kobiet)

Photo by: JAN M LUNDAHL / Are2019.com

Photo by: JAN M LUNDAHL / Are2019.com

Po porażce trzeba wstać, otrzepać kurz i walczyć dalej. Zdaje się, że taka dewiza przyświecać będzie w sobotę Mikaeli Shiffrin, która w gigancie zdobyła “tylko” brąz, a w slalomie stanie przed szansą na historyczny wyczyn. Amerykanka może jako pierwsza w historii sięgnąć po czwarty z rzędu tytuł mistrzyni świata tej konkurencji. Jest jednak kilka zawodniczek, które mogą próbować jej to utrudnić.

O tym, że to właśnie Mikaela Shiffrin jest faworytką sobotniego slalomu, nikogo przekonywać nie trzeba. Amerykanka tej zimy tylko raz była pokonana w tej konkurencji (odliczając City Event w Oslo). Siedem slalomowy zwycięstw na osiem startów… to naprawdę niewyobrażalna statystyka. Dość powiedzieć, że jak nie wygrała, to zajęła drugie miejsce. Na jej korzyść przemawia też fakt, że ma ogromne doświadczenie w wygraniu imprez rangi mistrzowskiej. W sobotę staje przed szansą zapisania się na kartach historii, jako pierwsza alpejka, która wywalczyła cztery z rzędu tytuły mistrzyni świata. W całej historii alpejskich czempionatów tylko jedna zawodniczka zapisała na swoim koncie cztery złote medale w tej konkurencji. Była to reprezentująca wówczas III Rzeszę – Christl Cranz. Mówimy zatem o bardzo odległych czasach. Niemka nie miała jednak okazji wygrywać cztery razy pod rząd (trzy razy a i owszem). Co jeszcze przemawia na korzyść Mikaeli? A no fakt, że już osiągnęła wielki sukces w Åre, kiedy wywalczyła złoty medal w supergigancie. Tej zimy pierwszy raz wygrała pucharowe zmagania w tej konkurencji, a podczas mistrzostw pokazała, że nie był to przypadek. Amerykanka z pewnością jest też podrażniona niepowodzeniem w gigancie. W czwartek przegrała bowiem nie tylko z Petrą Vlhovą, ale także z Viktorią Rebensburg. Shiffrin nie może być jednak zbyt pewna siebie. W Pjongczangu w slalomie nawet nie stanęła na podium.

Podczas ostatnich igrzysk olimpijskich ze złota w slalomie cieszyła się Frida Hansdotter. Między innymi w niej upatrywać faworytki będą gospodarze. Frida jest aktualnie czwarta w klasyfikacji slalomowej Pucharu Świata. Za nią plasuje się kolejna z obiecujących postaci sobotnie rywalizacji – Anna Swenn Larsson. Szwedka był druga w ostatnich zawodach PŚ w Mariborze. Z pewnością jest na liście faworytek do medali w Åre. Wszyscy będą zadawali sobie także pytanie, w jakiej formie na starcie stanie mistrzyni świata w gigancie – Petra Vlhova. Słowaczka tej zimy tylko raz wypadła z czołowej dwójki zawodów PŚ w slalomie. Było to w Mariborze. Warto jednak odnotować, że jako jedyna potrafiła w tym sezonie pokonać Shiffrin. Zresztą Szwecja bardzo dobrze kojarzy się Vlhovej, bowiem właśnie tutaj wygrała swój pierwszy slalom PŚ. Jeśli jednak pójdziemy śladem giganta, w którym w rywalizację Petra – Mikaela, wmieszała się Viktoria Rebensburg, to może w ślady Niemki pójdzie… Wendy Holdener. Szwajcarka tej zimy nie wypada z czołowej szóstki, a pięć razy zawody kończyła na trzecim miejscu. Faworytek do medali tak naprawdę może być więcej. Na podium w tym sezonie meldowała się także Katharina Liensberger, chociaż to był pierwszy raz w jej karierze, to na mistrzostwach może “zaszaleć”. Zwłaszcza, że w czołówce gościła niemal zawsze. Nie inaczej jest z szansami u jej rodaczek. Katharine Truppe w tym sezonie nie gościła na podium, ale na czempionat pewnie przygotowała dobrą formę. Bernadette Schild przystąpi do rywalizacji z nadzieją, ze uda jej się powtórzyć wynik ze startu slalomowego sezonu w Levi, kiedy zajęła miejsce na najniższym stopniu podium.

Pierwszy przejazd slalomu w Åre zaplanowano na godzinę 10:00. Jako pierwsza na trasę ruszy Katharine Liensberger. Po niej pojedzie broniąca tytułu Shiffrin. Następnie Holdener, a Vlhova z szóstką. Maryna Gąsienica-Daniel nie wystartuje. Drugi przejazd ruszyć powinien o 13:30.

Lista startowa

Mapa tras Mistrzostw Świata w narciarstwie alpejskim w Åre

Źródło: własne/Are2019.com

Wszystkie nasze informacje (wyniki, zapowiedzi, ciekawostki, wypowiedzi zawodników) na temat MŚ w narciarstwie alpejskim w  Åre znajdziecie TUTAJ.

Polecamy także:

Terminarz i wyniki Mistrzostw Świata w narciarstwie alpejskim Åre 2019

Zapowiedź Mistrzostw Świata w narciarstwie alpejskim Åre 2019

Składy reprezentacji narodowych na MŚ w Åre

Kontuzjowani zawodnicy – ich zabraknie w Åre

Najlepsze polskie występy w historii alpejskich MŚ

Migawki z historii alpejskich MŚ

Mateusz Król
Obserwuj

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.