Alpejskie MŚ w Åre: Czas na drużynowy slalom równoległy (lista startowa i drabinka zawodów)

fot. Lillehammer 2016 Youth Olympic Games / CC BY NC

fot. Lillehammer 2016 Youth Olympic Games / CC BY NC

Indywidualna rywalizacja na Mistrzostwach Świata w narciarstwie alpejskim w Åre na chwilę przechodzi w stan spoczynku, bowiem we wtorek, 12 lutego, obędzie się rywalizacja drużynowa, w której dział weźmie 16 reprezentacji narodowych. Początek zawodów o godzinie 16:00.

Zawody drużynowe na mistrzostwach świata w narciarstwie alpejskim po raz pierwszy pojawiły się w 2005 roku w Bormio. Tamta rywalizacja różniła się jednak znacznie od tej, którą będzie można obserwować na tegorocznych mistrzostwach w Åre. Zawodnicy i zawodniczki startowali wówczas w supergigancie i slalomie, po dwie serie kobiet i mężczyzn. w każdej z konkurencji.  W każdej serii dany kraj reprezentowany był przez jednego zawodnika/zawodniczkę. Za pierwsze miejsce przyznawany był jeden punkt, za każde miejsce niżej kolejny dodatkowy punkt “karny”. Można się zatem domyślić, że cała zabawa polegała na tym, aby punktów zdobyć jak najmniej. Nic skomplikowanego, jednak z pewnością przyjęte obecnie zasady przeprowadzania zawodów drużynowych są dla większości kibiców nieco bardziej jasne i wszystko widać jak na dłoni. Tak samo jak w 2005 roku wyglądały zawody drużynowe na mistrzostwach w Åre w 2007 roku. W 2009 roku w Val d’Isere nie udało się przeprowadzić zmagan drużynowych, więc medali nie przyznano. Od 2011 roku, czyli mistrzostw w Garmisch-Partenkirchen stosuje się już formułę slalomu równoległego.

W każdej fazie slalomu równoległego oglądać można pojedynki między dwoma krajami. Każde takie międzypaństwowe starcie składa się z czterech wyścigów: dwóch męskich i dwóch żeńskich. Do dalszej fazy przechodzi kraj z większą ilością wygranych wyścigów. W przypadku remisu decyduje czas najlepszego męskiego przejazdu i najlepszego żeńskiego. Dopuszcza się także wymianę zawodników po każdej rundzie, w związku z możliwą obecnością w składzie rezerwowej dwójki.

W 2018 roku w Pjongczangu konkurencja drużynowa zadebiutowała na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Zwyciężyli tam Szwajcarzy w składzie Wendy Holdener, Denise Feierabend, Daniel Yule, Ramon Zenhäusern, Luca Aerni. Drugie miejsce zajęła Austria (Katharina Gallhuber, Katharina Liensberger, Michael Matt, Marco Schwarz, Manuel Feller, rezerwowa Stephanie Brunner), a trzecie Norwegia (Nina Haver-Løseth, Kristin Lysdahl, Sebastian Foss-Solevåg, Leif Kristian Nestvold-Haugen, Maren Skjoeld, Jonathan Nordbotten). Z kolei dwa lata temu w Sankt Moritz na mistrzostwach świata najlepsi byli Francuzi (Tessa Worley, Adeline Baud-Mugnier, Alexis Pinturault, Mathieu Faivre, Nastasia Noens i Julien Lizeroux). Niespodziewanie drugie miejsce zajęła Słowacja (Petra Vlhová, Veronika Velez-Zuzulová, Andreas Zampa, Matej Falat, Tereza Jancova i Adam Zampa). Brązowym medalem musieli zadowolić się Szwedzi (Frida Hansdotter, Maria Pietilä-Holmner, Matthias Hargin, Andre Myhrer, Emelie Wikström i Gustav Lundbäck).

W pierwszej rundzie zawodów reprezentacje krajowe będą rywalizować w przedstawionych poniżej parach. Drużyny nie wystawiają m.in. Stany Zjednoczone. W zawodach nie weźmie zatem udziału Mikaela Shiffrin, nie zobaczymy także Marcela Hirschera, który na mistrzostwach pojawi się tylko w gigancie i slalomie indywidualnym. Również inne kraje niekoniecznie będą reprezentowane przez najsilniejszych zawodników, m.in. Słowacja, która dwa lata temu zdobyła wicemistrzostwo świata, w której składzie nie ma Petry Vlhovej.

Austria – Argentyna

Słowenia – Słowacja

Norwegia – Czechy

Włochy – Finlandia

Francja – Rosja

Niemcy – Wielka Brytania

Szwecja – Kanada

Szwajcaria – Belgia

Lista startowa

Drabinka zawodów

Mapa tras Mistrzostw Świata w narciarstwie alpejskim w Åre

Źródło: własne/Are2019.com

Wszystkie nasze informacje (wyniki, zapowiedzi, ciekawostki, wypowiedzi zawodników) na temat MŚ w narciarstwie alpejskim w  Åre znajdziecie TUTAJ.

Polecamy także:

Terminarz i wyniki Mistrzostw Świata w narciarstwie alpejskim Åre 2019

Zapowiedź Mistrzostw Świata w narciarstwie alpejskim Åre 2019

Składy reprezentacji narodowych na MŚ w Åre

Kontuzjowani zawodnicy – ich zabraknie w Åre

Najlepsze polskie występy w historii alpejskich MŚ

Migawki z historii alpejskich MŚ

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.