Alpejskie lato – lipiec #5. Śmierć pionierki włoskiego narciarstwa, pożegnanie szwedzkiego alpejczyka i roztopy na Passo Stelvio

Unknown authorUnknown author, Public domain, via Wikimedia Commons

Choć w Europie mamy środek lata, świat narciarstwa alpejskiego zaczyna nabierać coraz większego rozpędu. Śpieszymy więc z kolejną dawką informacji w naszym cotygodniowym podsumowaniu, a w nim o: zakończeniu kariery szwedzkiego alpejczyka, śmierci pionierki włoskiego narciarstwa, rosnącej temperaturze na Passo Stelvio i pierwszych zawodach FIS w sezonie.

Unknown authorUnknown author, Public domain, via Wikimedia Commons

Szwedzki zjazdowiec mówi pas

Aleksander Koell zakończył karierę. 31-letni reprezentant Szwecji specjalizował się w konkurencjach szybkościowych. Jego najlepszym osiągnięciem jest 20. miejsce w zjeździe w Beaver Creek w 2019 roku. W 2020 podczas zawodów we francuskim Val d’Isère doznał poważnego urazu. Powrót do zawodowego ścigania okazał się dla niego bardzo brutalny. Koell nie był w stanie nawiązać do wyników sprzed lat. Jak mówi sam zawodnik wpływ na jego decyzję miał głównie uraz nerwu wzrokowego, który wręcz uniemożliwia normalne starty.

Żałoba włoskiego narciarstwa

W nocy z wtorku na środę, w wieku 102 lat zmarła Celina Seghi. Była to jedna z pierwszych narciarek alpejskich we Włoszech w okresie przedwojennym. W swojej karierze zdobyła 37 medali na mistrzostwach Włoch. Po raz pierwszy szerszej publiczności pokazała się podczas mistrzostw świata w Cortinie d’Ampezzo w 1941 roku, gdzie zdobyła złoto w slalomie i srebrne medale w zjeździe i kombinacji. Ze względu na okoliczności polityczne straciła jednak swoje medale tuż po zakończeniu wojny. W 1948 roku podczas Igrzysk Olimpijskich w Sankt Moritz dwukrotnie zajęła czwarte miejsce. O medal otarła się również cztery lata później w Oslo. Po zakończeniu kariery Seghi została instruktorką narciarstwa, a w 2006 roku była członkinią sztafety olimpijskiej przed igrzyskami w Turynie.

Ostatni letni lodowiec płynie

Włoskie letnie centrum narciarskie Passo Stelvio zamyka swoje wyciągi. Powodem takiej decyzji są ekstremalnie wysokie temperatury. Wcześniej podobnie stało się z kurortami les 2 Alpes i Tignes, a także z lodowcem Molltal w Austrii. Oznacza to, że w Alpach pozostają otwarte jedynie trzy kurorty. Szybko zmniejszająca się liczba lodowców, na których można trenować może przysparzać zawodnikom bólu głowy. Do dyspozycji narciarzy pozostaje jedynie połowa lodowca w Saas Fee. Ponadto otwarte są też wyciągi w Hinteraux czy Zermatt.

Colturi błyszczy w El Colorado

W Chile odbyły się pierwsze w sezonie zawody FIS. W slalomie gigancie świetnie zaprezentowała się Lara Colturi. Reprezentująca od niedawna Albanię narciarka wygrała zawody z przewagą ponad 4 sekund nad drugą Mirentxu Miquelon. Podium uzupełniła Anna Borras Solsona. Przypomnijmy że Lara Colturi to córka mistrzyni olimpijskiej w supergigancie z 2002 roku, Danieli Ceccarelli. Jako dziecko odnosiła wiele sukcesów w zawodach krajowych jak i międzynarodowych, m.in. Trofeo Alpe Cimbra czy Pinocchio sugli Sci.

Źródło: własne/neveitalia.it/snow-forecast.com/sportnews.bz