Alpejskie lato – Sierpień#2. Powrót skandynawskich wikingów, nowy sponsor Leifa Kristiana Nestvolda Haugena i nietypowe treningi austriackich zjazdowców

Lato w pełni, w kalendarzach już sierpień więc i przygotowania do rozpoczynającego się w październiku, nowego sezonu Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim nabierają na intensywności. Ten tydzień stał pod znakiem szczęśliwych powrotów do ścigania, nieciekawie natomiast dzieje się u Marcela Hirschera, który poinformował o rozstaniu z małżonką.

fot. Geir Olsen / NTB

Norwegowie rosną w siłę

Poprzedni sezon był bardzo nieudany i pechowy dla wielu czołowych narciarzy z reprezentacji Norwegii. Zarówno Lucas Braathen jak i Aleksander Aamodt Kilde doznali zerwania więzadeł w kolanie. Obaj byli zmuszeni przedwcześnie zakończyć sezon i nie wzięli udziału w czempionacie globu. Wszystko wskazuje na to, że ze zdrowiem wikingów jest już wszystko w porządku. Obaj rozpoczęli wraz z resztą kadry treningi na lodowcu Stelvio. Na zgrupowaniu brakuje Henrika Kristoffersena, który wciąż odczuwa skutki upadku na motocrossie jakiego doznał w maju tego roku. Prawdopodobne jest, że niedługo zacznie treningi w Saas-Fee. We Włoszech obecny jest natomiast Kjetil Jansrud, dla którego sezon olimpijski będzie ostatnim w karierze.

Francuzka wraca i celuje w Lake Louise

Romane Miradoli wreszcie doszła do siebie po zerwaniu więzadeł w lewym kolanie. Stało się to 14 grudnia ubiegłego roku podczas drugiego przejazdu slalomu giganta w Courchevel. Po ponad pół roku od tego fatalnego upadku Francuzka z nadzieją patrzy w przyszłość. Ostro trenuje i choć nie czuje już bólu na razie nie myśli o inauguracji sezonu w Soelden. Jej celem jest powrót na konkurencje szybkościowe, które pod koniec listopada odbędą się w kanadyjskim Lake Louise.

Leif Kristian Nestvold Haugen zakończył współpracę z Rossignolem

Norweski alpejczyk podjął decyzję o zmianie sprzętu po 13 latach pracy z włoską firmą. W tym czasie trzykrotnie stawał na podium zawodów Pucharu Świata i zdobył brązowy medal mistrzostw świata w 2017 roku w Sankt Moritz. Od sezonu 2021/22 Haugen będzie jeździł na sprzęcie marki Head, tym samym dołączy do swoich rodaków, bowiem Kjetil Jansrud i Atle Lie McGrath również są sponsorowani przez tą firmę.

Nietypowe treningi austriackich zjazdowców

Pełnia lata oraz brak śniegu to nie powód, aby przestać trenować. Dość niekonwencjonalne rozwiązanie na solidną dawkę ruchu wymyślili Max Franz, Matthias Mayer i Otmar Striedinger. W Red Bull Ice Hockey Academy w Salzburgu rozegrali serię meczów hokejowych. Narciarze twierdzą, że w Karyntii sport ten jest tradycją, a ponadto idealnie wpisuje się w ich plan treningowy. Nie ukrywają jednak, że z utęsknieniem czekają powrotu na narty. Szanse na to będą mieli już niedługo, bo pod koniec sierpnia, kiedy rozpoczną treningi na szwajcarskich lodowcach w Zermatt oraz Saas-Fee.

U Hirschera wciąż pod górkę

W zeszłym tygodniu informowaliśmy o wypadku Marcela Hirschera, jakiego doznał podczas motocyklowego rajdu enduro w Rumunii. Austriak złamał kość strzałkową lewej nogi. To jednak nie koniec jego niepowodzeń. Najlepszy alpejczyk ostatnich lat rozstał się także ze swoją żoną Laurą. Para była razem od 2009 roku.

Źródło: neveitalia.it/ krone.at/ skiracing.com