Zamknij

Alpejskie MŚ w Åre: Dla kogo pierwsze medale mistrzostw? (lista startowa super G kobiet)

19:35, 04.02.2019 Marek Cielec Aktualizacja: 19:44, 04.02.2019
Skomentuj

fot. Nicolas Garcia / CC BY NC SA

Po pierwszym treningu zjazdu na Mistrzostwach Świata w narciarstwie alpejskim w Åre, panie na jeden dzień zmieniają konkurencję, by we wtorek powalczyć o medale w supergigancie. Będą to pierwsze zawody na tegorocznych alpejskich mistrzostwach świata, w których wyłoniona zostanie nowa mistrzyni. Rozpoczęcie zmagań zaplanowano na godzinę 12:30. Na starcie powinna pojawić się także Maryna Gąsienica-Daniel. 

Trudną i długą drogę miały do pokonania niektóre zawodniczki, aby dotrzeć na mistrzostwa świata. Z problemami do Are w poniedziałkowe południe dotarła m.in. Maryna Gąsienica-Daniel. Wiele opóźnionych czy odwołanych lotów dało się we znaki podróżującym do Åre. Na szczęście Polka jest już na miejscu, gdzie odbywają się mistrzostwa i jutro weźmie udział w zawodach w supergigancie, konkurencji, na którą obok slalomu giganta najbardziej liczy.

Supergigant jest najmłodszą alpejską konkurencją, w której będą startować indywidualnie zawodnicy na Mistrzostwach Świata w Åre. Pojawiła się ona w połowie lat 80. w Pucharze Świata, a na mistrzostwach świata zadebiutowała w 1987 roku. Pierwszą mistrzynią w super G była Szwajcarka Maria Walliser. Rekordzistek pod względem liczby złotych medali za supergigant jest aż trzy, bowiem po dwa zwycięstwa mają na swoim koncie Włoszka Isolde Kostner, Austriaczka Ulrike Maier i Szwedka Anja Pärson. Ta ostatnia złoto zdobyła m.in. w Åre, na mistrzostwach organizowanych w 2007 roku. Poprzednie dwie duże imprezy w narciarstwie alpejskim, czyli Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pjongczang 2018 i Mistrzostwa Świata w Sankt Moritz 2017 przyniosły niespodziewane rozstrzygnięcia jeśli chodzi o supergigant. W Pjongczangu wygrała bowiem Ester Ledecka, znana wcześniej raczej jako wielka mistrzyni w snowboardzie. Choć pokazywała się już wcześniej z dobrej strony również w narciarstwie alpejskim, to jej wyniki mimo wszystko nie zwiastowały, że zdobędzie złoto olimpijskie właśnie w supergigancie. Również mistrzyni świata z Sankt Moritz - Nicole Schmidhofer - nie należała wówczas do faworytek. Austriaczka nie miała wcześniej za sobą żadnego zwycięstwa w Pucharze Świata. Te przyszły do niej dopiero w tym sezonie.

Spora uwaga obserwatorów narciarstwa alpejskiego skupiona będzie z pewnością na Lindsey Vonn. Amerykanka, która zwyciężała w Pucharze Swiata 82 razy, zapowiedziała, że po Mistrzostwach Świata w Åre zakończy karierę. Wtorkowy supergigant będzie dla niej zatem jedną z ostatnich szans na zdobycie złotego medalu. W sumie Vonn na mistrzostwach świata zdobyła siedem medali, w tym dwa złote. Jeden z tych dwóch złotych medali otrzymała właśnie za supergigant, w 2009 roku w Val d`Isere. Jednak w związku z problemami zdrowotnymi i małą liczbą dni na śniegu w tym sezonie, Vonn nie będzie tym razem główną faworytką. Za taką uchodzi natomiast młodsza koleżanka Lindsey Vonn z amerykańskiej kadry - Mikaela Shiffrin. Obecna liderka Pucharu Świata wystąpiła w tym sezonie w trzech supergigantach i wszystkie trzy wygrała. Co ciekawe, do tego sezonu nie zwyciężała w tej konkurencji ani razu. Z typowej slalomistki, Shiffrin stopniowo stawała się zawodniczką mocną we wszystkim. Najpierw zaczęła dokładać zwycięstwa w slalomie gigancie, a następnie zrobiła się niesamowicie groźna również w konkurencjach szybkościowych. Shiffrin postanowiła bardziej oszczędzać swoją energię i zdrowie i nie wystartuje na mistrzostwach w zjeździe, ale w supergigancie będzie walczyć o złoto. Pozostałe zawodniczki, które mają włączyć się do walki o medale to Ilka Štuhec, Sofia Goggia, która niedawno wróciła po kontuzji, a już dwa razy w Pucharze Świata stanęła na podium, Tina Weirather, Lara Gut-Behrami i oczywiście obrończyni mistrzowskiego tytułu - Nicole Schmidhofer.

Polscy kibice będą liczyć na jak najlepszy występ Maryny Gąsienicy Daniel. Polka co prawda w supergigancie nie radzi sobie jeszcze tak dobrze jak w slalomie gigancie, a jak przyznaje jej trener (wywiad przeczytacie TUTAJ), odstaje także mocno od czołówki jeśli chodzi o sprzęt, który ma do dyspozycji, jednak na igrzyskach w Pjongczangu udało jej się zakwalifikować do najlepszej trzydziestki, czego nie zdołała dokonać chociażby dwa lata temu na mistrzostwach w Sankt Moritz. Zgodnie z założeniem "krok po kroku", mamy nadzieję na kolejny postęp Maryny w tej konkurencji.

Zawody kobiet o mistrzostwo świata w supergigancie rozpoczną się we wtorek, 5 lutego, o godzinie 12:30. Na liście startowej znalazło się 45 zawodniczek. Z numerem 1 pojedzie Szwajcarka Jasmine Flury. Najmłodszą startującą alpejką będzie niespełna 20-letnia Szwedka Ida Dannewitz. Najstarszą alpejką na liście startowej jest Sarah Schleper, obecnie reprezentująca Meksyk (dawniej USA), mająca prawie 40 lat. Numer 34 ma Maryna Gąsienica Daniel.

Lista startowa super G kobiet

Dane techniczne trasy supergiganta kobiet:

Start: 971,24 m n.p.m.

Meta: 396 m n.p.m.

Długość: 1903 m

Różnica wysokości: 575,24 m

Najmniejsze nachylenie stoku: 15%

Średnie nachylenie: 32%

Największe nachylenie: 69%

Mapa tras Mistrzostw Świata w narciarstwie alpejskim w Are

Źródło: własne/Are2019.com

Wszystkie nasze informacje (wyniki, zapowiedzi, ciekawostki, wypowiedzi zawodników) na temat MŚ w narciarstwie alpejskim w  Åre znajdziecie TUTAJ.

Polecamy także:

Terminarz i wyniki Mistrzostw Świata w narciarstwie alpejskim Åre 2019

Zapowiedź Mistrzostw Świata w narciarstwie alpejskim Åre 2019

Składy reprezentacji narodowych na MŚ w Åre

Kontuzjowani zawodnicy - ich zabraknie w Åre

Najlepsze polskie występy w historii alpejskich MŚ

Migawki z historii alpejskich MŚ

(Marek Cielec)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

KrzyśKrzyś

0 0

Skromna ta nasze reprezentacja. Pokazuje to jednak w którym miejscu jesteśmy . Ciekawostką niech pozostanie fakt ,że dwóch polskich kucharzy z Gdańska obsługuje tą zacną imprezę 16:19, 05.02.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Marek CielecMarek Cielec

0 0

Każdy polski akcent mile widziany, wobec braku polskich reprezentantów w zawodach. 19:38, 05.02.2019


reo
0%