Alpejskie MŚ Åre: Ostatnia kombinacja kobiet na mistrzostwach świata (lista startowa)

fot. Swiss-Ski

fot. Swiss-Ski

Mistrzostwa Świata w Åre to kolejny ważny kamień milowy w procesie wygaszania kombinacji alpejskiej. W piątek, 8 lutego, odbędą się prawdopodobnie ostatnie zawody kobiet w tej konkurencji na mistrzostwach świata. Za dwa lata kombinacji w Cortinie d’Ampezzo już nie będzie. W Åre wyłoniona zostanie zatem ostatnia mistrzyni świata w kombinacji alpejskiej. 

Kombinacja na mistrzostwach świata ma całkiem długą historię. Pojawiła się po raz pierwszy w 1933 roku w Innsbrucku, choć jej format był zupełnie inny przed wiele edycji mistrzostw. Na początku wyniki kombinacji obliczane były na podstawie występów w rozegranych uprzednio konkurencjach: zjeździe i slalomie. Później dołączono do kalkulacji także slalom gigant. W 1948 w Sankt Moritz przeprowadzono osobny zjazd i slalom do kombinacji, jednak później na wiele lat znów kombinacja była tylko “papierowym wyścigiem”, aż do 1982 roku, kiedy to wrócono do rozgrywania osobych zawodów. Z kolei w 2007 roku na Mistrzostwach Świata w Åre, po raz pierwszy zawody odbyły się w formacie superkombinacji (kontynuowanym do teraz), czyli jednego przejazdu slalomu i jednego przejazdu zjazdu. To samo Åre, będzie gospodarzem mistrzostw, na których kombinacja odbędzie się po raz ostatni.

Niestety w Åre zabraknie mistrzyni olimpijskiej z 2018 roku, czyli Michelle Gisin, która doznała kontuzji 2 tygodnie przed rozpoczęciem mistrzostw. Szwajcarka miała problemy podczas zawodów w Garmisch-Partenkirchen, w wyniku których nabawiła się urazu kolana. Warto także wspomnieć, że Gisin jest srebrną medalistką Mistrzostw Świata w Sankt Moritz z 2017 roku. Wówczas triumfowała Wendy Holdener, a brązowy medal zdobyła Michaela Kirchgasser. Tej ostatniej również nie zobaczymy w jutrzejszych zawodach, gdyż po sezonie 2016/2017 zakończyła karierę. Na prestiż kombinacji pozytywnie nie wpłynie także rezygnacja z udziału Mikaeli Shiffrin, która byłaby główną faworytką. Jednak wobec jej decyzji, stawiana w roli pierwszorzędnego pretendenta do tytułu mistrzyni świata jest Wendy Holdener. Należy ona do grona niewielu alpejek, które potrafią całkiem nieźle spisać się w zjeździe i jednocześnie osiągać dobre wyniki w slalomie. Poza mistrzostwem z 2017 roku ma także w dorobku brązowy medal igrzysk z Pjongczangu. Inne zawodniczki, na które należy zwrócić baczną uwagę to Petra Vlhova, Ilka Stuhec, Marta Bassino i Ragnhild Mowinckel, Lara Gut-Behrami i zawodniczka, której lekceważyć nigdy nie można – Lindsey Vonn.

W tym sezonie nie odbyły się jeszcze żadne zawody Pucharu Świata kobiet w kombinacji alpejskiej. Zaplanowana była wprawdzie kombinacja w Val d’Isere, ale zawody te nie doszły do skutku. Wobec tego zwyciężczynię kryształowej kuli za kombinację wyłonią tylko jedne zawody, rozegrane tuż po mistrzostwach świata, w szwajcarskim ośrodku narciarskim Crans Montana.

Pierwszy przejazd kombinacji to zjazd, który rozpocznie się o godzinie 11:00 11:30. Zawody jako pierwsza rozpocznie Lindsey Vonn, która nieco poobijana nie startowała w dwóch poprzednich treningach zjazdu. Reprezentantka Polski, Maryna Gąsienica-Daniel będzie mieć numer 22. W sumie wystąpi 35 zawodniczek z 18 krajów. Niezbyt duża obsada to też, nie ukrywajmy, duża szansa dla Polki na osiągnięcie dobrego wyniku i wysokiego miejsca w zawodach rangi mistrzowskiej. Dwa lata temu Maryna w kombinacji była 23. Drugi przejazd, czyli slalom, zaplanowany jest na godzinę 16:15. Około 17 powinniśmy zatem poznać kolejną złotą medalistkę Mistrzostw Świata w narciarstwie alpejskim w Åre.

Aktualizacja: Pierwszy przejazd został przełożony z godziny 11:00 na 11:30.

Lista startowa

Dane techniczne trasy zjazdu do kombinacji kobiet:

Start: 1060 m n.p.m.
Meta: 396 m n.p.m.
Długość: 2236 m
Różnica wysokości: 664 m
Najmniejsze nachylenie stoku: 14%
Średnie nachylenie: 40%
Największe nachylenie: 69%

Dane techniczne trasy slalomu do kombinacji kobiet:

Start: 566 m n.p.m.
Meta: 396 m n.p.m.
Różnica wysokości: 170 m
Najmniejsze nachylenie stoku: 14%
Największe nachylenie: 48%

Mapa tras Mistrzostw Świata w narciarstwie alpejskim w Åre

Źródło: własne/Are2019.com

Wszystkie nasze informacje (wyniki, zapowiedzi, ciekawostki, wypowiedzi zawodników) na temat MŚ w narciarstwie alpejskim w  Åre znajdziecie TUTAJ.

Polecamy także:

Terminarz i wyniki Mistrzostw Świata w narciarstwie alpejskim Åre 2019

Zapowiedź Mistrzostw Świata w narciarstwie alpejskim Åre 2019

Składy reprezentacji narodowych na MŚ w Åre

Kontuzjowani zawodnicy – ich zabraknie w Åre

Najlepsze polskie występy w historii alpejskich MŚ

Migawki z historii alpejskich MŚ

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.