Alpejskie lato – wrzesień #2. Wielki jubileusz mistrza, ciąża mistrzyni, powrót Romane

WolfgangS, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Do rozpoczęcia sezonu zostało już tak naprawdę niewiele czasu. Niemniej lato w pełni i my też skupimy się tym razem głównie na pozasportowych tematach. A najważniejszym tematem dzisiejszego podsumowania będzie jubileusz naprawdę wielkiej postaci sprzed lat.

WolfgangS, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Niemcy świętują jubileusz mistrza….

Markus Wasmeier w przeszłości należał do najbardziej utytułowanych alpejczyków z Niemiec. Na przełomie lat 80. i 90. należał do największych gwiazd światowych stoków. Największe sukcesy odnosił w supergigancie i gigancie. W tych konkurencjach tryumfował na końcu swojej kariery, czyli na ZIO 1994 w Lillehammer. W gigancie był też mistrzem świata (Bormio 1985), a w supergigancie brązowym medalistą MŚ (Crans-Montana 1987). W PŚ wygrywał też w zjeździe i kombinacji (ale co ciekawe nie wygrał ani razu zawodów w gigancie). W swoim kraju jest postacią niezwykle lubianą i popularną – czemu trudno się dziwić, bo to pogodny i sympatyczny człowiek. 

9 września świat sportowy świętował jego okrągłe, 60. urodziny. Markus nie wygląda na swój wiek, jest pełen energii i ciepła. Prowadzi sklep sportowy i skansen, który cieszy się ogromną popularnością w jego rodzinnym Schliersee. Prywatnie jest od wielu lat mężem Gitti, z którą doczekał się trzech synów i która stoczyła zwycięską walkę z rakiem ponad 10 lat temu. Temu wielkiemu ongi sportowcowi i niezwykle pozytywnemu człowiekowi redakcja sportsinwinter.pl życzy wszystkiego najlepszego!

…zaś Mistrz dzieli się przemyśleniami na temat “polityki ekologicznej” FIS…

Wasmeier, jak napisaliśmy powyżej to człowiek bardzo pozytywny, ale i pryncypialny. Podzielił się z niemiecką prasą swoimi przemyśleniami na temat kryzysu klimatycznego i startów rosyjskich sportowców. Nie krył swojej krytyki. – Nie sądzę, by FIS marnowała jakąkolwiek myśl na kwestie ekologiczne – nie gryzł się w język Markus. Szczególnie krytykował prezesa Johana Eliascha. – On niczego nie sprawdza. Panuje kompletny chaos – powiedział dziennikarzom Wasmeier. Dostało się też kalendarzowi, a szczególnie lataniu tam i z powrotem na kontynent amerykański na pojedyncze zawody w środku sezonu. 

…oraz na temat miękkiej postawy MKOl wobec Rosjan…

Podobnie twarde i nieprzejednane stanowisko zajął 60-letni eks mistrz w kwestii startu rosyjskich sportowców podczas ZIO. Oczywiście jest wielkim przeciwnikiem powrotu Rosjan do rywalizacji i miękkiej postawie Thomasa Bacha (prezes MKOl, pamiętany z niemal służalczej przemowy wobec W. Putina podczas otwarcia ZIO w Soczi). – Rosja prowadzi agresywną wojnę przeciwko Ukrainie i tym samym narusza także ducha olimpijskiego. A pan Bach udaje dobrego przyjaciela Władimira Putina. To mnie rozdziera emocjonalnie – nie krył rozgoryczenia Wasmeier. Markus nie tylko słowem, ale i czynem wspiera broniącą się przed zbrodniczym reżimem Putina Ukrainę. Co tydzień organizauje transport ponad 40-tonowej ciężarówki ze środkami medycznymi.

Frida Hansdotter spodziewa się drugiego dziecka

37-letnia Szwedka Frida Hansdotter – w przeszłości wybitna slalomistka (m. in. mistrzyni olimpiska z Pjongczangu) – spodziewa się drugiego dziecka. Frida ze swoim partnerem Richardem Janssonem ma już synka, teraz na Instagramie dzieli się swoją radością z drugiej ciąży.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Frida Hansdotter (@hansdotterfrida)

Slalomowa mistrzyni świata pojechała w zawodach kolarskich

Sensacyjna mistrzyni swiata z Meribel – Kanadyjka Lauren St-Germain – pojechała podczas prestiżowych zawodów kolarskich o Grand Prix Quebecu. Oczywiście nie brała udziału w zawodach, ale jechała jako część ekipy technicznej w wozie dyrektora sportowego zespołu AG2R – Citroën.

Romane Miradoli gotowa na powrót do startów

Czołowa francuska supergigancistka Romane Miradoli ostatnio zmagała się z poważną kontuzją (w Kvitfjell zerwała więzadła krzyżowe lewego kolana). Na szczęście najgorsze już wydaje się za nią. Lato spędziła na intensywnej rehabilitacji i według jej własnych słów powinna być gotowa do powrotu na narty we wrześniu, a do startu w zawodach w grudniu. Życzymy powodzenia w rehabilitacji.

źródła: sport.de, Instagram, ledauphine.com