Alpejskie lato – wrzesień #2. Powrót O’Brien na narty, kontuzja na obozie Francuzów, narciarstwo w obliczu zmian klimatu

screen - eurosport

Jeszcze tylko sześć tygodni fani narciarstwa alpejskiego muszą poczekać na inauguracyjne zawody Pucharu Świata. Na razie najważniejsze wydarzenia z tego sportu to głównie raporty z treningów. Dziś o nich i nie tylko w podsumowaniu newsów z alpejskiego świata z ubiegłego tygodnia.

screen – eurosport

Rehabilitacja Amerykanki zakończona

Siedem miesięcy minęło od slalomu giganta kobiet na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie. Kiedy najlepsze zawodniczki cieszyły się z olimpijskich medali, w szpitalu w Yanqing trwała operacja Niny O’Brien. Amerykanka po świetnym pierwszym przejeździe zajmowała 6 miejsce. Podczas drugiego przejazdu zawodniczka popełniła błąd na przedostatniej bramce i próbując wrócić na optymalną linię zaliczyła straszny upadek. Skutkiem tej pomyłki okazała się poważna kontuzja. Nina doznała złożonego złamania kości piszczelowej i strzałkowej. Po powrocie do USA alpejka rozpoczęła intensywną rehabilitację, która przyniosła pomyślne efekty. Zielone światło od lekarzy na powrót na narty ukazało się siódmego września. 

– Właśnie przeszłam ostatnią rundę testów i zostałam upoważniona do ponownego rozpoczęcia jazdy na nartach! To było 7 miesięcy nauki, spowolnienia, rehabilitacji i po prostu życia. Dziękuję wszystkim, którzy stali przy mnie przez cały czas. Szczególnie dziękuję mojemu wspaniałemu zespołowi lekarzy, terapeutów i sponsorów za to, że zawsze traktowali mnie jak rodzinę. Mam jeszcze wiele do udowodnienia, teraz zaczyna się zabawa. I WOW, jestem podekscytowana, że mogę do tego wrócić. – napisała na Instagramie O’Brien. 

Allegre kontuzjowany

Narciarze z kilku czołowych nacji wrócili z obozu w La Parva. W Chile pojawili się między innymi zjazdowcy z: Francji, Niemiec, Słowenii, Szwajcarii, a także Marco Odermatt i Aleksander Aamodt Kilde. Warunki do trenowania były idealne i według Xaviera Fournier-Bidoza, trenera Francuzów, każdy wykonał znakomitą pracę. Jedynym, który wyjazd do Chile może nie wspominać najlepiej jest Nils Allegre. Znany z Pucharu Świata Francuz doznał kontuzji prawego ramienia oraz zwichnięcia kciuka lewej ręki. Pozytywną informacją jest to, że alpejczyka nie czeka operacja i na kolejny obóz, zaplanowany na 4 października w Zermatt, powinien być już gotowy.  

Koniec sezonu młodej Niemki

Złe informacje dotarły z Niemiec. Członkini szybkościowej kadry młodzieżowej Nadine Kapfer zerwała więzadła krzyżowe w kolanie, co oznacza dla niej koniec sezonu. 22-latka startowała dotychczas pięciokrotnie w zawodach Pucharu Świata. Jej najlepszym wynikiem była 33. pozycja w Garmisch-Partenkirchen w tym roku. Na poprawienie tej lokaty będzie miała okazję dopiero za ponad dwanaście miesięcy. 

Narciarstwo kontra środowisko

Narciarstwo będzie z każdym kolejnym rokiem coraz trudniejsze do uprawiania. Zmniejszająca się pokrywa śnieżna, roztapiające się lodowce i upały zmniejszają możliwości letniego trenowania w Europie. Czołowe teamy coraz częściej decydują się na kosztowne podróże do Ameryki Południowej. – Oczywiście bardzo się tym martwimy i musimy o czymś pomyśleć – powiedziała prezydent ÖSV Roswitha Stadlober. Austriacki Związek Narciarski widzi rozwiązanie w zmienieniu kalendarza startów. Członkowie ÖSV chcą, aby sezon narciarski trwał dłużej wiosną, a żeby zaczynał się później jesienią.

Na ogromny wpływ jazdy na nartach na niszczenie lodowców zwracają uwagę ekolodzy. – Narciarstwo i działalność człowieka przyspieszają topnienie lodowców. Ratraki tworzą kanały, w których zbiera się woda. Do dewastacji przyczynia się również sztuczne naśnieżanie. W ten sposób śnieg jest przenoszony z górnych części lodowca, gdzie jest zabezpieczony, w dół, gdzie topnieje szybciej – powiedział Carmen de Jong z Uniwersytetu w Strasburgu. Na znalezienie odpowiedniego wyjścia z tej trudnej sytuacji eksperci mają jeszcze czas. – Nie powiedziałabym, że to naprawdę niepokojące. Jeśli tak się dzieje od kilku lat, to trzeba się temu przyjrzeć – stwierdziła Roswitha Stadlober. – Jako stowarzyszenie już pracujemy nad wizją i strategią, aby móc nadal zapewniać zrównoważone operacje szkoleniowe, biorąc pod uwagę zmiany klimatyczne – dodała.

Włoszki trenują slalom

Włoskie kadry spędzają czas w Argentynie, gdzie od 23 sierpnia do 30 września pojawią się sportowcy od kadry narodowej aż do kadry C. Będą to, zarówno specjaliści i specjalistki od konkurencji technicznych, jak i ci specjalizujący się w konkurencjach szybkościowych. Aktualnie w Ushuai trenują między innymi: Sofia Goggia, Marta Bassino, Federica Brignone. Mistrzowskie trio do standardowych treningów w gigancie, supergigancie i zjeździe dorzuciło jeszcze treningi slalomowe.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Sofia Goggia (@iamsofiagoggia)

Źródło: krone.at/neveitalita.it/skiweltcup.tv/Instagram